زهر به دارو بدل شد، معجزه نانوفناوری

به گزارش ایپتن، مهر نوشت: محققان با قرار دادن زهر زنبور عسل درون نانوذرات، ترکیبی ساختند که روی موش ها اثرات درمانی مشابه با آنتی بیوتیک دارد.

زهر به دارو بدل شد، معجزه نانوفناوری

این ترکیبات شاید در آینده بتوانند راهکاری برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی باشند.در مقاله ای که به تازگی در نشریه Scientific Reports به چاپ رسیده، محققان اثرات ضد باکتریایی و سیتوتوکسیک نانوذرات کیتوزان (CS) پر شده با زهر زنبور عسل را ارزیابی کردند.

زهر زنبور عسل یک مایع بی رنگ، بی بو، تلخ و اسیدی است که حاوی چندین مولکول فعال است. این ترکیب دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و برای بسیاری از بیماری ها از سرطان و آرتریت روماتوئید گرفته تا آلزایمر استفاده می گردد.

با این وجود، پتانسیل درمانی زهر زنبور عسل در دوز خاصی محدود می گردد که وقتی از آن حد فراتر رود، سمیت سلولی ایجاد می گردد. با این حال، با روش های خاصی می توان سمیت سلولی مرتبط با زهر زنبور عسل را کاهش داد یا از بین برد.

در این پروژه محققان اثرات سیتوتوکسیک و ضد باکتریایی زهر زنبور عسل را که درون نانوذرات بارگزاری شده آنالیز کردند. محققان با یاری روش های مختلف نظیر طیف سنجی مادون قرمز تبدیل فوریه (FTIR)، میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) و طیف سنجی همبستگی فوتون به آنالیز زهر زنبور به صورت آزاد و محصور در نانوذرات پرداختند.

آزمایش درون تنی روی موش ها انجام شد و نتایج نشان داد که رهایش زهر زنبور از نانوذرات تا 30 در بدن ادامه دارد و نتایج درمانی قابل توجهی به همراه داشته به طوری که می توان بعضی نتایج را مشابه درمان با آنتی بیوتیک دانست.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1402 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2231

به "زهر به دارو بدل شد، معجزه نانوفناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زهر به دارو بدل شد، معجزه نانوفناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید