خبرنگاران صنعت چاپ خراسان جنوبی توانمند اما ناشناخته

به گزارش ایپتن، بیرجند - خبرنگاران - صنعت چاپ در خراسان جنوبی با 62 سال قدمت امروز ظرفیت های متعددی دارد که به گفته فعالان این حوزه، بخشی از این ظرفیت ها و قابلیت ها ناشناخته مانده است.

خبرنگاران صنعت چاپ خراسان جنوبی توانمند اما ناشناخته

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ دیجیتال کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران صنعت چاپ و نشر از صنایع پیشتاز در حوزه فرهنگ و هنر محسوب می گردد و بیشتر فعالیت های فرهنگی به ویژه مطبوعاتی و انتشاراتی با آن گره خورده است.

صنعت چاپ در استان خراسان جنوبی به طور رسمی از سال 1337 آغاز به فعالیت کرد و اولین چاپخانه با نام چاپ زرین با همت و سرمایه گذاری 6 نفر در خیابان حکیم نزاری فعلی بیرجند راه اندازی شد.

این چاپخانه تنها چاپخانه در جنوب خراسان عظیم بود که سفارش های گناباد، قاین، سربیشه و نهبندان را انجام می داد.

در واقع قدمت طولانی صنعت چاپ در خراسان جنوبی را باید به پیشینه فرهنگی و آموزشی این منطقه که شهرت ملی دارد، نسبت داد و بخش مهمی از آثار برجا مانده از عظیمان علم و ادب خراسان جنوبی مدیون چاپخانه هاست.

اکنون نیز 60 چاپخانه در شهرستان های مختلف خراسان جنوبی مشغول فعالیت هستند که بخشی مهم از اقتصاد فرهنگ این استان را تشکیل می دهد.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر چاپخانه های استان با تجهیزات و امکانات به روز، با ظرفیت بالا و کیفیت مطلوب محصولات چاپی، همتراز و همسطح با سایر استان ها فعالیت دارند و همزمان با شصت سالگی این صنعت در استان عظیمترین ماشین چاپ رول 10 رنگ در جنوب شرق کشور با ظرفیت 35 هزار برگ در یکی از چاپخانه های استان آغاز به فعالیت کرد.

محمود رمضانی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: چاپخانه های استان در زمینه های پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ و با انواع مختلف چاپ سنتی، افست، لیتوگرافی، فلکسو و روتوگراور، سیلک، دیجیتال و چاپ خاص در استان فعالیت دارند.

وی افزود 29 چاپخانه در مرکز استان (بیرجند) مشغول به کار هستند.

وی گفت: همچنین در شهرستان های فردوس و طبس هر کدام 9 چاپخانه، قاینات چهار چاپخانه، شهرستان های نهبندان، سرایان و سربیشه هر کدام 2 چاپخانه و در شهرستان های درمیان، بشرویه و خوسف هر کدام یک چاپخانه فعال هستند و در زیرکوه یک چاپخانه در مرحله راه اندازی است.

سفارش خارج استان برای چاپخانه های خراسان جنوبی

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی بیان نمود: اکنون چاپخانه های استان علاوه بر پاسخگویی به احتیاجهای چاپ و بسته بندی داخل استان، سفارش های چاپی زیادی از استان های همجوار به خصوص سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان شاقتصادی دارند و بسیاری از کارهای چاپی استان به وسیله گمرک مشهد به کشور افغانستان صادر می گردد.

وی گفت: صنعت چاپ حساس ترین نقش را در توسعه فرهنگی و اجتماعی یک جامعه برعهده دارد و هرچه این صنعت پیشرفت و توسعه بیشتری پیدا کند، میراث مکتوب یک کشور با کیفیت رجحان به آیندگان سپرده خواهد شد.

رمضانی افزود: چاپخانه داران در استان خراسان جنوبی در زمینه معرفی خود باید بیشتر کار نمایند و یکی از دلایل اصلی خروج کارهای چاپی از داخل استان به دیگر استان های کشور همین موضوع است.

وی گفت: چاپخانه داران باید ظرفیت های خود را به خوبی به مردم معرفی نمایند زیرا در حال حاضر چاپخانه های خراسان جنوبی ظرفیت های کم نظیری دارند اما در بحث معرفی این ظرفیت ها باید کوشش بیشتری صورت گیرد چون وظیفه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صدور مجوز، نظارت و حمایت های ضروری است.

وی گفت: برای حمایت از صنعت چاپ تفاهم نامه ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک مرکزی امضا شد تا به چاپخانه داران وام ارائه گردد و تعدادی از چاپخانه داران استان هم از این وام استفاده کردند.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: همچنین چاپ کتاب هایی که در چاپخانه های استان انجام گردد، از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان حمایت ویژه می گردد و این گونه کتاب ها را با تعداد بیشتری از کتاب نویسنده ای که در چاپخانه خارج استان چاپ گردد، خریداری می کنیم.

وی افزود: البته بعضی چاپخانه های خراسان جنوبی ظرفیت های خود را به خوبی معرفی نموده اند و بیشتر سفارش آنها از خارج استان است از این رو بقیه چاپخانه داران استان هم باید به دنبال معرفی ظرفیت های خود و تبلیغات باشند.

همچنین صنعت چاپ خراسان جنوبی این روزها متاثر از شرایط کشور با مسائلی مانند گرانی کاغذ، خروج آثار چاپی از استان، نبود بسته های حمایتی، شیوع کرونا و تعدیل نیروی انسانی دست و پنجه نرم می نماید که خروج از این شرایط احتیاجمند توجه و حمایت ویژه است.

چاپ از مشهد تا بیرجند

یک فعال صنعت چاپ در خراسان جنوبی گفت: از سال 1379 فعالیت رسانه ای خود را آغاز کردم و چون آن موقع چاپخانه ای در بیرجند نبود که چاپ افست را انجام دهد، هر ماه همه فایل چاپی خود را به مشهد می بردم و در زیرزمین روزنامه توس کار چاپ را انجام می دادم.

ابوالفضل زاهدی پور افزود: سال 1395 چاپ افست را خودم راه اندازی کردم و همچنان فعال است.

وی گفت: در حال حاضر صنعت چاپ در خراسان جنوبی هزینه بالایی را بر چاپخانه داران تحمیل می نماید زیرا مواد اولیه مثل کاغذ، زینک، داروی ظهور فیلم و سایر موارد را نداریم و چون از مرکز دور هستیم تهیه این مواد هزینه بالایی را به ما تحمیل می نماید.

وی گفت: اگر دستگاه چاپی خراب گردد امکان تعمیر آن در استان وجود ندارد و دستگاه مدت ها از کار می افتد چون باید متخصص آن را از تهران یا مشهد بیاوریم تا دستگاه را راه اندازی مجدد کند.

این فعال صنعت چاپ ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از کارهای چاپی استان به استان های اصفهان و خراسان رضوی ارسال می گردد و این هم از دیگر مسائل این صنعت در استان است چون یک ذهنیت اشتباه بین عموم شکل گرفته که کار چاپ خراسان جنوبی ضعیف است در حالی که چاپخانه های استان به امکانات خوب مجهز هستند و کارهای چاپی را با کیفیت بالا انجام می دهند.

وی گفت: برای تهیه کاغذ نیز با مشکل جدی روبرو هستیم و باید این کاغذ را از تهران به بیرجند منتقل کنیم که هزینه زیادی را برای حمل بار به چاپخانه دار تحمیل می نماید.

زاهدی افزود: به دلیل گسترش فضای مجازی عده زیادی از چاپ پوستر و بنر خودداری می نمایند و بخصوص با شیوع کرونا تعداد سفارش های کارهای چاپی به شدت کاهش پیدا نموده است.

وی گفت: دستگاه های متولی در استان باید در تامین مواد اولیه مورد احتیاج چاپخانه ها مساعدت نمایند به شکلی که تهیه کاغذ با ارز دولتی انجام گردد.

وی گفت: هرچند باید به سمت کارهای دیگر علاوه بر کارهای صرف چاپی رفت؛ برای مثال در استان هایی مثل اصفهان و تهران چاپخانه داران به سمت کارتن سازی و جعبه سازی هم رفته اند تا این صنعت پابرجا بماند و این اتفاق باید در خراسان جنوبی هم رخ دهد.

زاهدی افزود: کارخانه داران ما که فراوری دارند باید تهیه جعبه خود را به چاپخانه های داخل استان سفارش دهند تا کار چاپخانه ها هم تقویت گردد و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم می تواند میزبان یک جلسه با حضور فراورینمایندگان و چاپخانه داران استان باشد و در این خصوص همراهی بخش فراوری با صنعت چاپ استان را تقاضا کند.

وی گفت: کرونا هم ضربه جدی به چاپخانه های استان زد و بسیاری از نیروهای خود را به دلیل نبود سفارش تعدیل کردیم اما نمی توان کاغذ را از صحنه زندگی مردم حذف کرد چون آنچه روی کاغذ نوشته گردد، سند است و نمی توان نوشته روی شبکه مجازی را سند قلمداد کرد.

وجود 60 چاپخانه در استان علاوه بر بعد فرهنگی دارای ظرفیت های اقتصادی از جمله درآمدزایی و اشتغالزایی نیز است که در کنار توجه و حمایت های اقتصادی و فنی باید برای معرفی و تبلیغات آن نیز کوشید.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1176

به "خبرنگاران صنعت چاپ خراسان جنوبی توانمند اما ناشناخته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صنعت چاپ خراسان جنوبی توانمند اما ناشناخته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید