جزئیات مرجوع شدن محموله فلفل از روسیه

به گزارش ایپتن، خبرگزاری خبرنگاران-رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: دلیل مرجوع شدن محموله های فلفل ایران از روسیه، استفاده از چهار نوع سم برای پرورش این محصول است که این سموم در روسیه به ثبت نرسیده است.

جزئیات مرجوع شدن محموله فلفل از روسیه

به گزارش سرویس مالی خبرنگاران، کیخسرو چنگلوایی، اضافه نمود: در نامه سرویس فدرال نظارت بر حقوق مصرف کنندگان روسیه آمده است که در محموله های فلفل از چهار نوع سمی استفاده شده که در کشور روسیه به ثبت نرسیده و از تاریخ 8 آذر روسیه واردات این محصول به کشورش را ممنوع نموده است.

وی گفت: وظیفه سازمان حفظ نباتات آنالیز آفت، بیماری و علف هرز است که در محموله مذکور مسئله ای در این خصوص وجود نداشته و بحث آنالیز مقدار سم در محصولات به سازمان غذا و دارو بازمی گردد که باید این آنالیز ها به طور دقیق صورت پذیرد.

چنگلوایی اضافه نمود: روسیه هیچ گاه در قالب نامه و شیوه نامه اعلام ننموده بود که این سموم در کشورش به ثبت نرسیده و اگر قرار به عدم استفاده از این سموم در محصولاتی که به این کشور صادر می گردد بود باید این موضوع از سه ماه قبل به ایران اطلاع داده می شد و در این خصوص ایراد به طرف روسی وارد است که موضوع به شکل ضربتی اعلام شده است.

وی گفت: اما به هر صورت سازمان غذا و دارو باید این موارد را به طور دقیق آنالیز و اگر مسئله ای بود از صادرات جلوگیری کند مکاتبه ای نیز با وزارت بهداشت صورت گرفته که نیرو های سازمان غذا و دارو می بایست در مبادی خروجی مستقر باشند و محصولات را مورد آنالیز قرار دهند حتی بهتر است که این کار را در استان ها و پیش از آن که محصولات به مرز برسد انجام گردد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: برای مصرف این محصولات در داخل نیز می بایست آنالیز های لازم به وسیله سازمان غذا و دارو انجام گردد و اگر مسئله ای نبود می توان این محصولات را در داخل به مصرف رساند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان غذا و دارو در آنالیز این محصولات کوتاهی داشته است؟ گفت: ما همه دولتی هستیم و نمی خواهیم این مسایل را عنوان کنیم، اما مهم از الان به بعد است که این آنالیز ها به طور کامل و دقیق انجام گردد تا مسئله ای در این راستا به وجود نیاید.

چنگلوایی گفت: به نظر می رسد این ممنوعیت که تنها شامل محصول فلفل است مقطعی باشد و با رایزنی هایی که انجام می گردد مشکل رفع گردد.

کدM-ch2531

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 بهمن 1400 بروزرسانی: 24 بهمن 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1946

به "جزئیات مرجوع شدن محموله فلفل از روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مرجوع شدن محموله فلفل از روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید