شرح سفیر ایران درپکن درخصوص سند همکاری 25 ساله با چین

به گزارش ایپتن، خبرنگاران : سفیر کشورمان در چین در گفت وگویی خاطرنشان کرد که ایران از دیگر اعضای برجام و جامعه بین المللی انتظار دارد که به تعهداتشان ذیل توافق هسته ای عمل نمایند.

شرح سفیر ایران درپکن درخصوص سند همکاری 25 ساله با چین

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمد کشاورززاده، سفیر کشورمان در چین در گفت وگویی با گلوبال تایمز در پاسخ به بعضی ادعاهای مطرح شده درخصوص سند همکاری 25 ساله ایران و چین گفت: کشورهای غربی همچنان اهرم توسعه سلطه استعماری خود به وسیله رسانه را دراختیار دارند. آن ها اطلاعات غلط و گمراه نماینده ای را به وسیله رسانه های اجتماعی و جمعی خود منتشر می نمایند تا مانع از همکاری محبت آمیز ایران و چین شوند. ایران و چین برای قرن ها روابط محبت آمیز ای با همدیگر داشته اند و هرگز وارد جنگ با یکدیگر نشده اند. دو کشور در طول تاریخ از تجارت مسالمت آمیز و تبادلات فرهنگی به وسیله جاده ابریشم بهره برده اند و طرح کمربند و جاده آن را بار دیگر احیا خواهد نمود.

وی ادامه داد: چین تا به امروز سابقه استعمارگری نداشته است و تا به حال سعی ننموده تا کشور دیگری را اشغال کند. کشورهای غربی چین را - که قدرتی در حال ظهور است - تهدیدی علیه سلطه راهبردی خود می دانند. از نظر آن ها رابطه محبت آمیز و راهبردی بلندمدت میان چین و دیگر کشورهای مستقل همانند ایران تهدیدی علیه منافع اصلی شان در منطقه محسوب می گردد. آن ها سعی می نمایند جلوه بدی از چین ارائه دهند تا مردم دیگر کشورها را بترسانند. زمانی که همکاری مالی با خود کامیابی، سلامتی و بهبود زندگی مردم همراه داشته باشد، پروپاگاندای سمی و غیرواقعی غرب تاثیر خود را از دست می دهد.

سفیر کشورمان درخصوص توسعه همکاری های نظامی ایران و چین اظهار کرد: ایران و چین با تهدیدهای مشترکی همچون تروریسم، افراط گرایی، تجزیه طلبی، جرایم سازمان یافته و چاقاق مواد مخدر رو به رو هستند که همگی نیازمند همکاری های مداوم در زمینه مسائل منطقه ای و بین المللی حیاتی می باشند تا بتوان بر چالش های فوق الذکر غلبه کرد و صلح و ثبات در منطقه، آزادی ناوبری و تجارت در آب های بین المللی و دیگر مسائل را توسعه داد. رسیدن به این هدف نیازمند ارتباط و همکاری های بیشتر میان بخش های نظامی و امنیتی دو کشور است تا تبادل اطلاعات و برنامه ریزی ها برای مانورهای مشترک انجام گیرند. به همین منظور ارتباط نزدیکی میان بخش های نظامی، امنیتی و دفاعی وجود دارد.

وی در ادامه اعلام کرد: برنامه همکاری جامع 25 ساله میان ایران و چین در راستای اجرای بیانیه مشترک حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در طول بازدید رسمی شی از تهران در سال 2016 آماده شد. این توافق همانطور عنوانش نشان می دهد دارای دو شاخصه است. اول اینکه این توافق شامل تمامی جوانب همکاری میان دو کشور می گردد و دومین نکته مدت زمان همکاری است که نقشه راهی برای یک ربع قرن است. ایران و چین دو تمدن آسیایی کهن می باشد که برای هزاران سال با یکدیگر در ارتباط بوده اند. هدف این طرح تعمیق و تقویت این روابط دوجانبه بوده و علیه هیچ کشور ثالثی نمی باشد.

سفیر ایران در چین درخصوص تاثیر تحریم های آمریکا در اجرای توافق ایران و چین گفت: ایران تنها کشوری در دنیا نیست که از تحریم های آمریکا رنج می برد. چین و بسیاری دیگر از کشورها با مشکل مشابهی روبرو هستند. همانطور که سخنگوی وزارت خارجه چین بارها اعلام نموده است آمریکا بدون تفکر تحریم ها را همانند چوبی عظیم در دست گرفته و به طور دلبخواهی تحریم های غیرقانونی و یکجانبه ای را علیه دیگر کشورهای مستقل اعمال می نماید. ضروری است که تحریم های یکجانبه و غیرقانونی در اسرع وقت رفع شوند. دنیا شاهد است که تحریم های آمریکا در طول مبارزه با کووید 19 باعث از دست رفتن جان ایرانیان بیشتری شده است. من معتقدم که کشورهای مستقل در حفظ تمامیت و دنبال کردن سرنوشت خود در همکاری به منظور بهبود زندگی مردم مصمم هستند. حتی مقامات آمریکایی اذعان نموده اند که سیاست فشار حداکثری علیه ایران شکست خورده است. ایران و چین هردو این تحریم ها را مداخله در امور داخلی و نقض قوانین بین المللی می دانند؛ بنابراین در برابر این تحریم نامشروع سر تعظیم فرود نمی آورند.

این نماینده کشورمان درخصوص انتقاد کشورهای غربی از سیاست های چین درخصوص شین جیانگ اعلام کرد: اول از همه آمریکا باید به خاطر بسپرد که شین جیانگ یا هنگ کنگ بخشی از چین هستند. هیچ کشوری دخالت در امور داخلی خود را تحمل نخواهد نمود. آمریکا باید مداخله در امور دیگر کشورها را کنار بگذارد. دوما من بر این باورم که غرب و آمریکا با توجه به سوابق خود در موضعی نیستند که دیگر کشورها را به نقض حقوق بشر متهم نمایند. همانطور که ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در تاریخ ششم آوریل اعلام نموده است تاریخ آمریکا پاکسازی وحشتناک سیستماتیک قومی و کشتار آمریکایی های بومی را ثبت نموده است.

وی در ادامه گفت: همچنین گفتنی است که از سال 2001، جنگ ها و عملیات های نظامی که آمریکا به اسم مبارزه با تروریسم در چیزی حدود 80 کشور به انجام رسانده است جان بیشتر از 800000 از جمله 330000 غیرنظامی را گرفته است و باعث آوارگی ده ها میلیون افغانی، عراقی و سوری شده است. پس اگر آمریکا به حقوق مسلمانان اهمیت می دهد، آن ها یک عذرخواهی عظیم به کشورهای مسلمان بدهکارند و باید کشتن مسلمانان به وسیله بمباران کردن خاک آن ها را متوقف نمایند.

کشاورززاده ادامه داد: هفته گذشته من از منطقه خودمختار شین جیانگ اویغور به همراه هیات های بیش از 20 کشور بازدید کردم. شین جیانگ از نظر من جای بسیار زیبایی بود. من شاهد این بودم که چگونه کوشش های دولت مرکزی چین زندگی مردم محلی را تغییر داده و سلامت و پیشرفت را برای منطقه به همراه آورده است. هدف کشورهای غربی در دامن زدن به مسائل شین جیانگ خیرخواهانه نبوده بلکه کاملا سیاسی است و هدفش افزایش فشار بر روی دولت چین می باشد. جمهوری اسلامی ایران قویا با این استانداردهای دوگانه از سوی غرب مخالف است .

سفیر کشورمان درخصوص نقش حزب کمونیست چین در راهنمایی این کشور اظهار کرد: در طی صد سال گذشته، چین به قدرت دنیای عظیمی در تمامی بعدهای نظامی، سیاسی و مالی تبدیل شده است. برنامه ریزی های دقیق و اقدامات ملموسی که توسط دولت مرکزی اتخاذ شده اند به همراه دیگر حمایت ها از سوی عموم مهم ترین فاکتورها در رسیدن به پیروزیت ها محسوب می شوند. طریقه حکمرانی چین - که توانسته به رشد مالی، فقرزدایی و پیشرفت پایدار در سریع ترین زمان و کم هزینه ترین روش ممکن برسد - به الگویی دنیای بدل گشته است. الگوی حکمرانی خوب چین کلیشه دموکراسی غربی که در آن دموکراسی لیبرال تنها سیستم پیروز حکمرانی نشان داده می شد و به اجبار به باقی کشورها تحمیل می شد را به چالش کشیده است. جمهوری اسلامی ایران نیز الگوی خود از حکمرانی را دارد و علی رغم انواع مختلفی از توطئه ها، اقدامات تروریستی، جنگ، تحریم ها و فشار حداکثری توانسته به عنوان یک بازیگر منطقه ای مستقل ایفای نقش کند و در طول چهل سال گذشته پیشرفت و کامیابی را برای مردم ایران به ارمغان آورده است.

این مقام ارشد ایرانی درخصوص اهمیت روابط ایران و چین گفت: سیستم تصمیم گیری ایران بر اساس منافع ملی خود راسخ شده است و تحت تاثیر فشارها از سوی غرب قرار نمی گیرد. چین حال یک بازیکن دنیای عظیم است و مقامات ما بر سر توسعه شراکت جامع راهبردی با چین اجماع دارند. ایران موقعیت جغرافیایی بی نظیری در غرب آسیا دارد که چین را به اروپا متصل می نماید. چین نقش سازنده ای در مسئله هسته ای ایران داشته است. دو کشور گفتگو نزدیکی در این خصوص دارند. چین از ایالات متحده برای نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل با خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) انتقاد نموده است. ما از اعضای برجام و جامعه بین المللی انتظار داریم تا به وظایف و تعهدات خود ذیل قطعنامه عمل نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1607

به "شرح سفیر ایران درپکن درخصوص سند همکاری 25 ساله با چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح سفیر ایران درپکن درخصوص سند همکاری 25 ساله با چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید