بازی جدید اروپا و آمریکا با تاکتیک وعده درمانی

به گزارش ایپتن، اروپا و آمریکا به وسیله شروع بازی جدیدی به دنبال متقاعد سازی افکار عمومی داخلی و خارجی در خصوص قصد آمریکا برای تغییر راستا و بازگشت به برجام بوده و کوشش می نمایند اراده ایران برای توقف اجرای پروتکل الحاقی را تحت تاثیر قرار بدهند.

بازی جدید اروپا و آمریکا با تاکتیک وعده درمانی

با ما سفر کنید و با قیمت تورهای مسافرتی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بدنبال اعلام تصمیم ایران برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و تسلیم نامه رسمی کشورمان به آژانس بین المللی انرژی اتمی در این خصوص، تحرک جدید تروئیکای اروپایی و آمریکا بر اساس مدل قدیمی بازی پوچ مجددا شروع شده است.

در اولین گام و پس از برگزاری نشست مجازی مشترک تروییکای اروپایی با آمریکا در روز پنج شنبه 30 بهمن ماه، چهار کشورغربی با صدور بیانیه مشترکی از ایران خواستند که هیچ اقدام جدیدی را برای خروج از پروتکل الحاقی انجام ندهد.

همچنین در این بیانیه به ایران درباره محدودیت بازرسی ناظران اژانس بین المللی انرژی اتمی از سایت های ایران هشدار داده شد.

سه کشور اروپایی و آمریکا در این بیانیه موضع تکراری و غیر قابل قبول دولت بایدن را مجددا تکرار کردند و گفتند: چنانچه ایران به رعایت دقیق تعهداتش در برجام برگردد ایالات متحده نیز اقدام مشابه انجام خواهد داد و آماده رایزنی با ایران در جهت این هدف است.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به بیانیه منتشر شده اعلام نمود: تروئیکای اروپایی باید به جای سفسطه و تحمیل مسئولیت به ایران، به تعهدات خود پایبند باشد و خواهان انتها دادن به میراث ترامپ، تروریسم مالی علیه ایران باشد.

وی اضافه نمود: اقدامات اصلاحی ما پاسخی به تخلفات ایالات متحده و تروئیکای اروپایی هست. در صورت ترس از نتیجه آن، علتش را برطرف کنید.

همچنین روز گذشته بازی پوچ طرف های غربی با اعلام پذیرش دعوت اروپا از آمریکا براى شرکت در نشست 1+5 و ایران ادامه پیدا کرد و ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت که این کشور دعوت نماینده اتحادیه اروپا را برای حضور در یک نشست گروه 1+5 با ایران به منظور بحث درباره یک جهت دیپلماسی نسبت به برنامه هسته ای ایران خواهد پذیرفت.

هم زمان ایالات متحده، تقاضای شکست خورده دولت ترامپ برای اجرای مکانیسم ماشه و اجرای تحریم های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت. این درخواست آمریکا، پیش تر در زمان دولت ترامپ با رای منفی قاطع اعضای شورای امنیت سازمان ملل روبرو شده بود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز روز پنج شنبه از بخش دیگری از تصمیمات آمریکا رونمایی کرد و از اعلام آمادگی آمریکا برای مصاحبه با ایران در خصوص بازگشت هر دو کشور به توافق برجام اطلاع داد و خاطر نشان کرد که این موضوع را به سه کشور اروپایی اعلام نموده است.

اظهارات بلینکن در حالی مطرح می گردد که ایران هیچگاه از برجام خارج نشده و مجموعه اقدامات مرتبط با کاهش تعهدات خود در برجام را وفق مواد 26 و 36 این توافقنامه انجام داده است.

بسیار روشن است که مجموعه این اقدامات به تعبیر وزیر امور خارجه کشورمان سفسطه برای تحمیل مسئولیت به ایران است.

به نظر می رسد اروپا و آمریکا با پیگیری این بازی جدید به صورت هم زمان دو هدف را دنبال می نمایند:

اول؛ متقاعدسازی افکار عمومی داخلی و خارجی در خصوص قصد آمریکا برای تغییر جهت گذشته و بازگشت به برجام

دوم؛ تاثیرگذاری بر اراده ایران به منظور خودداری از اقداماتی که برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی شروع نموده است

این بازی قدیمی که با رویکردی تاخیری بدنبال حفظ وضع موجود و وادارسازی ایران به اجرای تعهدات برجامی بدون دریافت هیچ امتیازی پیگیری می گردد برای جمهوری اسلامی ایران کاملا مکشوف بوده و نمی تواند تاثیری بر تصمیمات اتخاذ شده برای اجرای بدون تنازل قانون اقدام راهبردی برای برطرف تحریم ها داشته باشد.

مجموعه رخداد های روز گذشته (پنج شنبه 30 بهمن) با رایزنی تلفنى شارل میشل رییس شورای اروپا با رئیس جمهور کشورمان در خصوص برجام در حالی ادامه یافت که بعضی رسانه ها از احتمال اعلام بازگشت آمریکا به برجام در جریان سخنرانی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در نشست مجازی کنفرانس امنیتی مونیخ که امروز (آدینه اول اسفندماه) برگزار می گردد اطلاع داده اند.

ایران بر اساس ارزیابی رفتار های غیر صادقانه طرف های اروپایی و آمریکا در گذشته و کوشش آن ها برای وعده درمانی به صراحت اعلام نموده که هیچ ارزشی برای بازگشت یا عدم بازگشت آمریکا به برجام قائل نیست و تنها برطرف تمامی تحریم ها، آن هم پس از راستی آزمایی می تواند از نگاه تهران اقدامی مثبت تلقی گردد.

رهبر معظم انقلاب با هوشمندی و پیش بینی رفتار طرف های قانون شکن و بدعهد در برجام که معمولا سیاست بی عملی و لفاظی های بی حاصل را به جای حل مسئله و عمل به تعهدات قانونی شان دنبال می نمایند، روز چهارشنبه موضع صریح و قاطع ایران را اعلام نمودند و فرمودند: تا به حال وعده دادید و دیگر وعده اثری ندارد. امروز ایران فقط منتظر عمل است.

منبع: نورنیوز

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1481

به "بازی جدید اروپا و آمریکا با تاکتیک وعده درمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی جدید اروپا و آمریکا با تاکتیک وعده درمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید