در اجلاس مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا چه گذشت؟

به گزارش ایپتن، ایرنا نوشت:سران اتحادیه اروپا و رئیس جمهوری آمریکا امروز (سه شنبه) طی نشست مشترکی که به صورت حضوری در بروکسل برگزار گردید پیرامون مسائل مختلفی در عرصه های روابط دوجانبه و تحولات بین المللی از جمله توافق هسته ای ایران بحث و گفتگو کردند.

در اجلاس مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا چه گذشت؟

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در این نشست شارل میشل و اورسولا فون درلاین به ترتیب روسای شورا و کمیسیون اروپا با جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که به اروپا سفر نموده در مقر اتحادیه اروپا گفت وگو کردند.

در سرانجام این اجلاس بایدن بلافاصله راهی ژنو شد تا خود را برای ملاقات تاریخی فردا با همتای روس خود آماده کند. در همین حال روسای شورا و کمیسیون اروپا در نشست خبری خلاصه ای از مذاکرات اجلاس امروز را برای خبرنگاران تشریح کردند.

میشل چهار موضوع همه گیری کرونا، تغییرات آب و هوایی، سرمایه گذاری در زمینه فناوری و دموکراسی را از جمله محورهای کلیدی نشست امروز خواند و گفت: می خواهیم کووید-19 را به کتاب های تاریخ حواله دهیم و این مهم تنها به وسیله همکاری های بین المللی حاصل می شود. باید این هدف را محقق و اطمینان حاصل کنیم که مردم دنیا به واکسن ضد کرونا دسترسی دارند.

کوواکس (برنامه توزیع واکسن کرونا به کشورهای فقیر)، یاری های مالی و ظرفیت سازی برای فراوری واکسن از جمله راه کارهایی است که به گفته رئیس شورای اروپا می توان با آنها این هدف را محقق ساخت. وی شرح داد: هدف ما این است که دست کم دو سوم جمعیت دنیا را تا سرانجام سال آینده واکسینه کنیم.

میشل با اشاره به تجربه 18 ماه گذشته در مقابله با همه گیری کرونا توضیح داد که تمام کشورها باید از این بحران عبور نمایند تا ثبات و امنیت دنیا تامین شود. وی بر همین اساس خاطر نشان کرد: وظیفه داریم که به کشورهای فقیر یاری کنیم که نه تنها با کووید-19 مقابله نمایند بلکه از بحران مالی خارج شوند.

در مورد بحران تغییرات آب و هوایی هم میشل گفت که دو طرف تصمیم گرفتند یک کارگروه سطح بالا تشکیل دهند تا همکاری های اتحادیه اروپا و آمریکا را در این زمینه، تا حد ممکن تقویت نمایند.

وی با اشاره به کوشش های اتحادیه اروپا طی سال های اخیر در مورد کاهش انتشار گازهای گلخانه ای مطرح نمود؛ در جلسه امروز فرصت داشتیم تا درباره ضرورت یاری به کشورهای در حال توسعه تاکید کنیم. میشل همچنین با گوشه چشمی به اجلاس تغییرات آب و هوایی پیش رو در انگلیس اضافه کرد که ما اراده خود را برای سرانجام دادن به از بین رفتن گوناگونی زیستی ابراز کردیم.

تجارت از دیگر بحث هایی بود که به گفته رئیس شورای اروپا در جلسه امروز سران مورد توجه نهاده شد. به گفته او دو طرف درباره شکل جدیدی از همکاری های تجاری، اصلاحات در سازمان تجارت دنیای و اعمال مالیات های عادلانه بحث و گفتگو کردند.

میشل اضافه کرد: در این جلسه همچنین توافق کردیم تا در کنار ارزش های بنیادین دو طرف در زمینه دموکراسی، حاکمیت قانون و همکاری های بین المللی بایستیم. ما درباره امنیت دنیای، منطقه ای و همچنین درباره توافق هسته ای ایران صحبت کردیم.

وی با گوشه چشمی به خروج یکجانبه آمریکا از برجام یادآور شد که اتحادیه اروپا طی سال های گذشته کوشش کرد تا کانال ارتباطی (اعضای توافق هسته ای ایران) را حفظ کند تا از تشدید درگیری که به تعبیر او می توانست برای منطقه و دنیا خطرناک باشد جلوگیری کند.

این مقام اروپایی اضافه کرد: رئیس جمهوری بایدن به ما اطمینان داد که آمریکا (به صحنه بین الملل) بازگشته است. ما به حرف او اعتماد و از تجدید تعهد آمریکا استقبال می کنیم.

دولت پیشین آمریکا به طور یکجانبه به مشارکت در برجام سرانجام داد و تروریسم مالی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم ایران اعمال کرد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام به تمامی تعهداتش ذیل این توافق عمل کرد تا به کشورهای اروپایی که وعده می دادند آثار خروج واشنگتن از توافق را جبران می نمایند فرصت دهد برای تحقق این وعده کوشش نمایند.

بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران گفت با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعده های خود عمل ننموده اند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. کاهش تعهدات ایران ذیل مفاد توافق هسته ای برجام صورت می گرفت.

بایدن، بدون توجه به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده نموده و از آن خارج شده است، وعده داده که در صورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان کشوری مسئولیت پذیر اعلام نموده است که در صورت لغو تمام تحریم های آمریکا به نحوی که قابل راستی آزمایی باشد، به اجرای تعهداتش در برجام باز می شود.

خوش بینی اروپا به آینده همکاری های فرا آتلانتیک

رئیس شورای اروپا، نشست امروز را نمونه امیدبخشی از احیای روابط دو طرف خواند اما اضافه کرد که این تازه ابتدای راه در راستای ترویج ارزش های مشترک است. میشل گفت: ما اینک دیدگاه روشنی درباره آینده همکاری های دو طرف داریم. هنوز مسائل حساسی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد اما دست کم اکنون به حرف های یکدیگر گوش می کنیم و جهت رو به جلو را به سود منافع دو طرف می بینیم.

رئیس جمهوری آمریکا قبلاً و به طور مجازی در نشست شورای اروپا در 25 مارس امسال شرکت نموده بود؛ اما این برای اولین بار از سال 2009 بود که یک رئیس جمهوری آمریکا در نشستی با شورای اروپا شرکت می کرد.

بایدن پیش از آغاز اجلاس امروز در جمع خبرنگاران گفته بود: به نظرم فرصت بزرگی داریم که با اتحادیه اروپا و ناتو همکاری کنیم و از این بابت احساس خوبی داریم. وی با بیان اینکه آمریکا به صحنه بین المللی بازگشته اضافه کرد: البته ما کاملا نرفته بودیم. با این حال برخورداری از رابطه خوب با ناتو و اتحادیه اروپا به میزان قابل توجهی به نفع آمریکاست.

بایدن خاطر نشان کرد که دیدگاه او در رابطه با توسعه همکاری های فرا آتلانتیک با سلفش متفاوت است.

او چهارشنبه گذشته در اولین سفر خارجی خود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به انگلیس سفر کرد تا در اجلاس سران گروه هفت شرکت کند. رئیس جمهوری آمریکا یکشنبه انگلیس را به مقصد بروکسل ترک کرد و دیروز در اجلاس سران پیمان آتلانتیک شمالی شرکت کرد.

وی پس از اجلاس امروز، راهی ژنو شد تا با ولادیمیر پوتین ملاقات کند. گفته می شود روابط مسکو و واشنگتن، مسائل بین المللی و منطقه ای ازجمله برنامه هسته ای ایران و برجام در دستور کار این ملاقات قرار گرفته است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1689

به "در اجلاس مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در اجلاس مشترک اتحادیه اروپا و آمریکا چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید