افزایش تنش میان ایران و آمریکا

به گزارش ایپتن، در روزهای اخیر تنش ها میان ایران و آمریکا افزایش یافته است. پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی آمریکا تاکیدکرده که تحریم های ایران را پیش از مذاکره لغو نخواهد کرد. از طرف دیگر هم روز گذشته ارتش ایالات متحده به نیروهای تحت حمایت ایران در مرز عراق و سوریه حمله کرد.

افزایش تنش میان ایران و آمریکا

آمریکا مدعی است که حملات به سوریه در پاسخ به اقدامات علیه این کشور در عراق است. در چند هفته اخیر دو حمله به مواضع آمریکا در اربیل و بغداد صورت گرفت در حمله اربیل چند شهروند این کشور کشته و زخمی شدند و در حمله بغداد نیز چند راکت به نزدیکی سفارت این کشور برخورد کرد.

از سوی دیگر چندین بار هم کاروان های لجستیکی ارتش آمریکا در مرزی عراق و سوریه مورد حمله قرار گرفته اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پس از حمله هوایی به شمال شرق سوریه مدعی شد که اقدامات ایران بدون پیامد نخواهد ماند.

او در پاسخ به خبرنگاری که پرسید با این حمله قصد داشتید چه پیامی را بفرستید گفت: اینکه شما نمی توانید اقدامی انجام دهید که عواقب نداشته باشد. مراقب باشید.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت که دو جنگنده از نوع اف-15 ای (F-15E) نیروی هوایی، هفت موشک شلیک کردند که در نتیجه آن 9 تاسیسات، آن محدوده نابود شد به دو تاسیسات دیگر آسیب جدی وارد آمد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران این حمله را محکوم و آن را حملات غیر قانونی و تجاوز گرانه توصیف کرد و گفت که حملات نقض آشکار حقوق بشر و تجاوز نسبت به حقوق و قوانین بین المللی است.

او تاکید نمود که این حمله در شرایطی انجام شده است که نیروهای آمریکایی طی سال های اخیر بطور غیر قانونی وارد خاک سوریه شده و اقدام به اشغال مناطقی از خاک این کشور و سرقت منابع طبیعی از جمله نفت نموده است که حق طبیعی مردم سوریه است.

در تحول دیگری امروز فواد حسین وزیر خارجه عراق وارد تهران شد تا با مقامات سیاسی و امنیتی ایران گفت و گو کند. او در اولین ملاقات با علی شمخانی گفت و گو کرد و قرار است با جواد ظریف هم رایزنی کند.

در آمریکا هم چند عضو برجسته کنگره که با جو بایدن هم حزبی هستند از این حملات که نخستین اقدام نظامی دولت وی بود انتقاد کردند. این دموکرات ها گفتند که حملات هوایی بدون مجوز انجام شد اما در سوی مقابل جمهوری خواستار از این اقدام حمایت بیشتری کردند.

تیم کین، سناتور ایالت ویرجینیا و از حزب دموکرات گفت: اقدام نظامی تهاجمی بدون تصویب کنگره در زمانیکه شرایط فوق العاده ای وجود ندارد، مطابق قانون اساسی نیست.

سناتور کریس مورفی نیز گفت که حملات تلافی جویانه ضروری نیست چرا که برای یک تهدید قریب الوقوع انجام نمی گردد. وی نیز تاکید نمود که این حمله باید مجوز کنگره را دریافت می کرد.

اما جیم اینهاف، سناتور جمهوری خواه، اوکلاهاما این اقدام را پاسخ درست و متناسب برای حفاظت از جان آمریکایی ها توصیف کرد.

ملاقات فواد حسین وزیر خارجه عراق با علی شمخانی

سخنگوی کاخ سفید: قصد کاهش تحریم های ایران را نداریم

در تحول دیگری این بار در زمینه برجام و تحریم ها علیه ایران سخنگوی کاخ سفید با ادعای اینکه آمریکا آماده گفت وگوهای دیپلماتیک با ایران در چارچوب 1+5 است، گفت که واشنگتن قصد کاهش تحریم های وضع شده علیه ایران را ندارد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره شرایط کنونی مذاکرات پیرامون توافق هسته ای با ایران مدعی شد که آمریکا آماده گفت وگوهای دیپلماتیک با ایران است.

بنابر گزارش وب سایت کاخ سفید، جن ساکی توضیح داد: موضع ما همچنان این است که آماده مذاکرات دیپلماتیک هستیم، آمریکا آماده است تا بر سر میز بنشیند و با شرکایمان در چارچوب 1+5 و ایرانی ها درباره توافق گفت وگو کند. ما قصد نداریم گامی برای کاهش تحریم ها برداریم. ما چنین گزینه ای رو میز قرار نداده ایم.

او در ادامه گفت: اما در حال حاضر، اروپایی ها از ما دعوت نموده اند و ما منتظر ایرانی ها هستیم.

ایران هفته گذشته اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرد که با ابراز نگرانی شدید آمریکا و اروپا روبه رو شده است.

در همین حال خبرگزاری رویترز مدعش شده که به نامه ایران دست یافته که در آن تهدید نموده اگر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در جلسه روز دوشنبه از پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه فعالیت های هسته ای تهران حمایت کند به توافق اخیرش با آژانس خاتمه می دهد.

رویترز روز آدینه هشتم اسفند در گزارشی نوشت جمهوری اسلامی در این نامه که به کشورهای عضو شورای حکام فرستاده، آورده است: ایران این اقدام را مخرب می داند و آن را به عنوان خاتمه توافق مشترک روز 21 فوریه 2021 میان آژانس و جمهوری اسلامی ایران در نظر می گیرد.

جمهوری اسلامی همچنین نوشته که این اقدام می تواند منجر به پیچیدگی های جدید در رابطه با برجام گردد.

رویترز به نقل از چندین دیپلمات افزود هنوز تعیین نیست شورای حکام آژانس قطعنامه پیشنهادی آمریکا را تصویب می نماید یا نه.

مقامات ایرانی هنوز در این باره حرفی نزده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1558

به "افزایش تنش میان ایران و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تنش میان ایران و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید