6 طرز تهیه چای زنجبیل برای لاغری، سرماخوردگی، قاعدگی و &amphellip

به گزارش ایپتن، آیا تا به حال طعم چای زنجبیل را چشیده اید؟ چای زنجبیل یکی از خوش عطرترین و مفیدترین انواع دمنوش های گیاهی است که می تواند به افزایش سوخت و ساز بدن، درمان سرماخوردگی و بعلاوه کاهش التهاب در بدن یاری کند. معمولاً برای طرز تهیه چای زنجبیل از روش های مختلفی استفاده می گردد. در این مقاله از در می توانید با طرز تهیه چای زنجبیل خانگی به چند روش مختلف آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص روش آماده کردن چای زنجبیل پاسخ خواهیم داد.

6 طرز تهیه چای زنجبیل برای لاغری، سرماخوردگی، قاعدگی و &amphellip

طرز تهیه چای زنجبیل و زردچوبه

مدت زمان آماده سازی: 5 دقیقه

مدت زمان دم کشیدن چای زنجبیل و زردچوبه: 15 دقیقه

کالری هر فنجان چای زنجبیل و زردچوبه: 9 کالری

مواد لازم برای تهیه چای زنجبیل و زردچوبه

 • زنجبیل تازه خرد شده: 2/5 قاشق غذاخوری
 • آب: 2/5 لیوان فرانسوی دسته دار
 • چوب دارچین: 1 عدد
 • زردچوبه تازه خرد شده: 1 قاشق غذاخوری
 • پوست پرتقال (اختیاری): به میزان لازم
 • دانه رازیانه (اختیاری): 1 قاشق چای خوری
 • عسل: به میزان لازم
 • لیموترش: یک برش نازک

مراحل طرز تهیه چای زنجبیل و زردچوبه

چای زنجبیل و زردچوبه یکی از مفیدترین انواع دمنوش های گیاهی است که به علت داشتن آنتی اکسیدان فراوان، برای سلامت بدن و جلوگیری از سرماخوردگی تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است. در ادامه می توانید با مراحل طرز تهیه چای زنجبیل و زردچوبه آشنا شوید.

مرحله اول؛ جوشاندن مواد چای زنجبیل

در اولین مرحله از طرز تهیه چای زنجبیل و زردچوبه باید تکه های و خرد شده، ، دانه رازیانه، و را در یک قابلمه بریزید و میزانی آب به آن اضافه کنید. سپس شعله گاز را روشن کنید و اجازه دهید چای زنجبیل با شعله میانه برای 7 تا 12 دقیقه بجوشد.

مرحله دوم؛ صاف کردن و سرو کردن چای زنجبیل

بعد از جوشاندن مواد چای زنجبیل و زردچوبه باید یک توری روی قوری قرار دهید و چای را داخل قوری خالی کنید. سپس به میزان مورد احتیاج از چای را در فنجان بریزید و آن را با عسل شیرین کنید. در نهایت یک برش تازه در فنجان بریزید و چای را میل کنید.

طرز تهیه چای زنجبیل با لیمو برای سرماخوردگی

مدت زمان آماده سازی: 5 دقیقه

مدت زمان دم کشیدن چای زنجبیل: 20 دقیقه

کالری هر فنجان چای زنجبیل با لیمو: 42 کالری

مواد لازم برای طرز تهیه چای زنجبیل برای سرماخوردگی

 • زنجبیل تازه خرد شده: 2 قاشق غذاخوری
 • آب: 4 لیوان فرانسوی دسته دار
 • آب لیموترش تازه: 1 قاشق غذاخوری
 • عسل: 1 تا 2 قاشق غذاخوری

مراحل چای زنجبیل با لیمو برای سرماخوردگی

ترکیب زنجبیل تازه، لیمو ترش و یک معجون بی نظیر برای درمان سرماخوردگی و تقویت سیستم ایمنی بدن است که می تواند به و نیز یاری کند. در ادامه این بخش می توانید با مراحل چای زنجبیل با لیمو برای سرماخوردگی آشنا شوید.

مرحله اول؛ خرد کردن زنجبیل

در اولین مرحله از طرز تهیه چای زنجبیل با لیمو ترش باید زنجبیل را بشویید و سپس پوست آن را به آرامی با یک چاقوی تیز جدا کنید. سپس آن را به قطعات نسبتاً کوچک تقسیم کنید. این کار موجب خوش طعم تر شدن چای زنجبیل می گردد.

مرحله دوم؛ جوشاندن زنجبیل در آب

بعد از خرد کردن زنجبیل ها در این مرحله از درست کردن چای زنجبیل با لیمو برای سرماخوردگی باید زنجبیل ها را داخل یک قابلمه بریزید و میزانی آب به آن اضافه کنید. اجازه دهید زنجبیل برای 10 دقیقه در آب بجوشد. اگر دوست دارید طعم زنجبیل در چای شما تندتر باشد، می توانید زنجبیل را برای 20 دقیقه در آب بجوشانید.

مرحله سوم؛ صاف کردن چای زنجبیل

بعد از جوشاندن زنجبیل باید شعله گاز را خاموش کنید و قابلمه را از روی حرارت بردارید. سپس چای را از صافی رد کنید. میزانی آب لیمو ترش تازه و عسل به چای اضافه کنید و آن را در لیوان مورد نظرتان بریزید و میل کنید.

طرز تهیه چای زنجبیل خشک شده با چای سیاه

مدت زمان آماده سازی: 5 دقیقه

مدت زمان دم کشیدن چای زنجبیل: 15 دقیقه

مواد لازم برای تهیه چای سیاه با زنجبیل

 • زنجبیل خشک شده: 1 قاشق چای خوری
 • چای سیاه: 2 قاشق غذاخوری
 • آب: به میزان لازم

مراحل طرز تهیه چای زنجبیل با چای سیاه

اگر طعم چای زنجبیل را به تنهایی دوست ندارید، می توانید با اضافه کردن میزانی زنجبیل خشک شده یا تازه به ، یک دمنوش زنجبیل فوق العاده خوش طعم آماده کنید. در ادامه می توانید با طرز تهیه چای زنجبیل خشک شده با چای سیاه آشنا شوید.

مرحله اول؛ آماده کردن مواد چای زنجبیل

برای تهیه چای زنجبیل خشک شده با چای سیاه باید 2 قاشق غذاخوری چای سیاه را با 1 قاشق چای خوری زنجبیل داخل قوری بریزید. سپس قوری را با آب جوش پر کنید و برای حدود 15 دقیقه روی بخار کتری قرار دهید تا چای آماده گردد.

مرحله دوم؛ سرو کردن دمنوش زنجبیل و چای سیاه

بعد از این که این دمنوش زنجبیل دم کشید و آماده شد، آن را درون فنجان مورد نظرتان بریزید. در صورت تمایل می توانید یک ورق لیموترش تازه و میزانی عسل به چای اضافه کنید و آن را میل کنید.

طرز تهیه چای زنجبیل برای لاغری

مدت زمان آماده سازی: 10 دقیقه

مدت زمان دم کشیدن چای زنجبیل برای لاغری: 20 دقیقه

مواد لازم برای طرز تهیه چای زنجبیل رنده شده برای لاغری

 • ریشه زنجبیل تازه: 2 تکه
 • آب: 250 میلی لیتر
 • چوب دارچین: 2 تکه
 • آب لیموترش تازه: به میزان لازم

مراحل طرز تهیه چای زنجبیل برای لاغری

مطالعات نشان می دهد که مصرف چای زنجبیل می تواند به افزایش متابولیسم و کاهش وزن بدن یاری زیادی کند. برای تهیه دمنوش لاغری زنجبیل باید از زنجبیل رنده شده با میزانی آب لیمو ترش و دارچین بهره ببرید. در ادامه می توانید با مراحل طرز تهیه چای زنجبیل برای لاغری آشنا شوید.

مرحله اول؛ آماده کردن زنجبیل

در اولین مرحله از تهیه چای زنجبیل برای لاغری باید زنجبیل ها را بشویید و پوست آن ها را جدا کنید. سپس زنجبیل را رنده کنید و برای تهیه چای کنار بگذارید.

مرحله دوم؛ جوشاندن چای

در این مرحله از طرز تهیه چای زنجبیل برای لاغری باید یک قابلمه را پز از آب کنید. سپس زنجبیل زنده شده و چوب دارچین را به آن اضافه کنید و روی شعله گاز قرار دهید تا به جوش بیاید.

مرحله سوم؛ سرو کردن دمنوش زنجبیل لاغری

برای آماده شدن چای حدود 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا دمنوش زنجبیل به خوبی دم بکشد. سپس آن را از صافی رد کنید و درون لیوان بریزید و همراه با میزانی آب لیمو ترش تازه و کمی عسل میل کنید.

طرز تهیه چای زنجبیل با شیر

برای درست کردن چای زنجبیل با شیر باید میزانی زنجبیل تازه یا خشک یا را با شیر ترکیب کنید و بجوشانید. سپس کمی پودر دارچین و فلفل سیاه به آن اضافه کنید و بعد از چند دقیقه شعله گاز را خاموش نمایید. می توانید این چای خوش طعم را با کمی عسل را شکر شیرین کنید و میل نمایید.

طرز تهیه چای زنجبیل با چای سبز

برای لاغری و کاهش وزن می توانید زنجبیل را همراه با دم کنید و میل نمایید. روش تهیه چای زنجبیل با چای سبز شبیه روش درست کردن چای زنجبیل با چای سیاه است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه مربای زنجبیل بدون شکرک و کپک

نکات و فوت و فن های طرز تهیه چای زنجبیل

*در طرز تهیه چای زنجبیل و زردچوبه بهتر است از تکه های زنجبیل تازه بهره ببرید، در غیر این صورت می توانید از میزانی پودر زنجبیل برای تهیه این چای بهره ببرید.

*می توانید چای زنجبیل را تا 1 هفته در یخچال نگه دارید و آن را هر زمان که دوست دارید میل کنید.

*اگر به مبتلا هستید، بهتر است چای زنجبیل را بدون عسل و هیچ نوع شیرین نماینده دیگری میل کنید.

*قبل از آماده کردن چای زنجبیل با زنجبیل تازه بهتر است پوست آن را جدا کنید، این کار موجب می گردد تا طعم چای بیشتر گردد. در صورتی که پوست زنجبیل را جدا نمی کنید، حتماً آن را با سیم بشویید تا آلودگی های سطح زنجبیل تمیز گردد.

*در صورت تمایل می توانید در طرز تهیه چای زنجبیل و زردچوبه از میزانی فلفل سیاه نیز بهره ببرید.

*برای لاغری بهتر است چای زنجبیل را 15 دقیقه قبل از صرف غذا میل کنید.

*به منظور تهیه چای زنجبیل و نعنا می توانید یک تکه زنجبیل را با چند تازه در آب جوش بریزید و برای چند دقیقه بجوشانید و بعد از صاف کردن میل کنید.

*به یاد داشته باشید که مصرف زیاد چای زنجبیل مضر است و می توانید عوارضی را در پی داشته باشد. از مهم ترین مضرات چای زنجبیل می توان به اختلال در خواب، سوزش معده، ، کاهش قند خون و گرمی بیش از حد بدن اشاره نمود.

*چای زنجبیل یک است و از همین رو خانم های باردار باید با احتیاط آن را مصرف نمایند.

سوالات متداول

چای زنجبیل برای چی خوبه؟

چای زنجبیل دارای خواص ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است و برای درمان سرماخوردگی، آنفولانزا، برطرف درد و بسیار مفید است. مصرف این چای به تنظیم فشارخون، کلسترول و دیابت یاری می نماید و نقش مؤثری بر پیشگیری و درمان بیماری هایی مثل سرطان، و دارد.

برترین روش برای تندتر شدن طعم چای زنجبیل چیست؟

برای تند شدن طعم چای زنجبیل خانگی می توانید زنجبیل را برای مدت زمان بیشتری بجوشانید و یا از تکه های بیشتری از زنجبیل بهره ببرید. هر چقدر چای زنجبیل بیشتر بجوشد، طعم چای شما تندتر خواهد شد.

میزان مصرف مجاز چای زنجبیل در روز چقدر است؟

بهتر است در طول روز بیشتر از 1 تا 2 فنجان از چای زنجبیل استفاده نکنید.

منابع: minimalistbaker، thespruceeats، lifeisbetterwithtea

منبع: افق کوروش
انتشار: 26 آذر 1401 بروزرسانی: 26 آذر 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2167

به "6 طرز تهیه چای زنجبیل برای لاغری، سرماخوردگی، قاعدگی و &amphellip" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 طرز تهیه چای زنجبیل برای لاغری، سرماخوردگی، قاعدگی و &amphellip"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید