3 مدال خوشرنگ؛ چی از این بهتر؟!

به گزارش ایپتن، پایان پیش بینی ها به واقعیت پیوست و کمیته بین المللی المپیک تصمیم گرفت تا المپیک 2020 با یک سال تعویق در تابستان 2021 برگزار شود.

3 مدال خوشرنگ؛ چی از این بهتر؟!

سعید آقایی

پایان پیش بینی ها به واقعیت پیوست و کمیته بین المللی المپیک تصمیم گرفت تا المپیک 2020 با یک سال تعویق در تابستان 2021 برگزار شود. شیوع ویروس مرگبار کرونا تمامی جهان را تحت تاثیر خود قرار داده و با توجه به تعطیلی، تقریبا تمامی مسابقات ورزشی از جمله گزینشی های المپیک در رشته های مختلف، IOC چاره ای جز تعطیلی رقابت ها نداشت. این تعطیلی اگرچه برای بسیاری از ورزشکاران سخت و طاقت فرساست و با توجه به شرایط موجود با آن مخالف باشند اما برای ورزش ایران یک توفیق اجباریست که با کمال میل از آن استقبال هم می کند! چه آنکه سه ستاره دانه درشت ورزش ایران و شانس های مسلم مدال المپیک در ماه های اخیر با مصدومیت های سخت و سنگینی روبرو شده اند که حتی شرایط حضور آنها را در توکیو 2020 با تردیدهای جدی روبرو بود.

حسن یزدانی

آذرماه سال گذشته، رقابت های کشتی جام باشگاه های جهان در بجنورد خبر بد و حشتناکی برای ورزش ایران داشت. رقابت هایی که با اما و اگر فراوان برگزار گشت اما این مسابقات تحت تاثیر مصدومیت ناگهانی حسن یزدانی ستاره بزرگ کشتی ایران قرار گرفت. یزدانی که قرار بود برای تیم بازار بزرگ به میدان برود، در حین تمرین با نادر حاج آقانیا از ناحیه مینیسک پا دچار آسیب دیدگی شدید شد تا ورزش ایران را با شوک بزرگی روبرو کند. بعد از معاینات دقیق تر مشخص شد که مصدومیت ستاره کشتی جدی است و از ناحیه مینیسک خارجی دچار آسیب دیدگی شد و از همین رو خیلی زود در ابتدای دی ماه توسط دکتر کیهانی با روش آرتروسکپی جراحی شد. پس از حدود 60 روز در اوایل اسفندماه، یزدانی تمرینات خود را روی تشک آغاز کرد. با این وجود شیوع ویروس کرونا سبب شد تا تمامی اردوهای تیم های ملی در تمامی رشته ها از جمله کشتی تعطیل شود و همین شرایط یزدانی را برای بازگشت به پیک آمادگی تحت تاثیر قرار می داد. حالا و با توجه به تعویق المپیک، یزدانی یک سال فرصت دارد تا همان شیر بیشه ای شود که سالن کشتی توکیو را بدل به غوغاکده ای کند که دومین طلای خوشرنگ المپیک را به سینه بزند.

سهراب مرادی

یک سال اخیر برای سهراب مرادی یک کابوس تمام عیار بود. ستاره ای که بعد از رکوردشکنی و طلای بدون گفت وگو در قهرمانی جهان، دیگر رنگ عافیت و مسابقه را ندید و خانه نشین شد. ابتدا مصدومیت قدیمی او از ناحیه کمر عود کرد و با توجه به کهنگی این مصدومیت، پزشکان به او توصیه کردند تا از مسابقات جدی و سنگین دوری کند و پیک آمادگیش را برای المپیک توکیو بگذارد. سهراب اما در یک اتفاق شگفت انگیز در تمرینات و در حالی که دوران نقاهت را سپری می کرد، زیر وزنه 200 کیلویی رفت و با آسیب دیدگی شدید از ناحیه کتف روبرو شد. او برای درمان به کلینیک مجهز هانوفر رفت و عمل جراحی را انجام داد و همین سبب شد تا رقابت های جهانی پاتایا را از دست دهد. سهراب اما در انتهای سال بعد از قریب به 6 ماه دوری در مسابقات وزنه برداری غرب آسیا در امارات بالاخره روی تخته رفت تا استارت خود را برای المپیک زده باشد. اگرچه رکوردهای او با روزهای اوجش و رکوردهایی که در جهان و المپیک به نام او ثبت شده، فاصله بعیدی داشت و همین نه نتها امیدها را برای درخشش او در توکیو کمرنگ می کرد بلکه با توجه به از دست دادن چند تورنمنت گزینشی، سهمیه وی را نیز با خطر روبرو کرده بود. تعویق المپیک بهترین خبر برای ستاره وزنه برداری ایران است تا ابتدا سهمیه خود را بدون اما و اگر نهایی کرده و بعد از آن در تابستان 2021 طلا را دوباره بدون رقیب لیفت کند.

حمیده عباسعلی

آخرین مصدوم کاروان المپیک ایران بود. در جریان رقابت های لیگ برتر کاراته وان درسالزبورگ اتریش حمیده عباسعلی در فینال سنگین وزن زنان و در مصاف با سیلیو فراکوتی از ایتالیا به رجحان 2 بر یک رسید و علاوه بر کسب مدال طلای این وزن، سهمیه المپیک توکیو را نیز از آنِ خود کرد. عباسعلی در جریان این مبارزه در فاصله 6 ثانیه مانده روی یک حمله حریف، عقب رفت، روی زانوی پای چپ چرخید، به زمین افتاد و دچار آسیب دیدگی جدی شد به گونه ای که در مراسم اهدای مدال نیز نتوانست روی سکو حاضر شود. با توجه به شدت آسیب دیدگی وی، بانوی کاراته کای ایران با تصمیم فدراسیون از اتریش راهی آلمان شد تا در همان کلینیکی که سهراب مرادی جراحی کرده، معاینه و درمان شود. در هانوفر مشخص شد که ACL زانوی عباسعلی به طور کامل دچار پارگی شده و خیلی سریع زیر تیغ جراحی رفت. دکتر امینی پزشک معالج عباسعلی مدعی بود که با تمهیدات ویژه پزشکی عباسعلی را تحت هر شرایطی به المپیک خواهد رساند اما با توجه به سنگینی عمل جراحی و البته دوران طولانی نقاهت این نگرانی وجود داشت که بانوی کاراته کای ایران حتی در صورت رسیدن به المپیک با آمادگی صد درصد روی تاتامی حاضر نشود. نگرانی ای که حالا با تعویق المپیک برطرف شده و می توان امیدوار بود که عباسعلی را تابستان سال آینده سالم و آماده در توکیو ببینیم. آنچه با توجه به رنکینگ کاراته کای ایران و سریال موفقیت های وی مساوی با یک مدال خوشرنگ المپیک است.

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 904

به "3 مدال خوشرنگ؛ چی از این بهتر؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 مدال خوشرنگ؛ چی از این بهتر؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید