مجلس اروپا درمورد سوسیس گیاهی رای گیری می نماید!

به گزارش ایپتن، خبرنگاران : آیا هر سوسیسی سوسیس است؟ این پرسشی است که مجلس اروپا قرار است در خصوص آن رای بدهد.

مجلس اروپا درمورد سوسیس گیاهی رای گیری می نماید!

با ما سفر کنید و با کمترین قیمت تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از همشهری آنلاین: گروهی از کشاورزان امیدوارند قانونی تصویب گردد که محصولات گیاهی اجازه نداشته باشند سوسیس یا برگر نامیده شوند.

آنها می گویند باید معیاری وجود داشته باشد که نگذارد مردم به اشتباه فکر نمایند این محصولات دارای گوشت هستند.

اما هواداران محیط زیست و کارشناسان بهداشتی معتقدند که تصویب این ممنوعیت گامی به پس است.

در سال های اخیر گیاه خواری محبوبیت زیادی پیدا نموده است و محصولات گیاهی و وگان در فروشگاه ها و منوی رستوران ها بیش از پیش دیده می شوند.

در بیشتر موارد آنها برچسب برگرهای گیاهی یا وگان دارند. این چیزی است که کشاورزان می خواهند تغییر کند.

درخواست آنها چیست؟

بر اساس اصلاحات پیشنهادی در یک لایحهٔ کشاورزی، نام های خاصی مثل همبرگر و سوسیس فقط می توانند در بازاریابی محصولاتی که دارای گوشت باشند استفاده گردد.

درخواست آنها این است که از نوشتن برگر گیاهی و سوسیس وگان در منوی رستوران ها و بسته بندی های مواد غذایی جلوگیری گردد.

همچنین جلوی استفاده از واژه های استیک، شنیتسل، کالباس، سوسیس، همبرگر برای محصولات گیاهی گرفته گردد مگر آنکه محصولی که عرضه می گردد دارای گوشت باشد.

ممنوعیت استفاده از اصطلاحاتی مثل شیر سویا و پنیر وگان سه سال پیش در اتحادیهٔ اروپا تصویب شد. پس از آن دادگاه عالی تصویب کرد که واژه هایی مثل شیر و پنیر نباید برای محصولات غیرلبنی استفاده شوند.

اما اصلاحات جدید پیشنهادی در این لایحه گامی فراتر رفته است و فراورینمایندگان محصولات غذایی گیاهی را از مقایسهٔ آنها با محصولات لبنی چه از نظر سبک و چه شباهت ظاهری منع نموده است.

یعنی دیگر محصولات گیاهی پنیر مانند یا شبیه به ماست در قفسه های فروشگاه ها دیده نخواهند شد.

اتحادیهٔ کشاورزان اتحادیهٔ اروپا که از این معیارها حمایت می نماید، می گوید نمایندگان باید به این توصیفات غیرواقع گرایانه در عرضهٔ مواد غذایی سرانجام دهند.

جین پیر فلوری، سخنگوی این گروه، اوایل همین ماه گفت:ارتباط بازاریابی با ماهیت واقعی محصولات قطع شده است، به این ترتیب همه چیز از کنترل خارج می گردد.

از طرف دیگر، جیت گوتلند، نمایندهٔ سوئد در مجلس اروپا به بی بی سی گفت تغییر برچسب این محصولات فقط باعث سردرگمی مصرف نمایندگان می گردد. البته چالش عظیم این هفته ایجاد انگیزه برای کشاورزان است تا در حد امکان آلودگی های کمتری فراوری گردد. همانطور که گفتیم، ما باید گوشت کمتری مصرف کنیم.

و گروه بین المللی حامی موادغذایی پرووگ (ProVeg) که گیاه خواری را ترویج و تشویق می نماید گفت مصرف نمایندگان به خوبی از محصولاتی که می خرند آگاهی دارند.

الکس گرومینگر از پرووگ می گوید:همانطور که همهٔ ما می دانیم کرهٔ بادام زمینی فاقد کره است، مصرف نمایندگان وقتی برگرهای گیاهی یا سوسیس های گیاهی می خرند دقیقاً می دانند که چه چیزی می خرند.

همینطور انجمن بهداشت اروپا این پیشنهادها را نامتناسب و ناهماهنگ با شرایط فعلی دنیا قلمداد نموده است.

اگر این لایحه با این اصلاحات تصویب گردد، بلافاصله قابل اجرا نخواهد بود. برای اجرای آن باید با 27 کشور عضو اتحادیهٔ اروپا مذاکره گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1279

به "مجلس اروپا درمورد سوسیس گیاهی رای گیری می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس اروپا درمورد سوسیس گیاهی رای گیری می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید