نقش جنجالی صنایع نفتی آمریکا در انتشار اطلاعات غلط درباره بحران آب و هوایی

به گزارش ایپتن، خبرگزاری خبرنگاران-کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا از اعضای هیات مدیره چهار شرکت بزرگ نفتی این کشور خواسته است درباره نقش این صنعت در بحران آب و هوایی و انتشار اطلاعات غلط در جلسه فوریه(بهمن) شهادت دهند.

نقش جنجالی صنایع نفتی آمریکا در انتشار اطلاعات غلط درباره بحران آب و هوایی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، خبرگزاری رویترز نوشت: مقامات شرکت های نفتی اکسون موبیل، شِل، شورن و بریتیش پترولیوم از جمله مدعوین به کنگره هستند.

دعوت از این مقامات نفتی آمریکا جنجال تازه ای را در پی سوال و جواب از مدیران این شرکت ها به وسیله اعضای کنگره در سال گذشته ایجاد نموده است.

جلسه شهادت مقامات این شرکت ها 8 فوریه (19 بهمن) برگزار می گردد و گام بعدی تحقیقات کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا درباره نقش شرکت های سوخت فسیلی در کارشکنی در مقابله با تغییرات آب و هوایی و کوشش های این صنعت در این زمینه محسوب می گردد.

اکتبر گذشته کمیته مذکور اولین جلسه در این زمینه را تشکیل داد و خواهان ارائه اسنادی درباره بیانیه های دانشمندان فعال در این شرکت ها درباره بحران آب و هوایی و هزینه های تعلق گرفته برای منحرف کردن افکار عمومی از پدیده گرمای زمین شد.

هدف این کمیته آنالیز تعهدات این شرکت ها درباره کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سرمایه گذاری بر روی منابع انرژی پاک است.

هر چهار شرکت دعوت شده به کنگره اعلام نموده به اهداف به صفر رساندن گازهای کربنی تا سال 2050 پایبند هستند و مدعی اند طرح های آنها همسو با توافق آب و هوایی پاریس است.

این کمیته به این حقیقت خواهد پرداخت که طرح های این شرکت ها عمدتا متمرکز بر عملیات های داخلی این شرکت ها است و ربطی به گازهای آلاینده منتشر شده در نتیجه استفاده مصرف کنندگان از سوخت فسیلی تولیدی آنها ندارد.

رویترز نوشت: اعضای هیات مدیره این شرکت ها برای پاسخ به درخواست این رسانه برای اظهارنظر درباره فراخوانی به کمیته کنگره در دسترس نبوده اند و سخنگوی اکسون موبیل پاسخی درباره تشکیل این جلسه نو نداده است. وی گفت شرکت متبوعش بیش از 200 هزار صفحه سند در اختیار این کمیته قرار داده است.

اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا(NOAA) به تازگی در گزارش خود، سال 2021 را با 20 رویداد آب و هوایی مختلف که هزینه هایی چند میلیارد دلاری داشته است یکی از فجیع ترین سالهای آب و هوایی در آمریکا توصیف کرد.

کارشناسان می گویند آمریکا به تعهدات خود برای کاهش گازهای گلخانه ای به میزان حداقل 50 درصد کمتر از سال 2005 تا سال 2030 پایبند نیست.

نقش شرکت های آمریکایی در شانه خالی کردن از تعهدات آب وهوایی خود و نیز انتشار اطلاعات غلط درباره بحران آب وهوایی در حالی برجسته شده که آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل به تازگی گفت شرایط دنیا نسبت به 5 سال پیش درزمینه های بحران اب و هوایی، همه گیری کرونا، تنش های ژئوپلتیکی و مسائل اقتصادی وخیم تر شده است.

گوترش درباره تاثیرات تغییرات آب و هوایی هشدار داد و از سهم نابرابر و نامتناسب کشورها در آسیب تماشا از بحران آب و هوایی سخن گفت.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 فروردین 1401 بروزرسانی: 1 فروردین 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1985

به "نقش جنجالی صنایع نفتی آمریکا در انتشار اطلاعات غلط درباره بحران آب و هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش جنجالی صنایع نفتی آمریکا در انتشار اطلاعات غلط درباره بحران آب و هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید