فرصت ها و تهدیدهای نظام رتبه بندی معلمان

به گزارش ایپتن، معاون اسبق وزارت آموزش وپرورش فرصت ها و تهدیدات نظام رتبه بندی معلمان را برشمرد و تاکید کرد که نظام رتبه بندی بدون تحول در نیروی انسانی در مدرسه به ضد خود تبدیل خواهد شد.

فرصت ها و تهدیدهای نظام رتبه بندی معلمان

نصرت الله فاضلی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به تعدد عوامل و مولفه های تربیت و یادگیری اظهار کرد: یادگیرنده، معلم، محیط یادگیری، موضوع یادگیری، مواد و رسانه های آموزشی، مدرسه، خانواده، محیط پیرامونی، برنامه درسی رسمی و غیر رسمی از این جمله اند که همگی در هم تنیده هستند تا یادگیری به معنی درک موقعیت، تغییر و اصلاح آن صورت گیرد.

وی اضافه کرد: توجه به هریک از این عوامل به طوری که باعث غفلت از عوامل دیگر شود، یادگیری را مختل می کند و کیفیت آن را کاهش می دهد. از سوی دیگر شایستگی پایه و ویژه یادگیرنده شکل نمی گیرد و در نهایت تکوین و تعالی هویت مربیان به عنوان هدف عالی تعلیم و تربیت رسمی عمومی محقق نمی شود.

این عضو شورای مرکزی کانون تربیت اسلامی با بیان اینکه در سند تحول بنیادین، یادگیری، دانش آموز محور و معلم زمینه ساز، طراح و ایجادکننده موقعیت و فرصت یادگیری است گفت: معلم در این رویکرد باید دارای صفات، توانمندی و شایستگی های عمومی، تخصصی و حرفه ای باشد که بتواند بر اساس برنامه درسی طراحی شده در کتاب درسی، فرصت های تربیت و یادگیری را به خوبی درک کند، بر آن احاطه داشته باشد و آن را در محیط یادگیری درون مدرسه ای و یا خارج مدرسه ایجاد کند تا دانش آموز با آن روبرو شود، آن را درک کند و به شایستگی لازم برسد.

فاضلی ادامه داد: در میان عوامل متعدد، مرجعیت با معلم است. به این معنی که در فرآیند یاددهی و یادگیری معلم مرجع انتخاب محیط، موقعیت، مواد و رسانه آموزشی است. معلم مرجع تشخیص نیازهای دانش آموزان، تفاوت های دانش آموزان و قضاوت پیشرفت تحصیلی آنها است.

وی با تاکید بر اینکه هیچکدام از عوامل یادگیری، نباید جایگزین معلم شوند اظهار کرد: معلم نیز باید شایستگی های مرجعیت انتخاب هر یک از عناصر و مولفه های یادگیری را دارا باشد. از این رو کار معلمی از نظر دانش موضوعی، یک امر تخصصی و از نظر طراحی فرصت یادگیری، یک امر حرفه ای است.

معاون اسبق وزارت آموزش وپرورش ادامه داد: معلمی از نظر تشخیص نیازها و تفاوت های دانش آموز، مسلط بر علوم میان رشته ای مانند روانشناسی و جامعه شناسی است. با توجه به تغییر دائمی نیازها، دانش موضوعی و فنون طراحی آموزشی، معلم، یادگیرنده ای مادام العمر است.

فاضلی با بیان اینکه لذا معلمی، کارمندی نیست که شغلش ثابت بوده و نیاز به ارتقای حرفه ای نداشته باشد؛ بلکه اقتضای حرفه معلمی، نظام سنجش و ارتقای شایستگی ها است که در سند تحول بنیادین پیش بینی و با همت دولت مردمی و مجلس انقلابی با تغییرات مناسب، مصوب شد تا معلم، آموزگار یا دبیر استخدام نشود و با همین عنوان بازنشسته نشود، بلکه سنوات پیروز تربیت و یاددهی اش در کارنامه حرفه ای او با عناوین آموزشیار معلم، مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم ثبت شود و با توجه به رتبه اش در فرآیند اصلاح و تکمیل برنامه درسی در مراجع تصمیم گیری به عنوان تصمیم ساز آموزشی از شایستگی هایش استفاده شود و مدیریت آموزشی از سطح مدرسه تا ستاد از شناخت های تصادفی به شناخت فرآیندی درازمدت با تجربه پیروز چرخش کند.

وی در ادامه استلزامات نظام رتبه بندی معلمان را برشمرد و گفت: نخستین مورد، اسناد معتبر است. لازم است سالانه دانش مرتبط به دانش تخصصی و حرفه ای مبتنی بر برنامه درسی، مهارت های حرفه ای و بین رشته ای معلمان ارتقا یابد. تعریف این نوع دانش افزایی معطوف به فعالیت های یاددهی - یادگیری با هویت مدرسه ای است و دانش غیرمرتبط توجیهی برای تحریک منابع مالی آموزش وپرورش ندارد. مدارک صوری و سوء استفاده موسسات تجارت پیشه مدارک سازِ فرصت طلب، سرمایه اجتماعی و آموزشی نظام تعلیم وتربیت را نابود خواهند کرد. ظرفیت دانشگاه فرهنگیان، شهید رجایی و دانشگاه های معتبر دیگر با طراحی پودمانی های چند مهارتی می توانند ارتقای مستمر و نظام مند معلمان را بر عهده بگیرند.

این عضو شورای مرکزی کانون تربیت اسلامی دومین لازمه نظام رتبه بندی را خود یادگیری معلمان دانست و گفت: معلم در برنامه درسی ملی، یادگیرنده و پژوهشگر آموزشی وپرورشی است. اقدام پژوهشی در نظام تعلیم و تربیت ما بیش از یک دهه است که برگزار می شود تا معلم، مسائل مدرسه خود را کشف و با فرآیند علمی پژوهشی آن را تحلیل کند و راهکار پیشنهاد دهد.

فاضلی اضافه کرد: به این ترتیب شایستگی پژوهشی معلمان فعال در این عرصه ارتقاء یافته است. این تجربه نیازمند بازخوانی، اصلاح و تقویت است تا معلمان خبره در رتبه متمایز از دیگران شناخته شوند و در نظام پرداخت، ارزش ریالی این شایستگی مشخص شود. لازم است به معلمان به واسطه خدمتی که به نظام تعلیمی می کنند حق الزحمه پرداخت شود.

وی شرح داد: تهدید این سنجه، اطلاعیه های فروش اقدام پژوهشی است که مزیت قانونی را به فروش حیثیت معلمی مبدل می کند و درس پژوهشی می تواند به آن اضافه شود که لازمه آن توسعه فعالیت آموزشی معلم از کلاس درس به مدرسه است تا با شکل گیری گروه های یادگیری درون مدرسه ای با عضویت معلمان پیشرفت و رشد عقلانی، ایمانی، عملی، علمی و اخلاقی متربی تحلیل و قضاوت و تصمیم مناسب گرفته شود.

معاون اسبق وزارت آموزش وپرورش ادامه داد: معلم تمام وقت آموزشی، مدرسه یادگیرنده را شکل می دهد و این گروه های یادگیری می توانند ساختار طولی آموزش وپرورش را از صف تا ستاد به ساختار تخت گروه های یادگیری محلی و منطقه ای و در نهایت هیئت امنایی تبدیل کنند. لازم است ساختار مدرسه از گروه های حوزه های تربیت و یادگیری گرفته تا شورای معلمان، معاونین آموزشی و ذی نفعان مدرسه به خصوص خانواده ها با مرکزیت مدرسه در سنجه شایستگی های یادگیری معلم معطوف به یادگیری تقویت و ارتقاء یابد.

فاضلی سومین لازمه اجرای مطلوب رتبه بندی معلمان را کمیت و کیفیت یادگیری عنوان کرد و گفت: آزمون های نهایی و کنکور نشان می دهد که کیفیت و کمیت یادگیری در مدارس مناسب نیست و دلایل آن بی شمار است، ولی نظام رتبه بندی باید از هدررفت منابع به ویژه درون دادهای آموزش وپرورش (استعداد دانش آموزان) جلوگیری کند.

وی ادامه داد: طراحی آموزشی واحد یادگیری، استفاده از مواد و رسانه های آموزشی، فناوری ارتباطات و اطلاعات، توسعه موقعیت یادگیری از کلاس به مدرسه و از مدرسه به کارخانه مثلا، جمع آوری شواهد برای ارزشیابی رشد دانش آموز و ... سنجه های اصلی تشخیص رتبه معلمان است و این امر جز با مدرسه ای هوشمند از مدیر، معاونین و راهنمایان تحصیلی امکان پذیر نیست. نظام رتبه بندی بدون تحول در نیروی انسانی در مدرسه به ضد خود تبدیل و مانند ارزشیابی فعلی به نوبت بین معلمان تقسیم خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1998

به "فرصت ها و تهدیدهای نظام رتبه بندی معلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت ها و تهدیدهای نظام رتبه بندی معلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید