علایم هشدار کووید 19، توصیه های پزشکی درمان در منزل

به گزارش ایپتن، یک متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری با اشاره به افزایش چشم گیر موارد ابتلای کووید 19 در مقایسه با پیک های قبل و همچنین افزایش ابتلاهای خانوادگی و موارد حاد بیماری طی یک ماهه اخیر، گفت: توصیه اکید این است که در هر زمان و ساعتی چه در هفته و روزهای اول و چه در هفته دوم بیماری، با مشاهده هر کدام از علایم هشدار یعنی تب بیش از 5 روز، سرفه های مستمر و همراه با خلط و همچنین تنگی نفس، سریعابه پزشک و مراکز درمانی مراجعه گردد.

علایم هشدار کووید 19، توصیه های پزشکی درمان در منزل

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

دکتر علیرضا فاطمی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه در پیک اخیر همه گیری شاهد افزایش چشم گیر موارد ابتلا در مقایسه با پیک های قبلی بیماری هستیم، اظهار کرد: ابتلاهای درون خانوادگی و مراجعه بیماران با شرایط حاد و شدید از مشخصه های اصلی پیک اخیر اپیدمی است، البته این مساله الزاما به معنی خطرناک تر شدن ویروس نیست، بلکه کاهش سطح رعایت ها در بین خانواده ها و همچنین افزایش آمار ابتلا از دلایل اصلی این مساله است، چراکه میزان بالای ابتلا با افزایش تعداد مبتلایان بدحال ارتباط مستقیم دارد.

علایم اصلی کروناویروس در مبتلایان دو ماه اخیر

وی با بیان اینکه علایم اصلی کروناویروس در مبتلایان دو ماه اخیر نسبت به ماه های قبلی تغییر چندانی ننموده است، مطرح نمود: کماکان تب، بدن درد، سردرد، سرفه و علایم گوارشی از اصلی ترین علایم این بیماری است. البته یکی از علایمی که از انتهای بهار شایع تر شد، اختلال در حس بویایی و چشایی مبتلایان است که وجود این علامت بخصوص در فصول سرد سال و با توجه به همزمانی بروز سایر بیماری های تنفسی همچون انفولانزا و سرماخوردگی، به تفکیک و افتراق این بیماری ها یاری زیادی می نماید.

معاون آموزشی بیمارستان شهدای تجریش با بیان اینکه هیچ یک از علایم کووید 19 به صورت صد در صدی در تمامی بیماران بروز نمی نماید، اعلام کرد: حتی تب به عنوان شایع ترین علامت کرونا در صد در صد بیماران دیده نمی گردد، به همین دلیل اگرچه از بین رفتن حس بویایی و چشایی ارزش بالایی در تشخیص کووید دارد، ولی نبود آن رد نماینده ابتلای افراد نیست.

بیشتر مبتلایان سیری خفیف و خود محدود شونده طی می نمایند

این متخصص بیماری های عفونی با تاکید بر اینکه توصیه های پزشکی و درمانی به مبتلایان نسبت به ماه های قبل تغییری ننموده است، گفت: کماکان بیشتر مبتلایان یک سیر خفیف و خود محدود شونده را صرفا با درمان های علامتی و استراحت در منزل طی می نمایند، با این حال توصیه کلی این است که با بروز علایم جدید و هشدارگونه حتما با پزشک مشورت نمایند.

علایم هشدار کووید 19

وی با اشاره به بعضی از علایم هشدار کووید، مطرح نمود: ادامه تب تا بیش از 5 روز، بروز سرفه به صورت مستمر و مداوم خصوصا اگر همراه با خلط باشد و بروز تنگی نفس چه در حال استراحت و چه در هنگام فعالیت از مهمترین علایم هشدار این بیماریست که در این موارد توصیه نمی گردد که فرد همچنان به خود درمانی و درمان های علامتی ادامه دهد.

وی با تاکید بر مراجعه سریع به پزشک در زمان بروز علایم هشدار، گفت: شاید پزشک بعد از آنالیز و معاینه بیمار، همچنان به ادامه درمان قبلی و استراحت در منزل توصیه کند، ولی در این موارد حتما باید پزشک در رابطه با ادامه درمان در بیمارستان و یا منزل تصمیم گیری کند.

فاطمی یکی از چالش های بیماری کووید 19 را غیرقابل پیش بینی بودن فرایند و سیر بیماری در افراد دانست و گفت: معمولا علایم و آثار بیماری در هفته اول ناشی از تکثیر ویروس بوده و در هفته دوم علایم به دنبال پاسخ شدید سیستم ایمنی بدن بروز می نماید.

سیر بیماری در هفته دوم

وی ادامه داد: معمولا درمان بیمارانی که در هفته دوم بدحال می شوند، با چالش بیشتری روبرو است، چراکه پزشک علاوه بر ویروس باید با سیستم ایمنی بدن فرد هم جنگیده و واکنش های خیلی شدید آن را مهار کند، لذا توصیه اکید این است که در هر زمان و ساعتی چه در هفته و روزهای اول و چه در هفته دوم، بیمار با مشاهده هر کدام از علایم هشدار یعنی تب بیش از چند روز، سرفه های مستمر و همراه با خلط و تنگی نفس، سریعا به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کند.

توصیه های پزشکی برای درمان در منزل

وی همچنین در رابطه با بیمارانی که در منزل دوره بیماری را طی می نمایند، توصیه کرد: استراحت با هدف ارایه فرصت ترمیم و بهبود به بدن، مصرف بالای مایعات سالم و طبیعی، استفاده از دمنوش های گیاهی مطمئن، مصرف لبنیات و آبمیوه های طبیعی، مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین و محتوای کمتر چربی و همچنین مواد غذایی تقویت نماینده سیستم ایمنی به بازگشت انرژی بیمار و فرایند بهبودی یاری زیادی می نماید.

فاطمی با بیان اینکه چندین برابر تعداد بیماران بستری در بیمارستان، بیمارانی هستند که به صورت سرپایی معاینه و با همین توصیه های خانگی درمان می شوند، اظهار کرد: بسته به نظر پزشک درمان های علامتی و دارویی نیز در منزل تجویز می گردد ولی توصیه اکید می گردد که بیماران به صورت خودسرانه نسبت به مصرف دارو اقدام ننمایند.

ارتباط آلودگی هوا با تشدید بیماری و اپیدمی کرونا

این متخصص عفونی همچنین در مورد ارتباط آلودگی هوا با تشدید بیماری و اپیدمی کرونا، اظهار کرد: ثابت شده که بیشتر ویروس های تنفسی در هوای ساکن؛ که مشخصه اصلی هوای آلوده و پدیده وارونگی هواست، ماندگاری بالاتری در محیط دارند، لذا در این شرایط شانس انتقال بیماری به سایرین افزایش پیدا می نماید، از طرف دیگر وجود گازهای سمی در هوای آلوده زمینه را برای التهاب مجاری تنفسی فراهم نموده و در این شرایط پذیرش ویروس و آسیب پذیری فرد نیز بیشتر می گردد.

وی با تاکید بر ضرورت پرهیز از حضور سالمندان، بچه ها، افراد دارای بیماری های زمینه ای و سایر افراد در معرض خطر در محیط های باز در شهرها و مناطق دارای آلودگی هوا، اظهار کرد: البته رعایت پروتکل های بهداشتی و پوشش ماسک علاوه بر تاثیرگذاری در پیشگیری از بروز بیماری های تنفسی، آسیب های ناشی از آلودگی هوا را نیز کاهش می دهد.

فشار ناشی از اپیدمی بر بیمارستان ها طی ماه اخیر چندبرابر شده

متخصص عفونی بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به افزایش شدید بار ناشی از بیماری کرونا بر دوش کادر درمان و بیمارستان ها بخصوص در پیک سوم بیماری، مطرح نمود: طی 9 ماه گذشته بخش های کرونایی بیمارستان ها بی وقفه فعال بوده ولی فشار ناشی از اپیدمی طی ماه اخیر چندبرابر شده و بیشتر بیمارستان های دولتی را با مشکل کمبود تخت و نیروی انسانی روبرو نموده است.

فاطمی در انتها با تاکید بر اینکه سطح رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی از سوی مردم با افزایش موارد بیماری و تحمیل بار ناشی از آن بر کادر درمان و بیمارستان ها مرتبط است، گفت: ثابت شده هر زمانی که رعایت پروتکل ها کاهش یافته و یا مسافرت ها و تجمع ها افزایش یافته، طی کمتر از دو هفته بیمارستان ها با حجم بالایی از بیماران روبرو می شوند، لذا با توجه به شرایط غیرقابل پیش بینی بیماری و آسیب پذیری همه افراد در برابر آن، باید بیش از پیش بر رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری های فیزیکی، پوشش ماسک و اعمال مداخلات جدی تر برای کنترل بیماری تاکید گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1264

به "علایم هشدار کووید 19، توصیه های پزشکی درمان در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علایم هشدار کووید 19، توصیه های پزشکی درمان در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید