دیپلمات سعودی: نمی خواهیم در واکنش به حادثه آرامکو عجله کنیم

به گزارش ایپتن، سفیر عربستان سعودی در لندن هرچند اتهام زنی به ایران در مورد حمایت ایران از عملیات حمله به آرامکو را تکرار کرد، اما گفت ریاض به دنبال درگیری نظامی نیست.

دیپلمات سعودی: نمی خواهیم در واکنش به حادثه آرامکو عجله کنیم

به گزارش گروه مانیتورینگ بین الملل خبرنگاران، خالد بن بندر آل سعود سفیر جدید عربستان سعودی در لندن در مصاحبه ای که روز سه شنبه منتشر شد، گفت ریاض قصد ندارد در پاسخ به عملیات حمله به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو عجله کند.

وی که با شبکه بی بی سی گفت وگو می کرد، در پاسخ به این سؤال که آیا غرب آسیا در آستانه جنگی جدید قرار گرفته است، گفت: قطعا امیدوارم که اینطور نباشد. ما هرگز در خاورمیانه دنبال درگیری نبوده ایم.

در واکنش به این جمله بن بندر، مجری بی بی سی به او یادآور شد که عربستان سعودی بیش از چهار سال است که در حال بمباران یمن است. سفیر عربستان گفت: آن درگیری را ما آغاز نکردیم. ما برای آرام کردن اوضاع وارد یمن شدیم. می دانم که برعکس [واقعیت] به نظر می رسد. هیچ درگیری ای وجود ندارد که درگیری خوبی باشد. مداخله ما در یمن با هدف احیای یک دولت منتخب دموکراتیک و با تأیید سازمان ملل متحد انجام شد. این احتمال وجود داشت که آنچه در یمن در جریان بود، بیش از پیش گسترش یابد.

مجری بی بی سی در ادامه با اشاره به آمار بالای کشته های غیرنظامی در حملات عربستان سعودی به یمن، این حمله را یک اشتباه فاجعه بار توصیف کرد. بن بندر گفت: هرکس که بگوید از درگیری یا جنگ متأسف نیست، یا دارد به شما دروغ می گوید یا دیوانه است. ما احساس کردیم که باید مداخله کنیم، چون این کار را به نفع یمن می دانستیم.

او که کشورش در حمله به یمن صدها هزار یمنی را کشته و مجروح نموده و به گفته سازمان ملل بزرگترین بحران انسانی معاصر را در این کشور رقم زده، مدعی شد که ریاض مردم یمن را برادر و فامیل خود می داند و به همین دلیل هم در این کشور مداخله نموده و نمی تواند این کشور را به حال خود رها کند.

در ادامه مصاحبه، از بن بندر در خصوص حادثه حمله به پالایشگاه بقیق و مجتمع نفتی خریص شرکت آرامکو سؤال شد. مسئولیت این حمله را ارتش و انصارالله یمن بر عهده گرفته و اعلام نموده اند که این اقدام پاسخی مآغاز به حملات بی وقفه عربستان سعودی به مناطق غیرنظامی یمن است.

با این وجود، سفیر عربستان سعودی در این مورد گفت: قطعا این [حمله] با پشتیبانی ایران انجام گرفته است. داریم کوشش می کنیم که بیش از حد سریع واکنش نشان ندهیم، چراکه آخرین چیزی که به آن احتیاج داریم، درگیری بیشتر در منطقه است.

او در خصوص میزان خسارات وارده به صنعت نفت و پتروشیمی عربستان سعودی در نتیجه حمله اخیر، گفت: بقیق بیش از نیمی از نفتی را که ما در عربستان سعودی فراوری می کنیم، پالایش می نماید. میزان پالایش نفت این مجتمع شاید از کل نفتی که در دیگر نقاط منطقه فراوری می گردد، بیشتر باشد. این ضربه ای به دنیا و اقتصاد دنیا است، نه فقط عربستان سعودی.

در روزهای گذشته مقام های آمریکایی و سعودی کوشش نموده اند تا از حادثه حمله به آرامکو به عنوان اهرمی برای افزایش فشار به جمهوری اسلامی ایران استفاده نمایند. در همین چارچوب، واشنگتن و ریاض ایران را به نقش آفرینی مستقیم یا غیرمستقیم در این عملیات متهم نموده و مدعی شده اند که در حال تصمیم گیری در خصوص نحوه پاسخ به این حادثه هستند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 399

به "دیپلمات سعودی: نمی خواهیم در واکنش به حادثه آرامکو عجله کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات سعودی: نمی خواهیم در واکنش به حادثه آرامکو عجله کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید