خبرنگاران تلفات آنفلوآنزای حاد پرندگان در مازندران صفر شد

به گزارش ایپتن، ساری - خبرنگاران - مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت که شیوع احتمالی آنفلوآنزای حاد پرندگان تحت کنترل است و طی پنج روز اخیر هم هیچ گزارشی از تلفات پرندگان مهاجر ، بومی و یا صنعتی در استان دریافت نشده است.

خبرنگاران تلفات آنفلوآنزای حاد پرندگان در مازندران صفر شد

به گزارش خبرنگاران ، زنگ خطر ورود آنفلوانزای حاد پرندگان به مازندران هفته پیش پس از مشاهده مواردی از تلفات در میان جمعیت پرندگان مهاجر در تالاب ازباران شهرستان فریدونکنار به صدا درآمد. دامپزشکی مازندران هم 2 روز بعد از اعلام ورود این بیماری به استان ، بیان کرد که کانون بیماری شناسایی و تمامی مرغ و ماکیان محلی در شعاع خطرپذیری این بیماری با همکاری بخشداری و دهیاری ها معدوم شد تا جلوی پیشروی ویروس گرفته گردد.

دکتر حسین رضوانی امروز سه شنبه در پیگیری خبرنگار خبرنگاران از وی پیرامون شرایط شیوع آنفلوانزای پرندگان در استان ، اضافه کرد : معدوم سازی پرندگان بومی تا شعاع 10 کیلومتری اطراف کانون این بیماری با هماهنگی فرمانداری فریدونکنار ، بخشداری و دهیاران و اهالی منطقه ازباران سبب شد تا بخش زیادی از نگرانی از بین برود.

وی ادامه داد : اگرچه اکنون دیگر نگرانی از شیوع این بیماری در استان وجود ندارد ، ولی تیم های دامپزشکی در منطقه مستقر هستند و در صورت مشاهده هر گونه تلفات پرندگان وحشی و یا بومی شرایط را رصد می نمایند.

رضوانی از شهروندان مازندرانی بویژه روستائیان و ماموران محیط زیست خواست تا هرگونه تلفات غیر طبیعی پرندگان وحشی و یا بومی را در صورت مشاهده حتی در تعداد کم به دامپزشکی اعلام نمایند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران تاکید نمود : مراقبت های بهداشتی از مرغداری ها در حال اجرا است و هشدارهای لازم نیز به مرغداران و دست اندارکاران این صنعت در استان برای چگونگی مراقبت از واحدهای مرغداری داده شد تا مانع سرایت بیماری به بخش صنعتی شوند.

این مسئول همچنین به شهروندان مازندرانی و افراد غیربومی ساکن یا مسافر هم هشدار داد تا از خوردن گوشت پرندگان وحشی و خرید آن برای تامین سلامتشان خودداری نمایند.

استان مازندران با داشتن بیش از 2 هزار و 500 واحد مرغداری و فراوری سالانه 200 تا 220 هزار تن گوشت مرغ حدود 11 درصد از احتیاج کشور به گوشت سفید (مرغ) را تامین می نماید و یکی از قطب های مهم فراوری این مواد پروتئینی در کشور محسوب می گردد.

علاوه بر این ، مهاجرت سالانه 1.5 میلیون بال پرندگان مهاجر زمستان گذران داخلی و خارجی به تالاب و آبگیرهای استان و وجود چند صد هزار مرغ بومی با رویکرد پرورش خانگی ، مازندران را به عنوان یکی از کانون های اصلی در معرض خطر بیماری آنفلوانزا، نیوکاسل و برونشست در فصل سرما قرار می دهد.

تالاب ازباران شهرستان فریدونکنار یکی از عظیم ترین مقاصد پرندگان مهاجر و زمستان گذر در استان مازندران است که سالانه یک سوم پرندگان مهاجر فصل زمستان را در این تالاب می گذرانند.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1350

به "خبرنگاران تلفات آنفلوآنزای حاد پرندگان در مازندران صفر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تلفات آنفلوآنزای حاد پرندگان در مازندران صفر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید