بهره برداری از 3 طرح پتروشیمی در هفته جاری

به گزارش ایپتن، خبرگزاری خبرنگاران- مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: افتتاح 17 طرح با ظرفیت 25 میلیون تن در یک سال، رکوردی بی نظیر در کارنامه 58 ساله صنعت پتروشیمی است.

بهره برداری از 3 طرح پتروشیمی در هفته جاری

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، آقای بهزاد محمدی با بیان اینکه توسعه هوشمندانه صنعت پتروشیمی با جدیت در این شرکت دنبال و پیگیری می شود، اضافه کرد: یکی از افتخارات صنعت پتروشیمی، برنامه ریزی دقیق نقشه توسعه و اجرا براساس برنامه ریزی است.

وی اضافه کرد: ابتدای سال 99 بهره برداری از 17 طرح پتروشیمی برنامه ریزی و اعلام شد که تا امروز 14 طرح به طور رسمی با فرمان ریاست جمهوری به بهره برداری رسید و برنامه افتتاح سه طرح باقیمانده که به دلیل شیوع ویروس کرونا با تأخیر همراه شد، در هفته جاری به طور رسمی انجام می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر اینکه با بهره برداری از این سه طرح، شرکت ملی صنایع پتروشیمی به تعهد افتتاح 17 طرح پتروشیمی در یک سال عمل کرده است، یادآور شد: طرح متانول سبلان با ظرفیت سالانه یک میلیون و 650 هزار تن، طرح اوره و آمونیاک مسجد سلیمان با ظرفیت سالانه یک میلیون و 700 هزار تن و طرح اکسیر حلال عسلویه با ظرفیت سالانه 50 هزار تن تولید پنتان و هگزان که برای نخستین بار در صنعت پتروشیمی اجرا شده است، این هفته به طور رسمی افتتاح می شوند.

محمدی تأکید کرد: افتتاح 17 طرح پتروشیمی با ظرفیت 25 میلیون تن در یک سال، رکورد بی نظیر و درخشان در کارنامه 58 ساله صنعت پتروشیمی است.

وی با بیان اینکه از سال 1342 تا سال 1398 ظرفیت نصب شده صنعت 65 میلیون تن بود که امروز به 90 میلیون تن افزایش یافته است، گفت: 25 میلیون تن افزایش ظرفیت در یک سال و رشد 38 درصدی حاکی از ثبت رکورد بی نظیر در این صنعت است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تأکید بر اینکه این شرکت معمار توسعه صنعت است، اضافه کرد: افزون بر برنامه های توسعه ای باید به این نکته اشاره کرد که پتروشیمی امروز در حوزه ارزآوری، تأمین و عرضه ارز از طریق سامانه نیما پیشتاز است.

محمدی با اشاره به اینکه تا سال 1404 ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی حداقل به 130 میلیون تن خواهد رسید، گفت: با توجه به طرح های جهش سوم، طرح های پیشران و نیز طرح های خوراک ترکیبی، سبد تولید محصولات پتروشیمی ایران متنوع می شود و تنوع در سبد محصولات در سال های آینده به کاهش واردات محصولات راهبردی پایین دستی منجر می شود.

وی با بیان اینکه با متنوع شدن سبد محصولات چهره صنعت پتروشیمی نیز تغییر خواهد کرد، اضافه کرد: طرح های پیشران صنعت در 6 زنجیره و با 33 طرح تعریف شده همسو با تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع پایین دستی تعریف شده اند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1644

به "بهره برداری از 3 طرح پتروشیمی در هفته جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از 3 طرح پتروشیمی در هفته جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید