بهترین راهها برای از بین بردن جای نیش حشره

به گزارش ایپتن، صدا و سیما/ حشرات در همه جا وجود دارند، اما در فصل بهار و تابستان که گرما و رطوبت هوا بیشتر است، حشرات نیز افزایش می یابند. نیش حشرات یکی از رایج ترین آسیب های فصل تابستان است که عوارض یکسانی برای همه افراد ندارد و در بعضی افراد ممکن است موجب واکنش های شدیدتری گردد، اما چرا جای نیش حشرات می خارد و چرا فرد با گزیدن حشره دچار سوزش و قرمزی پوست می گردد؟

بهترین راهها برای از بین بردن جای نیش حشره

پشه ها و حشرات چگونه نیش می زنند؟

حشرات ماده بعد از اینکه روی پوست فرد می نشینند، از آن تغذیه می نمایند، داخل دهان آن ها یک قسمت تیز و لوله مانند وجود دارد که به وسیله آن یک سوراخ و منفذ روی پوست ایجاد می نمایند و می توانند از رگ های خونی کوچک استفاده نموده و به آن ها ضربه بزنند و از آن ها خون بیرون بکشند و سپس خون را بمکند.

بزاق موجود در دهان آن ها نقش بسیار مهمی را ایفا می نماید و باعث می گردد که جریان خون راحت تر اتفاق بیفتد. پروتئین های موجود در بزاق هم باعث واکنش سیستم ایمنی می شوند و یک خارش ناراحت نماینده ای را به وجود می آورند.

چرا حشرات نیش می زنند و خون میخورند؟

حشرات و پشه های ماده از خون انسان تغذیه می نمایند، زیرا برای تخم ریزی احتیاج به خون و پروتئین دارند، پس دلیل خوردن خون ما توسط پشه ها مسئله تخم ریزی آنهاست.

چرا جای نیش پشه و حشرات خارش می گیرد؟

احساس خارش بعد از نیش حشره، یک نوع واکنش طبیعی بدن به بزاق حشره می باشد و همین باعث می گردد که سیستم ایمنی هیستامین آزاد کند که عاملی برای خارش عصب ها به دلیل افزایش جریان خون است. هنگامی که هیستامین آزاد گردد، ناحیه اطراف نیش حشره ورم می نماید و علاوه بر خارش، قرمز هم خواهد شد.

وقتی که حشره پوست را سوراخ می نماید، بدن بزاق دهان او را به عنوان یک ماده خارجی شناسایی می نماید و پاسخ سیستم ایمنی به شکل ورم و باد کردن هیستامین اتفاق می افتد. هیستامین جریان خون و گلبول های سفید را در اطراف ناحیه مورد نظر افزایش می دهد و باعث التهاب و ورم می گردد. همچنین احساس خارش را ایجاد می نماید.

البته ممکن است در برخی افراد بدن هیچ واکنشی از خود در مقابل نیش حشرات نشان ندهد، زیرا این افراد بدن مقاوم تری نسبت به بزاق حشره دارند. برای برخی از افراد این واکنش، دائمی و برای برخی دیگر موقتی است.

چه کسانی در مقابل نیش حشرات واکنش شدیدتری از خود نشان می دهند؟

بدن برخی از گروه های خاص ممکن است واکنش های شدید تری را بعد از نیش حشره مانند تب، قرمزی و ورم زیاد روی پوست یا کهیر از خود نشان دهد. معمولاً گروه های زیر بیشتر شامل موارد واکنش های شدید می شوند:

- بچه ها

- افراد با سیستم ایمنی ضعیف

- افرادی که قبلاً تحت تأثیر نیش انواع مختلف حشرات نبودند

ممکن است یک واکنش جدی مانند آنافیلاکسی هم در ارتباط با نیش حشره به وجود بیاید که یک شرایط اورژانسی محسوب می گردد و علائمی از جمله کهیر، تنفس سخت و ورم گلو را به همراه خواهد داشت.

نیش حشره تا چه مدت باقی می ماند؟

مدت زمان نیش حشره در هر شخص با دیگری متفاوت است و گاهی اوقات این خارش کمتر از چند دقیقه یا بیشتر از چند روز، بستگی به حساسیت فرد ادامه دارد. اما در هر صورت هر چقدر که بیشتر این ناحیه را بخارانید، میزان خارش بیشتر خواهد شد.

بهترین راه ها برای از بین بردن نیش حشره

جلوگیری از خاراندن پوست

خاراندن پوست باعث افزایش ورم می گردد. پوست را خراش می اندازد و شما را در معرض خطر عفونت قرار می دهد.

استفاده از یخ در محل نیش حشره

استفاده از کمپرس یخ مانند یک حوله خیس به بهبود ورم و خارش یاری می نماید.

استفاده از لوسیون یا کرم

انواع مختلفی از کرم های ضد خارش در داروخانه ها در دسترس هستند. لوسیون های کالامین و هیدروکورتیزون شامل این موارد می شوند.

استفاده از آنتی هیستامین های بدون نسخه

اگر واکنش بدن شما به نیش حشره خیلی شدید بود، می توانید از دارو های بدون نسخه مانند بنادریل بهره ببرید.

چگونه از نیش حشرات جلوگیری کنیم؟

مواردی هستند که به شما یاری می نمایند تا از نیش حشرات و انتقال بیماری ها جلوگیری کنید که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

استفاده از حشره کش

انواع مختلفی از مواد فعال مثل روغن لیمو و اکالیپتوس می تواند عاملی برای جلوگیری از نیش حشره باشد.

استفاده از لباس با رنگ روشن

حشرات معمولاً به رنگ های تیره بیشتر جذب می شوند پس لباس رنگ روشن بپوشید تا کمتر حشرات را جذب خود کنید.

پوشیدن لباس پوشیده

پوشیدن لباس آستین بلند با شلوار بلند که باعث می گردد حشره دسترسی زیادی به پوست نداشته باشد.

اجتناب از رفتن به مکان پر حشره

حشرات معمولاً در تراس و بالکن بیشتر از هر جای دیگری قرار می گیرند. پس بهتر است از این نواحی دوری کنید.

بیرون کردن حشرات از داخل منزل

حشرات را از داخل منزل بیرون کنید و در صورت روشن بودن هرگونه صفحه برقی یا الکترونیکی در منزل، در و پنجره را باز نگه ندارید.

منبع: همگردی
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1654

به "بهترین راهها برای از بین بردن جای نیش حشره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین راهها برای از بین بردن جای نیش حشره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید