با تاریخ تولد لاکچری نه کسی انیشتین می شود نه ادیسون

به گزارش ایپتن، تهران (پانا) - تب تند زایمان در یک تاریخ رُند چند سالی است که در ایران بالاگرفته است. اکنون در آستانه 99/9/9 خانواده های زیادی می خواهند نوزاد خود را در این روز به دنیا بیاورند اما نمی دانند سلامت فرزند خود را قربانی لاکچری بازی می کنند. زایمان هایی که پر دردسر است و بنا به گفته پزشکان سلامت نوزادان را به خطر می اندازد اما به راستی این رفتارهای اجتماعی ناشی از چیست؟

با تاریخ تولد لاکچری نه کسی انیشتین می شود نه ادیسون

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره آسیب شناسی گرایش بعضی خانواده ها برای تولدهای لاکچری اظهار کرد: بعضی اتفاقات در جامعه رخ می دهد که جنبه آسیب اجتماعی ندارد، از جمله همین موضوع تولدهای لاکچری یا رُند که بعضی خانواده ها علاقمندند آن را برای فرزندان خود میراث بگذارند. در صورتی که معتقد هستم تاریخ تولد رُند، میراث تلقی نمی شود بلکه ادب، فرهنگ، جامعه پذیری، مسئولیت پذیری و اخلاق مدار بودن می تواند میراث خوبی برای خانواده ها باشد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اضافه نمود: از اینکه گرایش به تولدهای تقویمی و تسریع و تاخیر در زایمان از منظر پزشکی چه آسیب هایی دارد، اطلاع ندارم اما این مساله از منظر اجتماعی، آسیب اجتماعی محسوب نمی شود و به کسی هم آسیب نمی زند منتهی به نظر این اقدام یک نمایش و پُز محسوب می شود که نه مُد خوبی است و نه پُز خوبی.

وی شرح داد: همچنین ثبت احوال نیز اعلام کرده که خانواده های متقاضی نگران نباشند چون چندین روز محدوده تاریخ 99/9/9 را رُند می کنند. البته این اقدام قابل تامل است زیرا ناخودآگاه به این موضوع رسمیت می دهیم. ثبت احوال نباید این موضوع را جدی می گرفت. معتقدم هر روزی که نوزاد متولد شود، همان روز باید شناسنامه اش را بگیرند.

تاریخ تولدهای لاکچری بهانه ای برای پوشش خلاهای عاطفی است

موسوی چلک با بیان اینکه تولدهای تقویمی موضوعی نیست که به آن تا این میزان پرداخته شود، گفت: اکنون می بینیم که همه کشور درگیر این مساله شده است. از ثبت احوال گرفته تا رسانه ها، بعضی کنندگان مجلس و مسئولان وزارت بهداشت به آن ورود کرده اند. در حالی که به اعتقاد من اصلا موضوع با اهمیتی نیست چون فقط بهانه ای است برای پوشش خلاهای عاطفی و روانی که ممکن است والدین داشته باشند و گرایش بعضی خانواده ها به این مسایل جبران خلاها برای ابراز وجود است.

تاریخ تولد رُند، میراث تلقی نمی شود بلکه ادب، فرهنگ، جامعه پذیری، مسئولیت پذیری و اخلاق مدار بودن می تواند میراث خوبی برای خانواده ها باشد

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به رزرو اتاق های زایمان و هزینه های گزاف برای تولدهای تقویمی گفت: این بخش آسیب زا است که مجبور می شویم هزینه کلان پرداخت کنیم به ویژه افرادی که تمکن مالی دارند این امر را دنبال می کنند در صورتی که نه ضرورتی دارد و نه خلایی را جبران می کند. شاید در دوران نوزادی برای والدین جذابیت داشته باشد اما برای نوزاد که چیزی متوجه نمی شود هیچ جذابیتی ندارد.

وی همچنین گفت: تعهد حرفه ای و اخلاقی پزشکان بیش از هر کسی می تواند مانع ترویج رویه در موضوع تولدهای لاکچری باشد که پزشکان نباید این فضا را ایجاد کنند چون در نهایت پزشک است که بچه را به دنیا می آورد و اگر پزشکان به اخلاق حرفه ای خود متعهد باشند و این امکان را فراهم نکنند تا این موضوع خود به خود حذف شود گرچه تعداد خانواده هایی که متقاضی تولد رُند هستند، زیاد نیست که تبدیل به یک مساله اجتماعی شود.

موسوی چلک تاکید کرد: تقاضا برای تولد رُند پوششی برای خلاهای عاطفی والدین است وگرنه اینکه تاریخ تولد 99/9/9 باشد نه کسی عاقل می شود نه بالغ و نه کسی ادیسون می شود و نه انیشتین.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1334

به "با تاریخ تولد لاکچری نه کسی انیشتین می شود نه ادیسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تاریخ تولد لاکچری نه کسی انیشتین می شود نه ادیسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید