بایدها و نبایدهای سفر به مازندران در ایام کرونایی

به گزارش ایپتن، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، بایدها و نبایدهای سفر به مازندران در ایام کرونایی تعیین شدند.

بایدها و نبایدهای سفر به مازندران در ایام کرونایی

بهترین تجربه سفر را به سفر به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

قضیه چیست؟

مسافران و جهانگردان زیادی به استان های شمالی کشور و بویژه مازندران سفر نموده و هشدارهای مسئولان نیز نتوانست بر اراده پایدار آنها برای بستن چمدان ها و زدن به دل جاده های منتهی به این استان تاثیر بگذارد و این جماعت خسته از خانه نشینی ناشی از شیوع کرونا را از سفر کردن منصرف نماید.

جاده های شلوغ این روزهای مازندران نشان از ورود مسافرانی دارد که برای رهایی از دوران سخت کرونایی به این استان سفر نموده اند و با وجود آنکه هنوز با عادی شدن شرایط فاصله زیادی داریم اما آمده اند تا سیر و سیاحت انجام نشده تعطیلات نوروز را در فطر جبران نمایند و در این میان شرایط آب و هوایی هم بر چاشنی آن اضافه نموده است.

حجم زیاد ورود مسافر به این استان در شرایطی اتفاق می افتد که مازندران روزهای سختی را در دوران کرونا پشت سر گذاشت تا با کمترین تلفات از این شرایط بسیار حساس به سلامت عبور کند اما گویی قرار است در کمتر از یک هفته زحمات چندین ماهه مسئولان، کادر پزشکی و پرستاری و مردم بومی این دیار در مهار و کنترل این بیماری بر باد برود و شرایط نسبت به آنچه که هست به گونه ای دیگر رقم بخورد.

مسلما ورود حجم زیادی از مسافر و جهانگرد باعث انتقال ویروس کرونا به داخل استان، ایجاد تجمعات خانوادگی، افزایش تردد درون شهری و سفرهای غیرضرور، عدم رعایت اصول بهداشتی و در نهایت حذف فاصله گذاری اجتماعی در جامعه می گردد که نتیجه نهایی آن بالا رفتن تعداد مبتلایان به کووید 19 خواهد بود.

بی شک ممانعت از سفر کردن مردم در این روزها کار بسیار سختی است اما اگر می خواهیم سفری خاطره انگیز همراه با سلامت میزبان و مهمان را داشته باشیم باید رعایت اصول بهداشتی و توجه به هشدارهای مسئولان را در این زمینه جدی بگیریم.

پرهیز از مهمانی های پر جمعیت

آنهایی که در این شرایط به مازندران سفر می نمایند یا در ویلاهای خود اسکان می یابند یا اینکه به منازل اقوام و خویشاوندان می فرایند و همین مسئله سبب شده تا تعداد افراد حاضر در یک خانه یا ویلا به چندین برابر افزایش یابد و بنابراین رعایت فاصله گذاری در این شرایط بسیار سخت خواهد بود.

به واسطه عید فطر نیز بسیاری از خانواده ها با دعوت از دوستان و آشنایان اقدام به برپایی مجالس و مهمانی می نمایند تا دوری سه ماهه ناشی از کرونا را به فراموشی بسپارند اما غافل از اینکه همین دورهمی های به ظاهر معمولی می تواند در شیوع این ویروس نقش داشته باشد و فقط کافیست یک ناقل کرونایی در میان آنها یک عطسه کوچک بزند و سایر افراد حاضر در مجلس را آلوده نماید.

بسیاری از کارشناسان بهداشتی بر این باورند که باید تا آنجایی که امکان دارد از برپایی مهمانی های پرجمعیت اجتناب کرد اما هستند خانواده هایی که برای شنیدن چنین هشدارهایی گوش شنوایی ندارند و خود را ملزم به این کار نمی دانند و تمام تلاششان این است که اقوام را دور هم جمع نمایند بنابراین حال که اراده بر این رسم پایدار است، رعایت نکات بهداشتی ضروری به نظر می رسد.

شستن دست ها یا ضدعفونی کردن آن قبل از ملاقات، رعایت فاصله فیزیکی به اندازه 2 متر، خودداری از صحبت کردن از فاصله نزدیک، استفاده از ماسک و دستکش، عدم نوازش بچه ها و روبوسی با آنها، خشک کردن دست ها پس از شست و شو با حوله تمیز یا دستمال کاغذی، پرهیز از صحبت کردن در هنگان برداشتن غذا و ... از جمله مواردی است که باید در دید و بازدیدها مورد توجه قرار گیرد.

شاید رعایت کردن این نکات بهداشتی در مسافرت ها و مهمانی ها کمی سخت به نظر برسد و دورهمی های خانوادگی را تحت تاثیر خود قرار دهد اما باید پذیرفت که انجام اینگونه موارد نه تنها برای خود بلکه برای خویشاوندان نیز مفید بود و از انتشار ویروس کرونا جلوگیری خواهد کرد.

دوری از کانون های کرونایی

یکی از لذت های سفر به مازندران، گشت و گذار و خرید از مراکز تجاری، پاساژها و بازارهای محلی است اما باید پذیرفت که همین مراکز شلوغ و پرتردد یکی از کانون های کرونا به شمار می رود و نزدیک بودن افراد به یکدیگر و تماس دست با اشیا و اجناس مختلف می تواند در انتشار کرونا موثر باشد.

با وجود آنکه فعالیت اینگونه مراکز مجاز اعلام شده اما رعایت اصول بهداشتی لازم است و اگر هم کسی تمایل به خرید دارد باید حداقل در ساعت های خلوت و کم تردد اقدام به این کار نماید و از پرسه زدن در پاساژها به صورت خانوادگی یا گروهی جدا پرهیز نماید.

یکی دیگر از کانون های کرونایی، پمپ بنزین ها هستند که به واسطه ورود مسافران و جهانگردان در روزهای اخیر به مازندران بسیار شلوغ بوده به طوری که در برخی از صندلی ها صف هایی نیز تشکیل شده است.

طبق دستورالعمل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و به منظور جلوگیری از شیوع کرونا باید فرآیند سوختگیری و پرداخت هزینه سوخت در تمامی صندلی ها، توسط کارکنان انجام و دستکش یکبار مصرف در اختیار مردم قرار بگیرد.

این اطلاعیه، صندلی داران را مکلف نموده که تمام نازل ها، صفحه کلید، دیسپنسرها، سرویس بهداشتی و … به طور مستمر با مواد ضدعفونی نماینده مناسب نظافت گردد اما متاسفانه در بسیاری از صندلی ها این موارد رعایت نمی شد و یا نصف و نیمه انجام می گردد و خود راننده مجبور است بنزین بزند و کارت بکشد حتی اگر دستکش نداشته باشد.

برای برطرف این مشکل بهتر است تا مسافران از دستکش های یک بار مصرف برای سوختگیری استفاده نمایند و در خاتمه آن را به سطل زباله بیندازند و سپس سوار خودروی خود شوند. اما عاقلانه ترین کار آن است که از مسئول پمپ بخواهند تا سوختگیری را انجام بدهد .

تفرجگاه ها و مراکز تفریحی نیز از دیگر مراکز کرونایی هستند و با وجود آنکه از اول خرداد ماه تاسیسات جهانگردی برای میزبانی از مسافران پس از سه ماه تعطیلی و با رعایت پروتکل های تعریف شده بازگشایی شد اما همان گونه که مسئولان جهانگردی تاکید نمودند، باید نکات بهداشتی در این اماکن رعایت گردد.

معاون جهانگردی اداره کل میراث فرهنگی، جهانگردی و صنایع دستی مازندران پیرامون بایدها و نبایدهای سفر به مازندران در ایام کرونایی گفت : اولویت مهم در بازگشایی تاسیسات جهانگردی، رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و حفظ سلامتی جهانگردان و مسافران است و عدم رعایت حتی بخش کوچکی از پروتکل های بهداشتی به معنای تخطی از قانون و تخلف محسوب می گردد که با تعطیلی آن واحد همراه خواهد بود.

مهران حسنی اضافه نمود : خطر کرونا همچنان در مازندران و کشور وجود دارد و امکان جابه جایی و انتقال ویروس هنوز می تواند خطر آفرین باشد.

وی از مردم، مسافران و متصدیان تاسیسات جهانگردی خواست که فاصله گذاری هوشمند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند تا هم سفر خوشی برای مسافران رقم بخورد و هم از توقف چرخ اقتصاد جهانگردی استان بیش از این جلوگیری گردد.

حسنی همچنین از تشدید نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی در اماکن جهانگردی استان اطلاع داد و یادآور شد: به تمامی ادارات شهرستانی و نهادهای موازی ناظر ابلاغ شده است که نه تنها سرکشی و بازرسی ها را چند برابر نمایند، بلکه با کوچکترین تخلف نیز برخورد گردد.

شنا کردن در دریا را نیز بی خیال شوید چرا که هیچ طرح سالمسازی در ساحل شروع به کار ننموده، همان گونه که هیات نجات غریق مازندران گفت. پس نباید بی گدار به آب زد چرا که تا به امروز کرونا جان بیش از هفت هزار نفر را در کشور گرفته است و شنیدن خبر غرق شدن هموطنان در دریای خزر غیر قابل تحمل خواهد بود.

رئیس هیات نجات غریق و غواصی مازندران نیز در این باره گفت که برای محافظت از جان شهفرایندانی که احتمالا سواحل استان و شنا در آب های ساحلی را برای تعطیلات عید سعید فطر انتخاب می نمایند، 500 ناجی غریق در مناطق مختلف ساحلی مستقر شده اند.

نقی کریمیان تاکید نمود که استقرار این ناجیان به معنای شروع طرح در سواحل مازندران نیست و فقط مختص تعطیلات عید سعید فطر است.

وی رعایت همکاری و دستورالعمل های بهداشتی را شرط اصلی جلوگیری از انتقال ویروس کرونا مطرح نمود و گفت: بهتر است مردم و مسافران در این ایام از سواحل لذت برده و از شنا پرهیز نمایند.

قلیان ممنوع

یکی دیگر از مواردی که باید در سفرهای دوران کرونایی به طور جدی از آن پرهیز کرد، برپا کردن بساط قلیان است. قلیان کشیدن آن هم به صورت دسته جمعی به طور جدی باعث انتقال ویروس کرونا می گردد و این موضوع را بارها پزشکان متذکر شده اند اما با این وجود باز هستند افرادی که نمی خواهند به این هشدارها توجه نمایند و همچنان بر تفکرات پوچ خود پایبند هستند.

فرماندار ویژه شهرستان تنکابن با بیان اینکه طولانی شدن فرایند مقابله با کرونا باعث کم توجهی و به نوعی عادی شدن این موضوع در بین مردم شده است، گفت : در چنین شرایطی سفر کردن به مازندران یک تهدید است چرا که عموما در مسافرت ها فاصله گذاری ها رعایت نمی گردد و اگر این بیماری بار دیگر اوج بگیرد شرایط بسیار سختی را پیش رو خواهیم داشت.

سید امیر حسینی جو اضافه نمود: رعایت پروتکل ها در مراکز اقامتی و پذیرایی الزامی است اما بیشتر مسافران از خانه مسافرها و منازل اجاره ای برای اقامت استفاده می نمایند که نگران نماینده است.

وی گفت: برای تعطیلات عید فطر بنابر دستور استاندار محترم ناجیان غریق در سواحل شهرستان مستقر شدند و دستگاه های خدماتی، هلال احمر و ورزش و جوانان در آماده باش کامل قرار دارند.

حسینی جو با اشاره به اینکه بسیاری از بیماران کرونایی منطقه در قرنطینه خانگی هستند، گفت: در حال حاضر اگر کرونا بار دیگر در منطقه اوج بگیرد بیمارستان های منطقه جوابگو نخواهند بود و شرایط بسیار سخت خواهد شد.

وی پمپ بنزین ها را یکی از مراکز پر خطر دانست و توضیح داد: مسافران و جهانگردان باید در چنین شرایطی به رعایت اصول بهداشتی پایبند باشند تا جان خود، خانواده و مردم منطقه بیش از این به خطر نیافتد.

وی با قدردانی از زحمات کادر پزشکی و پرستاری بیمارستان های استان در مقابله با کرونا، یادآور شد : برای آنکه زحمات این عزیزان پایمال نگردد همه ما موظف به رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم و کوتاهی در این امر غیرقابل قبول خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1025

به "بایدها و نبایدهای سفر به مازندران در ایام کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای سفر به مازندران در ایام کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید