باقری کنی: از خواسته هایمان عقب نشینی نمی کنیم

به گزارش ایپتن، ایرنا نوشت: مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در جریان مذاکرات وین بار دیگر بر مواضع صریح تهران مبنی بر لغو تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران تاکید و توضیح داد که جمهوری اسلامی در این راستا، از خواسته های خود عقب نخواهد نشست.

باقری کنی: از خواسته هایمان عقب نشینی نمی کنیم

علی باقری کنی در گفت و گو با خبرگزاری آنسا ایتالیا گفت: جمهوری اسلامی ایران از خواسته های خود در راستا فعال سازی دوباره قرارداد هسته ای سال 2015 و لغو تحریم ها عقب نشینی نخواهد کرد.

باقری کنی گفت: با توجه به اینکه این آمریکا بود که در سال 2018 از توافق خارج شد، بنابراین واشنگتن باید گام نخست را بردارد .

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران توضیح داد که پیشنهادهای ارائه شده از جانب تهران به گروه 1+4 در فرایند مذاکرات وین مستند و منطقی است و به همین علت می تواند مبنایی برای مذاکرات باشد.

به گفته این دیپلمات ارشد، جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات باور دارد و درباره نتایج احتمالی خوش بین است. با این وجود، رفتارهای غیرسازنده گذشته از سوی بعضی امضانمایندگان و نقض مکرر تعهدات آنها، ما را ملزم می نماید که خوش باور نباشیم.

ایران در این مذاکرات برنامه های خود را در قالب دو متن پیشنهادی، یکی با موضوع لغو تحریم های ظالمانه وغیرقانونی و دیگری با موضوع هسته ای به طرف مقابل ارائه کرد. این پیشنهادها مبنای برای مذاکره است و طرف مقابل باید پاسخ مستند به پیشنهادهای تیم ایران ارائه کند.

مذاکره نماینده ارشد ایران پیش از این در گفت و گو با الجزیره هم تاکید نمود که پیش نویس پیشنهادهایی که طرف ایرانی با هدف لغو تحریم های ظالمانه آمریکا به گروه 1+4 داده، به گونه ای است که طرف مقابل نمی تواند این پیشنهادها را رد کند.

به گفته باقری، ایران در صورت پذیرش دو پیشنهاد قبلی که روز قبل به طرف مذاکره نماینده ارائه شده است، پیشنهاد سوم را نیز ارائه خواهد داد.

با ارائه پیشنهادات تهران که حاکی از ابتکار عمل در وین است اکنون همه چیز به رفتار طرف های مقابل بستگی دارد و اگر طرف های اروپایی به طور کامل به تعهداتشان عمل نمایند و طرف آمریکایی به این توافق بازگردد، توافق احیا می گردد.

با این حال واکنش غربی ها به این دور از گفت و گوها مایوس نماینده بوده است و نشان میدهد که تصور نداشتند ایران با دست پر در مذاکرات حضور داشته باشد.

دور اول مذاکرات هسته ای در دولت سیزدهم در حالی روز آدینه گذشته در وین سرانجام یافت که تیم ایران پیشنهادهای مشخصی به طرفهای توافق اعلام نموده و انتظار می رود سایر طرف ها با رویکردی واقع بینانه این بسته ها و پیشنهادات را آنالیز نموده و پاسخ منطقی به این پیشنهادات ارائه نمایند.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 بهمن 1400 بروزرسانی: 12 بهمن 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1933

به "باقری کنی: از خواسته هایمان عقب نشینی نمی کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باقری کنی: از خواسته هایمان عقب نشینی نمی کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید