آنتی بیوتیک طلا در مقابل باکتری ها مؤثر و مفید است؟

به گزارش ایپتن، سارا سوتو گونزالز از مؤسسه بهداشت عمومی بارسلون می گوید: ترکیبات طلا از تکنیک های متنوعی برای کشتن باکتری ها استفاده می کنند. آن ها آنزیم ها را از کار می اندازند، عملکرد غشای باکتری ها را مختل می کنند و به DNA آن آسیب می زنند.

آنتی بیوتیک طلا در مقابل باکتری ها مؤثر و مفید است؟

با افزایش مقاومت باکتری ها به دارو های آنتی بیوتیک، دانشمندان به سراغ طلا رفته اند تا راهی برای مقابله با این بیماری ها پیدا کنند. از عصر طلایی استفاده از آنتی بیوتیک ها پس از جنگ جهانی دوم زمان زیادی گذشته است و حالا تعدادی از باکتری ها نسبت به برخی از این دارو ها مقاوم شده اند. درنتیجه دانشمندان به سراغ ترکیبات طلا رفته اند و دریافته اند که این ترکیبات عملکرد بسیار خوبی در برابر باکتری های بیماری زا دارد.

به گزارش نیواطلس، محققان مؤسسه بهداشت عمومی بارسلون می گویند که 19 ترکیب از طلا می تواند در برابر شماری از انواع باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک بسیار مؤثر عمل کند. این اولین باری نیست که از این ماده معدنی ارزشمند برای حفظ جان مردم استفاده می شود، اما حالا پژوهشگران با اطمینان بیشتری می توانند به طلا برای کشتن باکتری ها متوسل شوند.

سارا سوتو گونزالز از مؤسسه بهداشت عمومی بارسلون می گوید: ترکیبات طلا از تکنیک های متنوعی برای کشتن باکتری ها استفاده می کنند. آن ها آنزیم ها را از کار می اندازند، عملکرد غشای باکتری ها را مختل می کنند و به DNA آن آسیب می زنند.

آنتی بیوتیک طلا در مقابل باکتری ها مؤثر و مفید است؟

پژوهشگران می گویند ترکیبات خود را در مقابل باکتری هایی نظیر استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA)، استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، سودوموناس آئروژینوزا، اسینتوباکتر بومانی و ذات الریه باکتریایی آزمایش کرده اند. از میان این 19 ترکیب، 16 مورد در برابر MRSA و اس. اپیدرمیدیس اثرگذاری بالایی داشتند و 16 مورد در مقابله با باکتری گرم منفی مؤثر ظاهر شدند. باکتری گرم منفی مقاوم ترین گونه از باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک هاست.

سوتو گونزالز می گوید: بسیار هیجان انگیز است که می بینیم برخی از ترکیبات طلا در برابر MRSA و ای. بومانی اثرگذارند؛ چرا که این دو باکتری بزرگ ترین عامل عفونت های بیمارستانی هستند. با نتایج نویدبخش دیگر تحقیقات پیرامون سایر انواع آنتی بیوتیک های طلا، آینده برای آنتی بیوتیک های مبتنی بر طلا درخشان است.

اگرچه این پژوهش فعلاً در مراحل مقدماتی قرار گرفته است، اما دانشمندان تأکید کرده اند که استفاده از این آنتی بیوتیک ها نه پرهزینه و نه سخت خواهد بود. سوتو گونزالز می گوید: این نوع از ترکیبات طلا که ما روی آن ها تحقیق کرده ایم، تحت عنوان ترکیبات طلا (III) شناخته می شوند و تولید آن ها نسبتاً ساده و کم هزینه است. همچنین می توان این ترکیبات را به راحتی دستکاری و دامنه گسترده تری را برای تولید دارو ها ایجاد کرد.

نتایج این پژوهش قرار است تا چند روز دیگر در کنگره اروپایی میکروبیولوژی بالینی و بیماری های عفونی کپنهاگ ارائه شود.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2221

به "آنتی بیوتیک طلا در مقابل باکتری ها مؤثر و مفید است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتی بیوتیک طلا در مقابل باکتری ها مؤثر و مفید است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید