کلون سازی گرگ قطبی برای اولین بار؛ دانشمندان به حفظ گونه های در معرض خطر امیدوار شدند

به گزارش ایپتن، یک شرکت بیوتکنولوژی چینی به تازگی یک گرگ قطبی را در آزمایشگاه کلون سازی نموده که مایا نام گرفته و می تواند دستاورد بزرگی در زمینه حفظ گونه های در معرض خطر یا نادر محسوب گردد.

کلون سازی گرگ قطبی برای اولین بار؛ دانشمندان به حفظ گونه های در معرض خطر امیدوار شدند

محققان با استفاده از تکنیکی موسوم به انتقال هسته سلولی سوماتیک توانسته اند مواد ژنتیکی یک گرگ دیگر را برداشته و رویان مایا را در رحم سگی از نژاد بیگل قرار دهند. این سگ حالا نه تنها مادر مایا به شمار میرود، بلکه هم بازی اوست.

ژائو جیانپینگ، معاون مدیرکل شرکت بیوتکنولوژی Sinogene می گوید: این گرگ تازه متولد شده همان ژنوم گرگ اصلی را دارد، اما با سایر گرگ ها زندگی ننموده و به همراه یک سگ بزرگ شده است. در واقع، برای سگ ها و گربه هایی که کلون می شوند، مسئله ای به نام اجتماعی شدن زودهنگام وجود دارد. آن ها هرچه زودتر اجتماعی شوند، به مزایای بیشتری در فرآیند رشد دسترسی پیدا می نمایند.

گرگ های شمالگان که با نام گرگ های قطبی یا گرگ های سفید هم شناخته می شوند، مانند برخی از دیگر گونه های گرگ ها در معرض خطر انقراض قرار ندارند، چون در انزوا زندگی می نمایند و زیست گاه آن ها هنوز به وسیله انسان ها تهدید نشده است.

این شرکت بیوتکنولوژی حالا می خواهد تحقیق کند تا متوجه گردد که چگونه می توان حیواناتی را نجات داد که بیشتر از همتایان مایا در معرض خطر هستند. با این حال، هنوز مسیر طولانی پیش روی محققان قرار گرفته است. ژانو می گوید: ساختن کلون سگان و گربه ها آسان تر است. ما به کار در این حوزه ادامه می دهیم. در گام بعدی، احتمالا به سراغ کلون سازی از حیوانات وحشی نادر جدا از سگان و گربه ها می رویم…و این کار سخت تر خواهد بود.

با این حال، عده ای در جامعه علمی نگرانی هایی را نسبت به این کلون سازی ها به خصوص در بحث سلامت آن ها و اثر کلون سازی بر تنوع زیستی مطرح نموده اند. برای مثال، مایا حالا باید تا انتها عمر خود تقریبا تحت مراقبت باشد، چون مهارت های اجتماعی لازم را در طبیعت فرا نگرفته است.

منبع: انتخاب
انتشار: 5 دی 1401 بروزرسانی: 5 دی 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2172

به "کلون سازی گرگ قطبی برای اولین بار؛ دانشمندان به حفظ گونه های در معرض خطر امیدوار شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلون سازی گرگ قطبی برای اولین بار؛ دانشمندان به حفظ گونه های در معرض خطر امیدوار شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید