کدام شهرها بیشترین نرخ رشد جمعیت در دنیا را دارند؟ (قسمت اول)

به گزارش ایپتن، بیشترین نرخ رشد جمعیت به کدام شهر و کشور تعلق دارد؟ در این مقاله به این سوال پاسخ می دهیم.

کدام شهرها بیشترین نرخ رشد جمعیت در دنیا را دارند؟ (قسمت اول)

در خصوص نرخ رشد جمعیت و پیامدهای آن نظرات متفاوت و گاه متناقضی وجود دارد و در کشورهای مختلف کاهش یا افزایش نرخ رشد جمعیت بسته به شرایط آن کشور بازتاب های متفاوتی را سبب می گردد، با این حال فردی همچون مالتوس، جمعیت شناسی را به اقتصاد پیوند زده و ادعا می نماید:

با افزایش جمعیت، منابع کشور بر تعداد بیشتری تقسیم و در نتیجه سهم هر فرد کم تر و فقر افزایش می یابد.

با این وجود نسبیت و پیچیدگی این مبحث پیچیده تر از آن است که در نظرات اینچنینی قابل جمع باشد.

فهرست پیش رو شامل شهرهایی در جهان هست که جمعیت شان به سرعت در حال افزایش است، شهرهایی با حداقل 5 میلیون جمعیت که براساس آمارهای منتشر شده توسط سازمان ملل که برگرفته از داده های سایت Demographia.com هستند، بیشترین میزان افزایش جمعیت در دهه دوم قرن 21 را خواهند داشت.

در ادامه شما را با 20 شهر جهان که بیشترین نرخ رشد مورد انتظار را خواهند داشت، آشنا می کنیم. وجود شهرهای آسیایی به خصوص از چین و هند در این فهرست جلب توجه می نماید.

20. چونگ چِنگ چین

شهری منهتن گونه در غرب چین که از این بابت شبیه به شانگهای است و از سمت جنوبی خود به رودخانه یانگ تسه، بزرگترین رودخانه چین منتهی می گردد و از این جهت یکی از مهم ترین بنادر چین است. همین موقعیت ویژه جغرافیایی، چونگ چنگ را به شهری با موقعیت و مرکزیت تجاری که دادوستدهای زیادی در آن می گردد، بدل نموده و سرمایه گذاری های زیادی که در آن انجام شده، سبب ظهور مراکز خرید و آسمان خراش های زیادی در شهر شده است.

با این حال اینجا جایی است که مانند سایر شهرهای چین شاهد همزیستی مسالمت آمیز سنت و مدرنیته هستیم؛ چونگ چنگ برای علاقه مندان به سمبل ها و فرهنگ قدیمی چین نیز چیزهایی برای عرضه دارد، از میراث باقی مانده از خاندان پادشاهی تانگ تا خرس های دوست داشتنی پاندا که سمبل ملی این کشور هستند.

 • آخرین جمعیت: 7 میلیون و 22 هزار نفر
 • نرخ رشد سالانه: مثبت 3.08٪

19. تیانجین چین

وجود نماینده های بیشتر از چین در این لیست چندان تعجب برانگیز نیست و با لغو سیاست تک فرزندی و بهبود شرایط رفاهی، مالی در این کشور، شاهد رشد و افزایش نرخ جمعیت در این کشور هستیم؛ شهر تیانجین هم از این قاعده مستثنی نیست و به خصوص از لحاظ نرخ جمعیت شرایط روبه رشدی دارد، کلانشهر شمال شرقی چین که ساحلش منزلگاه یکی از مهم ترین بنادر چین و دارای موقعیت سوق الجیشی تجاری در کشور پهناور چین است.

 • آخرین جمعیت: 10 میلیون و 920 هزار نفر
 • نرخ رشد: مثبت 3.09٪

18. حیدرآباد هند

با یک نگاه اجمالی قابل پیش بینی است که هند هم در کنار چین سردمدار کشورهایی باشند که شهرهایشان بالاترین نرخ رشد جمعیت را تجربه می نمایند.

اما شاید حیدرآباد شهر جنوبی هند که در عین سنتی بودن، یکی از مراکز تکنولوژی این کشور است، در نگاه اول درخشش و جلوه شهرهایی مانند دهلی، مومبای و آگرا را نداشته باشد، با این حال برای خود هندی ها هیچ کم از شهر های گفته شده نداشته و هندشناسان جهان این مدعا را تایید می نمایند. تمدن اسلامی که با فرهنگ هندی ترکیب شده، ترکیب منحصربه فردی به وجود آورده که رمز و راز آن در کمتر جای هند قابل تجربه است؛ همه این دیدنی ها در کنار بکری، رستوران ها و بازارها، مردم دوست داشتنی و طبیعت زیبا که بهترین انبه های جهان را پیشکش شما می نماید، از آن شهری دلچسب ساخته است.

 • آخرین جمعیت: 8 میلیون و 750 هزار نفر
 • نرخ رشد: مثبت 3.10٪

17. شانگهای چین

شانگهای قلب تجارت و بزرگترین شهر چین و شاید معروف ترین شهر این کشور بعد از پکن، یکی از مهم ترین مظاهر مدرنیته در آسیا است.

شهری ساحلی در چین که در ساحل غربی رودخانه هوانگ پو در جنوب رودخانه یانگ تسه واقع شده است، در کنار مدرن بودن و آسمان خراش های معروفش، رشد جمعیتی قابل ملاحظه ای را تجربه می نماید.

رستوران ها و هتل های عالی مانند پارک حیات، جاذبه هایی مانند محله فرانسوی ها شانگهای، بهترین مراکز خرید، اسپاهای درمانی و دیدنی های سنتی و مدرنی از آن شهری دوست داشتنی ساخته که رضایت هر سلیقه ای را تامین می نماید.

 • آخرین جمعیت: 23 میلیون و 420 هزار نفر
 • نرخ رشد: مثبت 3.11٪

16. احمد آباد هند

بزرگترین شهر ایالت گُجِرات هند که زمانی منزلگاه مهاتما گاندی، بزرگترین چهره معاصر این کشور بود، صنعتی ترین منطقه این کشور است که در غرب آن واقع شده و آمیتاب باچان اسطوره سینمای این کشور را سفیر تبلیغاتی خود می بیند.

قلعه بدرا که توسط احمدشاه، موسس این شهر و در قرن 15 میلادی ساخته شده، مرکز فرهنگی این شهر به شمار می آید و شامل برج و باروهای دفاعی، اقامتگاه سلطنتی و یک مسجد تاریخی است که در کنار مسجد تاریخی و اصلی این شهر، مسجد رانی روپاماتی که از شاهکارهای معماری هند و تلفیقی از معماری هندی-اسلامی است خودنمایی می نماید.

 • آخرین جمعیت: 7میلیون و 190 هزار نفر
 • نرخ رشد: مثبت 3.13٪

15. ریاض؛ عربستان سعودی

جایی که محافظه کاری عربی کمرنگ تر می گردد، ریاض پایتخت عربستان دربردارنده آسمان خراش های سربه فلک کشیده از جمله برج المملکه است، جایی که دو برج معروف این شهر با یک پل مدرن به زیبایی با هم یکی می شوند و از فراز آن زیباترین چشم انداز به شهر در دسترس قرار می گیرد.

 • آخرین جمعیت: 5 میلیون و 670 هزار نفر
 • نرخ رشد: مثبت 3.16٪

14. کراچی؛ پاکستان

کراچی در کنار اسلام آباد از شهرهای اصلی پاکستان است، شهری که پرجمعیت ترین شهر این کشور و از پرجمعیت ترین شهرهای جهان است، در انتظار رشد بیشتر جمعیتش است. با وجود مسائل بسیار این شهر، این خبر چندان خوبی محسوب نمی گردد..

 • آخرین جمعیت: 22 میلیون و 120 هزار نفر
 • نرخ رشد: مثبت 3.17٪

13. نانجینگ؛ چین

 • آخرین جمعیت: 6 میلیون و 150 هزار نفر
 • نرخ رشد: مثبت 3.24٪

12. شنگدو؛ چین

و باز هم شهر دیگری از چین. این ثابت می نماید که چین فقط به پکن و شانگهای خلاصه نمی گردد و دیدنی ها و شهرهای بسیاری درصدد ابراز وجود هستند و چندونگ از این جمله است. شهری قدیمی و خوش آب و رنگ که حال و هوای شرقی آن روح را می نوازد؛ شهری با پانداهای منحصربه فرد که آن را تبدیل به شهر دوست داشتنی برای بچه ها می نماید.

شهری برای دوست داران غذا که فرهنگ آشپزی غنی آن از طرف یونسکو و در کنار شهرهایی همچون توکیو و هنگ کنگ به رسمیت شناخته شده است.

 • آخرین جمعیت: 10 میلیون و 380 هزار نفر
 • نرخ رشد: مثبت 3.47٪

11. داکا؛ بنگلادش

داکا شهری در جنوب آسیا و پایتخت بنگلادش، با جمعیت بسیار زیاد که مورد توجه توریست ها قرار نمی گیرد؛ سختی ها و مصائب زندگی در این شهر شرایط را برای ساکنانش سخت و آن را به یکی نامطلوب ترین شهرها برای زندگی تبدیل نموده است.

 • آخرین جمعیت: 15 میلیون و 670 هزار نفر
 • نرخ رشد: مثبت 3.6 ٪
منبع: کجارو / The Daily Telegraph
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 589

به "کدام شهرها بیشترین نرخ رشد جمعیت در دنیا را دارند؟ (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام شهرها بیشترین نرخ رشد جمعیت در دنیا را دارند؟ (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید