کشف رد پای بزرگترین دایناسور دنیا در اسکاتلند

به گزارش ایپتن، رد پایی متعلق به کمیاب ترین و بزرگ ترین حیوان خلق شده، یعنی بزرگترین دایناسور دنیا، به تازگی در اسکاتلند کشف شده است.

کشف رد پای بزرگترین دایناسور دنیا در اسکاتلند

به تازگی فسیلی مربوط به 170 میلیون سال پیش که متعلق به ساروپادی (sauropod) است، در جزیره ی اسکای (Skye)، تالابی گلی، کشف شده است.

ساروپاد ها حداقل تا ارتفاع 15 متر رشد می نموده اند و وزنی بیش از 10 تن داشتند. جای پایی از اجداد آن ها یعنی تروپادها (Theropod) که قدی حدود 2 متر داشتند نیز در گذشته کشف شده بود.

تا به این زمان جای پای تروپاد ها قدیمی ترین فسیل کشف شده در اسکاتلند بود. یک سری جای پای دیگر در سال 2015 میلادی در اسکاتلند کشف شده بود که میزانی جوان تر و کوچک تر بود.

زمین شناسان به اهمیت این آثار کشف شده از میانه دوران ژوراسیک اقرار نموده اند و اشاره نموده اند که چنین فسیل هایی در دنیا بسیار نادر هستند.

این کشف باعث شده است که شواهد تاریخی در خصوص خزنده هایی که در اسکای وجود داشته اند، افزایش یابد.

این فسیل ها تعیین نموده اند که دایناسورهای زیادی در این منطقه گیر افتاده اند و برای پیدا کردن غذا در این منطقه تالابی در نزدیکی آب زیست می نموده اند.

دکتر استیو بروسات (Steve Brusatte)، استاد دانشگاه ادینبورگ می گوید:

این فسیل که اخیرا کشف شده، بسیار مهم است؛ زیرا از این دوره از تاریخ فسیل های کمی کشف شده و اطلاعات ناچیزی داریم.

او ادامه می دهد:

این فسیل نشان می دهد که که دایناسورهای گردن دراز و گوشت خوار، در یک زمان و در کنار هم در این منطقه می زیسته اند. این فسیل مربوط به زمانی است که اسکاتلند میزانی گرم تر بوده و دایناسورها در کنار هم و در ساحل می زیسته اند.

او شرح می دهد:

فسیل های کشف شده از جای پای دایناسورهای گردن دراز در میزان چرخ یک اتوموبیل بوده، در حالی که فسیل های کشف شده از جای پای گونه های گوشت خوار به میزان یک توپ بسکتبال هستند.

دکتر بروسات اضافه می نماید:

هر چه بیشتر در جزیره اسکای جستجو می کنیم، تعداد فسیل بیشتری کشف می کنیم.

محققان بیش از 50 فسیل را در منطقه روبهانام براتریان (Rubha nam Brathairean) در شبه جزیره تروترنیش (Trotternish) کشف و آنالیز نموده اند.

این فسیل ها در منطقه ای جزر و مدی پیدا شدند و به همین دلیل مطالعه آن ها سخت بود. محققان از عکس های هوایی برای مطالعه بهتر منطقه و فسیل ها بهره گرفته اند. قدیمی ترین فسیل کشف شده در انگلیس متعلق به 200 میلیون سال پیش و برای دایناسور تیرکس بوده است که در ساحل ولش (Welsh) و در سال 2016 میلادی کشف شده است.

منبع: کجارو / The Daily Telegraph
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1990

به "کشف رد پای بزرگترین دایناسور دنیا در اسکاتلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف رد پای بزرگترین دایناسور دنیا در اسکاتلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید