جزایر کیمن کجاست؟

به گزارش ایپتن، جزایر کیمن منطقه ای است دورافتاده در میان جزایر کارائیب. با این سری از مقالات کجاست، همراه باشید تا بیشتر با این منطقه آشنا شوید.

جزایر کیمن کجاست؟

جزایر کیمن (Cayman Islands) منطقه ای است دورافتاده و کمتر شناخته شده در دریای کارائیب که تحت تصرف بریتانیا است، ولی به صورت خودمختار اداره می شود. به دلیل موقعیت جغرافیایی جزایر کیمن، پدیده های طبیعی اصلی ترین جاذبه آن به شمار می رود. سواحل و تفریحات آبی این منطقه بهانه خوبی برای سفر و ماجراجویی در جزایر کیمن محسوب می شود.

با این مقدمه، به سراغ برخی از ویژگی ها و مشخصات این منطقه کمتر شناخته شده می رویم.

معرفی | تاریخ | جغرافیا | جمعیت شناسی | فرهنگ | اقتصاد | حمل و نقل | جاذبه ها

معرفی

جزایر کیمن منطقه ای است با مساحت 264 کیلومتر مربعی در یکی از جزایر دریای کارائیب. این جزایر از مستعمرات بریتانیا محسوب می شوند و به طبع سیاست های کلان آن تابع بریتانیا است؛ با این وجود به صورت خودمختار اداره می شوند. مرکز و بزرگ ترین شهر این کشور شهر جرج تاون (George Town) است.

تاریخ

بر اساس مستندات تا پیش از قرن 17 میلادی، هیچ اثری از سکونت بشر در این منطقه دیده نشده است. به واسطه نزدیکی کشور جامائیکا به این جزایر و تحت تصرف بودن جامائیکا از طریق بریتانا، برای اولین بار پای انگلیسی ها به این منطقه باز شد. در راستای همین امر جزایر کیمن زیر نظر بریتانیا اداره می شد. از سال 1863 مسئولیت اداره این منطقه به دیگر مستعمره برتانیا، یعنی جامائیکا سپرده شد. پایان در سال 1962 بود که پس از استقلال جامائیکا از بریتانیا، کیمن تحت تسلط انگلیس و به صورت خودمختار مطرح شد.

جغرافیا

جزایر کیمن در قسمت غربی دریای کارائیب واقع شده است. این جزایر، مکزیک، پاناما، کوبا و جامائیکا را در نواحی نزدیک خود می بیند. کیمن از 3 جزیره اصلی تشکیل شده است که از بزرگ ترین خشکی های برآمده از اعماق آب کارائیب است. عمق یکی از این کوه های قدبرافراشته به 6 کیلومتر می رسد!

با توجه به موقعیت اقلیمی این منطقه، شرایط جوی استوایی و اقیانوسی در آن برقرار است. ناگفته نماند که هر از چند گاهی توفان های کم و بیشی در این منطقه روی می دهد. همچنین گرما و رطوبت بالای کیمن میانگین دمای 30 درجه در روزهای گرم سال و میانگین دمای 25 درجه در روزهای سرد سال و میانگین رطوبت سالانه بیش از 70٪ را برای آن در پی داشته است.

جمعیت شناسی

جمعیتی نزدیک به 60 هزار نفر در جزایر کیمن زندگی می کنند. این تعداد در میان بیش از 100 ملیت مختلف پخش می شود که نیمی از آن ها دورگه هستند. همچنین شهر جرج تاون به عنوان مرکز این کشور بیش از نیمی از این تعداد را در خود جای داده است. بیشترین ادیانی که در میان مردم این کشور دیده می شود، مسیحیت، یهودیت و اسلام است در جایگاه های بعدی مذاهب و اعتقادات محلی قرار می گیرند.

فرهنگ

با مشخصاتی که از پراکندگی ساکنین این منطقه ذکر شد، طبیعتا فرهنگ آن ها منطقه برگرفته از فرهنگ ملل گوناگون است. کیمن به طور رسمی تنها یک دانشگاه دارد؛ با این وجود موسسه های آموزشی دیگر مانند کلیساها مشغول به کار هستند. از طرفی فعالیت های فرهنگی متعددی از طریق نهادهای مختلف کیمن صورت می گیرد. از جمله این فعالیت ها می توان به دو روزنامه رسمی این منطقه اشاره داشت. همچنین به دلیل مشخصه های کیمن به ویژه از لحاظ طبیعی، در این جزایر فیلم های متعددی ساخته شده است. جشنواره موسیقی کیمن نیز از دیگر فعالیت های فرهنگی آن است که هرساله برگزار می شود.

اقتصاد

با توجه به آمار و ارقام و همین طور اندازه درآمدها، مردم کیمن از رفاه مطلوبی بهره مند هستند. اصلی ترین درآمد این منطقه از طریق صنعت توریسم حاصل می شود. سالانه گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان به جزایر کیمن سفر می کنند و در نتیجه چرخ اقتصاد این کشور به حرکت در می آید. از طرفی بانکداری و فعالیت های بورسی در جزایر کیمن از مهم ترین مشاغل محسوب می شوند. با توجه به شرکت های فعال در این منطقه، جزایر کیمن از لحاظ بانکداری در مقیاس جهانی نیز مطرح است.

حمل و نقل

با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی جزایر کیمن، بنادر مختلف آن اصلی ترین راه ارتباطی این منطقه محسوب می شوند. چندین منطقه از جزایر کیمن آماده لنگرگیری کشتی ها و قایق های گوناگون هستند. همچنین 3 فرودگاه در جزایر کیمن فعالیت دارند.

جاذبه ها

همه عوامل ذکر شده، جزایر کیمن را به عنوان یکی از منطقه ها دورافتاده، به مقصدی مجذوب کننده تبدیل می کند. جاذبه های مردمی و شهری متنوعی در این منطقه وجود دارد؛ هر چند طبیعتا اصلی ترین جاذبه جزایر کیمن به واسطه موقعیت اقلیمی، جاذبه های طبیعی آن هستند. سواحل منحصربه فرد و کم نظیر این جزایر در کنار تفریحات ساحلی و آبی مهم ترین دلیل برای سفر به جزایر کیمن به شمار می رود.

منبع: کجارو / en.wikipedia.org
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2013

به "جزایر کیمن کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزایر کیمن کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید