چین، بزرگ ترین واردکننده پسته از ایران

به گزارش ایپتن، خبرنگاران: عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران، کشور چین را به عنوان بزرگ ترین وارد کننده پسته از ایران معرفی کرد.

چین، بزرگ ترین واردکننده پسته از ایران

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، محمد مهدی طباطبایی با اشاره به اینکه در حال حاضر پس از چین، کشورهای عربی، شمال آفریقا و روسیه بیش ترین حجم واردات خشکبار ایران را به خود اختصاص داده اند، گفت: حجم صادرات خشکبار ایران 2.5 میلیارد دلار در سال است در صورتی که شرایط بهبود یابد، میزان صادرات خشکبار می تواند 30 تا 40 درصد افزایش یابد.

عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران با اشاره به میزان صادرات پسته ایران گفت: 250 هزار تن پسته در سال در ایران فراوری می گردد که در خوشبیناته ترین حالت، 35 هزار تن آن به مصرف داخلی رسیده و مازاد آن صادر می گردد که البته میزان مصرف در امسال کم تر از 35 هزار بوده است.

وی با بیان آن که به دلیل قدرت پایین خرید مردم، مصرف پسته در ایران کم است، خاطرنشان ساخت: قیمت پسته و خشکبار نه تنها در ایران بلکه در جهان افزایش پیدا نموده که باید مبنای این قضیه را پیگیری کرد.

طباطبایی، به مسائل موجود در این بخش اشاره نمود و گفت: بحث خرید تضمینی به خصوص برای کشمش که در امسال رخ داد موجب شد تا بزرگ ترین بازار فصلی از دست برود که این امر به کاهش صادرات منجر شد و در مقابل، ترکیه از این فرصت نهایت بهره برداری را انجام داد.

مشاور عالی کنفدراسیون صادرات ایران، به مزایای صادرات خشکبار اشاره نمود و گفت: از آنجا که مواد غذایی جزو موارد تحریمی علیه ایران محسوب نمی گردد، صادرات خشکبار به دلیل آن که از زیر مجموعه های مواد غذایی است می تواند برای کشور در شرایط تحریم ارز آوری به همراه داشته باشد.

طباطبایی یادآور شد: عرضه و تقاضای خشکبار داخلی به میزان قدرت خرید مردم مربوط می گردد و اتحادیه صادر کنندگان نقشی در قیمت خشکبار داخلی ندارد.

عضو هیات رییسه شورای بازرگانی ایران و هند در پاسخ به سوالی درباره چگونگی افزایش نرخ مشارکت در انتخابات اتاق بازرگانی گفت: به دلیل قرار دریافت کشور در شرایط خاص مالی، استفاده از پتانسیل بخش خصوصی و توجه دولت به این بخش بسیار راهگشاست به ویژه آن که نظرات بخش خصوصی در بهبود فضای کسب و کار مالی در کشور می تواند موثر واقع گردد.

وی اضافه نمود: مهم ترین مساله در انتخابات اتاق بازرگانی دقت عمل مردم در رای دادن به کاندیداهای اصلح است تا هیات نمایندگان دور بعدی بتواند کوشش لازم را برای فعالیت بیش تر و بهتر بخش خصوصی فراهم کند.

طباطبایی در پاسخ به این که طبق دستورالعمل شماره 2 انجمن نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی اعلام شده که افراد حقوقی می توانند به جای خود اعضای هیات مدیره را برای رای دادن بفرستند که این امر شائبه تخلف را ایجاد می نماید، گفت: حضور افراد به جای مدیر خود برای رای دادن به تنهایی اشکال ندارد اما در صورتی که امکان کنترل بر رای دهندگان وجود نداشته باشد احتمال بروز تخلف افزیش می یابد.

منبع: تسنیم
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 571

به "چین، بزرگ ترین واردکننده پسته از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین، بزرگ ترین واردکننده پسته از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید