چگونه مو هایمان را در خانه رنگ کنیم؟

به گزارش ایپتن، شاید شما هم مثل بسیاری از افراد وقت کافی نداید که حدود سه ساعت در یک سالن آرایشگاهی بنشینید تا مو های شما کوتاه و رنگ گردد و تازه این جدای از مسئله هزینه آن است. هزینه و وقت؛ این چیزی است که اغلب خانم ها در موضوع رنگ کردن مو های خود با آن روبرو هستند. این روزها مسئله حفظ فاصله اجتماعی و پرهیز از حضور طولانی مدت در محیط های بسته هم مزید علت شده است. اینجاست که راه چاره رنگ کردن مو ها در خانه پیش می آید. اما اگر تا به امروز چنین کاری را نکرده باشید، احتمالاً این راه چاره در نگاه اول فاجعه آمیز جلوه دهد چرا که تصور می کنید به راحتی ممکن است مو های خود را خراب کنید.

چگونه مو هایمان را در خانه رنگ کنیم؟

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

احتمالاً باید بدانید که رنگ کردن مو های خود در خانه نیز بین 60 تا 90 دقیقه از شما وقت خواهد گرفت و از طرف دیگر خود رنگ و وسایل جانبی آن نیز هزینه کمی ندارند. پس آیا باید از رنگ کردن مو های خود در خانه صرف نظر کنیم؟ خیر، اصلا چنین چیزی نیست چرا که هم رنگ کردن مو ها در منزل کار ساده ای است و شما به راحتی با رعایت برخی قواعد و تکنیک های می توانید در این کار حرفه ای شوید و هم هزینه رنگ و وسایل در هر صورت بسیار کمتر از سالن های آرایشی است.

صرفه جویی قابل توجه در هزینه و وقت می تواند توجیه مناسبی برای کوشش در زمینه رنگ کردن مو ها در خانه باشد. اگر شما هم علاقمند به رنگ کردن مو های خود در خانه هستید ایده های جالبی را برگرفته از وبسایت moneycrashers در اختیار شما قرار می دهیم.

نکات مهم درخصوص رنگ آمیزی مو در منزل

1. با ایجاد تغییرات شدید در مو ها شروع نکنید

قانون شماره یک برای رنگ کردن مو های خود در منزل، اجتناب از ایجاد تغییرات شدید در رنگ آن ها است. هر زمان که خواستید رنگ مو های خود را بیش از سه درجه تغییر دهید، بهتر است از یک فرد حرفه ای یاری بگیرید. تغییر زیاد رنگ مو گاهی احتیاج به برخی کار های زمینه ای (مثلا دکلره کردن مو) دارد و انجام برخی از این کار ها برای افراد بی تجربه ممکن است باعث خراب شدن رنگ مو ها گردد.

اگر قصد یک آرایش و تغییر رنگ موی شدید را دارید، ولی تا به امروز تجربه ای در رنگ کردن مو ها در منزل نداشته اید، بهتر است به آرایشگاه بروید. اما اگر قصد دارید رنگ مو های خود را با استفاده از خانواده رنگ مو های طبیعی خود کمی تغییر بدهید، این یک تجربه بسیار هیجان انگیز و احتمالاً پیروز برای شما خواهد بود. بدون ترس رنگی از خانواده مو های خود را انتخاب کنید و این کار را انجام دهید.

2. رنگ موی مناسب خود را انتخاب کنید

انتخاب رنگ البته موضوعی اختیاری است و شما می توانید مو های خود را به هر رنگی که دوست دارید درآورید، اما اگر این اولین تجربه رنگ کردن مو ها در منزل باشد، بهتر است با رنگ هایی شروع کنید که متناسب چهره شما باشد. پس وقتی وارد یک فروشگاه رنگ مو شدید تحت تأثیر تصاویر و رنگ های جذاب قرار نگیرید چرا که احتمالا با انبوهی از برند ها و رنگ ها در فروشگاه روبرو خواهید شد که شما را به وسوسه خواهند انداخت.

حتی اگر شما عاشق رنگ مو های تصاویر روی جعبه های رنگ شوید، بهتر است بدانید که مو های شما قرار نیست دقیقا به همان شکل دربیایند. ضخامت مو، رنگ پوست شما و رنگ فعلی مو هایتان، همه و همه می توانند نتیجه رنگ مو ها را غیر قابل پیش بینی نمایند؛ بنابراین در تجربه اول خود بهتر است که رنگ مو را براساس رنگ پوست خود انتخاب کنید.

در اینجا می توانید از یک راهنمای ساده، اما کاملاً علمی بهره بگیرید:

اگر رنگ چشمان شما قهوه ای، آبی یا فندقی با رگه هایی از آبی یا سبز است، رنگ پوست خنک دارید و بهتر است رنگ های خنک را برای مو های خود انتخاب کنید. رنگ هایی مانند قهوه ای خاکستری، بلوند بژ، بادمجانی و مشکی با رنگ آبی. رنگ های پوست خنک معمولاً در جواهرات نقره به بهترین شکل به نظر می رسند، بنابراین اگر به طور طبیعی به نقره علاقه دارید، احتمالاً جزو این دسته از افراد هستید.

اگر چشمان شما قهوه ای، آبی، یا فندقی با رگه هایی از قهوه ای است، پوست شما به احتمال زیاد دارای گرمی است و شما در جواهرات طلا بهترین ظاهر را دارید؛ بنابراین می توانید رنگ مو هایی که حالت طلایی دارند را انتخاب کنید، رنگ هایی مانند قهوه ای روشن، بلوند با رنگ گندم، قرمز روشن و سیاه با رگه هایی از رنگ قرمز.

بسیاری از مارک های رنگ مو چندین سایه (درجه) از هر رنگ را ارائه می دهند. راهنمای رنگ در بالای جعبه معمولاً به شما این امکان را می دهد تا لحن گرم یا خنک رنگ ها را تشخیص دهید و تصویری واقع گرایانه از چگونگی تغییر مو های خود داشته باشید. همچنین ممکن است فرد نسبت به رنگ مو حساسیت داشته باشد که در این صورت باید به متخصص پوست مراجعه کند؛ بنابراین بهتر است پیش از استفاده از رنگ مو از لحاظ نداشتن آلرژی آن را آزمایش کنید.

به دستورات بروشور محصول برای انجام این آزمایش توجه کنید. مقدار اندکی از رنگ مو را پشت گوشتان آزمایش کنید، اگر پس از 2 روز نشانه های آلرژی مانند خارش، سوزش و قرمزی ظاهر نشد، تا حدی می توانید مطمئن باشید که به رنگ مو حساسیت ندارید.

کراتین مو؟ از کراتینه کردن مو منصرف شوید!

3. مو های خود را آماده کنید

واقعیت این است رنگ مو با مو های نه چندان تمیز عملکرد بهتری دارد، چون منافذ پوستی به علت شستشو باز نیستند. بهترین زمان برای رنگ کردن مو معمولاً 24 تا 48 ساعت بعد از آخرین شستشو خواهد بود و در این حالت رنگ بهتر بر روی تار های مو باقی خواهد ماند و نفوذ بهتری خواهد داشت. به یاد داشته باشید در خصوص رنگ های تیره یا پوشش دهنده مو های خاکستری و سفید بهتر است از جایی که موی خاکستری یا روشن بیشتر است شروع کنید (معمولا از جلوی سر)، اما در خصوص کلیه رنگ ها به خصوص رنگ های روشن و مد روز، باید رنگ آمیزی را از پشت سر شروع نموده و به طرف جلوی سر ادامه دهید.

4. ابزار مورد احتیاج را تهیه کنید

وسایل مورد احتیاج خود را آماده نگه دارید تا در زمان پردازش رنگ مجبور به اتلاف وقت و جستجو نشوید. در اینجا مواردی که شما احتیاج دارید آورده شده است:

رنگ مو: در انتخاب رنگ مو قبل از همه توجه کنید که محصولاتی را بخرید که دارای استاندارد وزارت بهداشت هستند. رنگ هایی که به صورت کیلویی و بدون بسته بندی در برخی از مراکز یا مغازه ها به فروش می رسند قابل اعتماد نیستند بنابراین توصیه می گردد از مصرف آن ها خودداری کنید. همچنین رنگ هایی وجود دارند که مناسب برای افراد آماتور و یا افرادی است که در منزل مو های خود را رنگ می نمایند. این رنگ ها به طور معمول احتیاج به چیز های اضافه و گاه حتی بدون احتیاج به اکسیدان هستند.

اکسیدان: معمولا درصد استفاده از کرم اکسیدان (1+1) است مگر اینکه روی تیوپ درصد اکسیدان را شرح داده باشند.

ظرف رنگ: برای این کار به یک ظرف کوچک غیر فلزی احتیاج دارید.

دستکش پلاستیکی: به طور معمول این موارد باید در جعبه رنگ مو، ضمیمه دستورالعمل ها باشد اگر نبود حتما تهیه کنید.

کرم های چرب: در صورتی که می خواهید پوست شما در اثر تماس با رنگ لک نگردد، می توانید قسمت هایی از صورت خود را که نزدیک محل رویش مو است با کرم چرب مثل وازلین بپوشانید، قسمت هایی مانند پشت گردن، پیشانی و پشت گوش ها.

شانه: این وسیله را معمولا همه در خانه دارید و یا اینکه به راحتی از فروشگاه های نزدیک منزل خود تهیه کنید.

کلیپس آرایشگری: این کلیپس ها معمولا دراز هستند و آرایشگر ها به هنگام حالت دادن مو ها از آن استفاده می نمایند. این وسیله را به راحتی می توانید از هر فروشگاهی تهیه کنید. کلیپس آرایشگری با نگه داشتن دسته های مو، کار رنگ کردن مو را بسیار راحت و دقیق می نماید.

برس رنگ: این برس را می توانید از فروشگاه های لوازم آرایشی با قیمت مناسبی خریداری کنید. این وسیله برای رنگ کردن مو ها بسیار کارآمد است.

پیش بند: اگر تجربه های اولیه شما در رنگ کردن مو باشد، به این وسیله احتیاج پیدا خواهید کرد، ولی بجای آن می توانید از لباس های کهنه خود نیز استفاده کند. به خاطر داشته باشید حتی ملایم ترین ترکیبات رنگ مو می تواند لکه هایی ایجاد کند که به سختی پاک می شوند.

نرم نماینده مو: نرم نماینده مو می تواند به حفظ رنگ مو یاری کند.

5. یک آزمایش کوچک انجام دهید

اگرچه ممکن است به نظر برسد که شما برای رنگ کردن مو آماده باشید، اما نادیده دریافت آزمایش بر روی یک دسته کوچک از رشته مو اشتباه است. این کار دقیقاً به شما می گوید که چطور رنگ مو روی مو های شما ظاهر می گردد و به شما امکان می دهد زمان پردازش را به تناسب تنظیم کنید. فقط یک قسمت کوچک از مو های خود را بگیرید که به طور معمول قابل رویت نیست (مقداری از مو های پشت گوش)، رنگ را بمالید و به مقدار زمان تعیین شده در راهنمای رنگ صبر کنید. سپس طبق راهنما آن را در آب خنک بشویید. دسته مورد نظر را خشک کنید و شرایط رنگ موی خود را ارزیابی کنید.

رنگ را دوست دارید؟ آیا نتیجه بسیار ظریف است و احتیاج به زمان پردازش اضافی دارد؟ اگر چنین است، سعی کنید 5 تا 10 دقیقه بیشتر رنگ را نگه دارید، زیرا مو های برخی از افراد دیرتر از دیگران رنگ می گیرد. اما اگر از آزمایش اولیه خود راضی بودید، به همین ترتیب رنگ کردن کل مو های خود را ادامه دهید. اگر هم از نتیجه کار خوشتان نیامد، اتفاقی نیفتاده، چون فقط قسمت کوچکی از مو های خود را رنگ کردید که قابل دیدن نیست.

6. رنگ کردن موها را شروع کنید

پیش از این اشاره شد که اگر هدف شما استفاده از رنگ های تیره و یا پوشاندن مو های سفید و یا خاکستری باشد، بهتر است رنگ کردن را از جا هایی شروع کنید که بیشترین مو های خاکستری را دارد، اما چنانچه بخواهید مو های خود را به رنگ روشن و یا بلوند دربیاورید، بهتر است رنگ کردن مو ها را از پشت سر شروع کنید. مو ها را به چهار قسمت مساوی تقسیم کنید، از بالای یک گوش تا بالای گوش دیگر را با انگشت جدا نموده سپس هر قسمت را با شانه به دو قسمت دیگر تقسیم کنید و با گیره ثابت کنید. با یکی از این چهار قسمت شروع نموده و هرکدام را به قسمت های کوچک تری با ضخامت یک تا دو سانتی متر تقسیم کنید و هر قسمت را با برس رنگ کنید و با دستان خود رنگ را به خوبی روی همه قسمت های مو از ریشه تا نوک پخش کنید.

بوتاکس مو چیست و چه عوارضی دارد؟ نحوه انجام و اثرگذاری آن

اگر هم برای اولین بار است که مو های خود را رنگ می کنید، در شروع کار قسمت های انتهایی و طولی را رنگ کنید طوری که با ریشه مو فاصله داشته باشد، یعنی در ابتدا به ریشه ها کاری نداشته باشید. اگر همه مو های خود را رنگ می کنید بهتر است در ابتدا از سمتی رنگ زدن را شروع کنید چه به اصطلاح در دید است و سپس به رنگ کردن لایه های زیرین بروید.

هنگامی که سر شما به طور کامل با رنگ پوشانده شد، تایمر خود را مطابق دستورالعمل رنگ تنظیم کنید. بسته به دستور نوشته شده روی جعبه رنگ مو بین بیست تا چهل دقیقه زمان ضروری است تا مو ها به طور کامل رنگ بگیرند که البته این زمان به جنس و بلندی مو نیز بستگی دارد، اما اگر مو های سفید زیادی دارید که باید پوشانده شوند حداکثر زمان ممکن را بهره ببرید. تایمر گوشی همراه خود را روی زمان مورد نظر تنظیم نموده و صبر کنید. صبر کردن بیش از این زمان باعث سوختن مو و آسیب به پوست خواهد شد.

7. گرما را اضافه کنید

برخی از مو ها نسبت به سایرین از نظر رنگی مقاوم تر هستند. اگر مو های ضخیمی دارید یا رنگی سبک تر از رنگ طبیعی مو های خود انتخاب نموده اید، افزودن گرما می تواند به بهبود نفوذ رنگ برای رسیدن به نتایج بهتر یاری کند. شما احتمالاً در حمام خود یک سشوار با کیفیت نمونه های سالن های آریشی را ندارید، اما خبر خوب این است که می توانید برای این کار از هر سشواری بهره ببرید.

وقتی رنگ کردن مو ها را به اتمام رساندید می توانید با استفاده از سشوار به مدت 5 الی 10 دقیقه مو های خود را حرارت دهید. سعی کنید این کار را به طور یکنواخت انجام دهید و همه مو های خود را در معرض حرارت سشوار قرار دهید.

8. شستشو و استفاده از نرم نماینده مناسب مو

پس از خاموش کردن تایمر، رنگ را بدون استفاده از شامپو شستشو دهید. ممکن است شستشوی مو ها در سینک کمی وسوسه انگیز باشد، اما این کار ممکن است در نهایت باعث گردد که رنگ در مو های شما باقی بماند، که بسیار مضر است. پس بهتر است برای شستن مو های رنگ شده به حمام بروید تا بتوانید یک شستشوی کامل و دقیق را انجام دهید. کمی آب بر روی سرخود بریزید و مو ها را با انگشتان خود به آرامی ماساژ دهید، انگار که شامپو می کنید. سپس آن را بشویید و آب را تماشا کنید تا آب آن روشن و زلال گردد. وقتی مو های خود را می شویید، بخشی از رنگ مو نیز شسته می گردد و آب را کدر می نماید، وقتی به شستن ادامه دادید و این کدری آب رفع شد به این معناست که دیگر رنگی در مو های شما باقی نمانده است. در مرحله آخر، از یک نرم نماینده مناسب و با کیفیت استفاده کند و آن را به مو های خود بزنید (گاهی یکی از آن ها در جعبه رنگ مو وجود دارد).

9. نتیجه را ارزیابی کنید

در آخرین مرحله، طبق روال معمول مو های خود را خشک کنید و نتایج را ارزیابی کنید. هنگامی که مو های شما هنوز خیس است، هیچ قضاوتی نکنید، زیرا آب باعث می گردد مو ها تیره تر از آنچه در واقع است، به نظر برسند. برای خشک کردن مو های خود می توانید از یک سشوار و البته نه با حالت گرم بهره ببرید، سپس رنگ را در نور طبیعی آنالیز کنید. اگر نتیجه دلخواه شما بود، می توانید در دفعه های بعد نیز همین روش را دنبال کنید، اما اگر نتیجه آن چیزی نبود که انتظار داشتید باید عوامل مختلفی همچون جنس مو، نوع رنگ، ترکیب رنگ و یا حتی مدت زمان استراحت رنگ را آنالیز کنید. اگر هم نتیجه بیش از حد نامطلوب بود می توانید از پاک نماینده های رنگ بهره ببرید و یا به سالن های آرایشی مراجعه کنید تا مشکل را رفع نمایند.

چگونه رنگ مو های خود را تثبیت کنیم؟

رنگ کردن مو، علاوه بر هزینه های سنگین، احتیاجمند صرف چندین ساعت وقت در آرایشگاه است. پس چرا با چند بی دقتی کوچک، تمام آن زحمات را به باد بدهید. روش های زیادی وجود دارند که به یاری آن ها می توانید، ظاهر و رنگ جدید مو های خود را برای مدت زمان بیشتری حفظ کنید. پس، برخی از مؤثرترین شیوه های تثبیت رنگ مو را در ادامه بخوانید:

1. از محصولات مراقبت نماینده مو بهره ببرید

متأسفانه محصولات زیادی برای حفاظت از مو های رنگ شده وحود ندارد. برخی از انواع ماسک، کرم و روغن هایی که برای مراقبت مو معرفی شده اند، وضع مو های رنگ شده را بهتر نمی نمایند، بلکه رنگ مو ها را کمرنگ و کدر می نمایند. پس، برای جلوگیری از هرگونه آسیب به موی رنگ شده خود، محصولاتی را بخرید که برای مو های رنگ شده فراوری شده اند.

2. مو های خود را کمتر شامپو کنید

شست وشوی کمتر، یکی از نکات ماندگاری زیاد رنگ و سالم ماندن موهاست. حتی اگر از بهترین شامپو و نرم نماینده مخصوص موی رنگ شده در بازار بهره ببرید، شست وشوی زیاد، مو ها را کدر و کمرنگ می نماید. تا حد ممکن، موهایتان را کمتر بشویید تا رنگ مویتان بیشتر بماند. به این ترتیب، هم وقت خود را مدیریت می کنید و کمتر در آرایشگاه می مانید، هم رنگ موهایتان بهتر و شفاف تر به نظر می رسد.

6 نکته بسیار مهم که قبل از لیزر مو های زائد باید بدانید

3. موهایتان را با آب داغ نشویید

بر اساس مطالعات اجرا شده، شست وشوی مو با آب داغ ممکن است موجب از بین رفتن یا کدر شدن رنگ مو های شما گردد. در واقع، با این کار، لایه کوتیکول (لایه بیرونی که ساقه مو را می پوشاند و از آن محافظت می نماید)، باز می گردد و مولکول های رنگ سریع تر فرار می نمایند. پس، بکوشید برای شست وشوی موی رنگ شده خود از آب ولرم یا حتی آب سرد بهره ببرید.

4. از نرم نماینده های بدون احتیاج به آبکشی بهره ببرید

نرم نماینده ها و رطوبت رسان های قوی محافظ مو های رنگ شده که احتیاج به آبکشی ندارند، موادی دارند که در برابر حرارت و صدمات مکانیکی از مو های شما محافظت می نمایند. در واقع، ماده سیلیکونی موجود در این محصولات، یک لایه محافظ روی موهایتان ایجاد می نماید. به این ترتیب، مو های شما را در مقابل نور خورشید محافظت نموده و از زبری و وز شدن مو جلوگیری می نماید. این محصولات حتی در برابر آسیب های ناشی از سشوار و حالت دهنده ها، از مو های شما محافظت می نمایند.

رنگ کردن مو در دوران بارداری

تحقیقات علمی در خصوص اثر استفاده از رنگ موی شیمیایی روی سلامت جنین کامل نیست و به شکلی دقیق هم آنالیز نشده است. برخی از متخصصان معتقدند که برخی از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو های شیمیایی می تواند به وسیله پوست سر مادر وارد جریان خون گردد و خطر هایی را برای جنین ایجاد کند و برخی دیگر از متخصصان معتقدند مقدار جذب مواد شیمیایی هنگام رنگ کردن مو به میزانی نیست که خطری برای جنین ایجاد کند.

برای خانم ها مهم است که احساس خوبی در دوران بارداری به خودشان داشته باشند. به همین دلیل، در خصوص رنگ کردن مو در دوران بارداری بهتر است به نظر پزشک خود احترام بگذاید و مطابق آن عمل کنید. در هر صورت، بهتر است در سه ماهۀ اول بارداری که جنین در حال شکل دریافت است و آسیب پذیری بیشتری دارد، برای جلوگیری از احتمال بروز هر مسئله ای یا از رنگ کردن مو ها پرهیز کنید یا راه های امن تری را برای رنگ کردن مو انتخاب کنید.

جایگزین های کم خطرتری نیز در دوران بارداری برای رنگ کردن مو ها وجود دارد. برای مثال در هایلایت کردن موها، چون رنگ فقط با ساقۀ مو در تماس است و به پوست سر برخورد نمی نماید، خطر های مربوط به رنگ مو را کاهش می دهد. همچنین به جای رنگ کردن تمام مو ها می توانید تنها بخشی از مو های خود را رنگ کنید. در این روش نیز مواد شیمیایی با پوست سر شما تماسی ندارد یا به میزان جزئی در تماس است که این مقدار کم برای جنین خطری ندارد.

اگر تمایل دارید از مصرف رنگ های شیمیایی حاوی مواد خطرناک در دوران بارداری خودداری کنید و از طرفی نیز دوست دارید مو هایتان را رنگ کنید، می توانید از رنگ های گیاهی بهره ببرید. رنگ مو های گیاهی و همچنین برخی از رنگ مو های شیمیایی بدون آمونیاک در بازار وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید. پیش از خرید حتماً مواد تشکیل دهندۀ محصولات طبیعی و گیاهی انتخابی را آنالیز کنید.

گفته می گردد رنگ کردن مو در ماه نهم بارداری و هفته های پایانی نیز آزاد است. البته برای این مورد هم حتما باید با پزشک مشورت کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1070

به "چگونه مو هایمان را در خانه رنگ کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه مو هایمان را در خانه رنگ کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید