هشدار دوباره پزشکی قانونی با موج جدید سرما

به گزارش ایپتن، خبرگزاری خبرنگاران- روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان مازندران با ورود موج جدید سرما و سردتر شدن هوا همچنان به هوطنان توصیه می نماید در استفاده و نصب وسایل گرمایشی دقت لازم را به کار گیرند بطوری که که در سال گذشته 35 نفر در اثر مسمومیت با گاز منواکسید کربن فوت کردند که 19 نفر آن در چهار ماهه آخر(آذر .دی .بهمن.اسفند) سال گزارش شده است .

هشدار دوباره پزشکی قانونی با موج جدید سرما

به گزارش خبرنگارخبرنگاراندفتر مازندران درساری،با توجه به نکات و توصیه های ایمنی ذیل از بروز حوادث ناگوار و مرگ به دنبال گازگرفتگی پیشگیری کنیم. .

از مسمومیت با گاز منوکسید کربن بیشتر بدانیم

تمام سوخت های گیاهی و یا سوخت های با منشا گیاهی و فسیلی می توانند منبع فراوری گاز منواکسید کربن باشند. اجزای گیاهان مثل چوب، خاشاک، علوفه، پنبه و ...، مواد گیاهی که تغییراتی در آن ها ایجاد شده است مثل زغال، زغال سنگ و یا فضولات حیوانات گیاهخوار، پارچه های نخی و سوخت های فسیلی مثل نفت، بنزین، گازوئیل، گاز طبیعی و هر ماده ای که از این مواد تهیه می شود مانند لاستیک، پلاستیک، قیر، پارچه های پلاستیکی می توانند در شرایطی که اکسیژن کافی در هوا وجود نداشته باشد، به صورت ناقص بسوزند و گاز زغال و یا همان منواکسید کربن فراوری نمایند .

خصوصیات گاز منواکسید کربن چیست و سمیت آن چقدر ا ست؟

گاز زغال گازی است بی بو، بی رنگ، بی مزه و سبک تر از هوا، این گاز بسیار سمی و مرگ آور است. غلظت نیم تا یک درصد آن در هوای تنفسی در مدت 15 دقیقه باعث مرگ می شود.

اگر غلظت این گاز در هوای تنفسی زیاد باشد می تواند خیلی سریع باعث مرگ شود و حتی در غلظت های بالا می تواند باعث مرگ آنی شود.

نکته مهم آن است که با توجه به بدون بو و رنگ بودن گاز منواکسید کربن، تا زمانی که انسان تحت تأثیر گاز منواکسید کربن قرار نگیرید و آثار مسمومیت در وی ظاهر نشود متوجه وجود گاز منواکسید کربن در هوا نمی شود .

چگونه از فراوری گاز منواکسید کربن پیشگیری کنیم؟

مهم ترین نکته در جلوگیری از فراوری گاز منواکسید کربن، رساندن هوای کافی(اکسیژن کافی) به ماده سوختنی است. اگر به ماده سوختی هوای کافی برسد، گاز منواکسید کربن فراوری نخواهد کرد. بنابراین تهویه هوا مهم ترین نکته در پیشگیری از فراوری گاز منواکسید کربن است .

باید توجه داشت که برای فرستادن هوای داغ به بیرون از فضای مسکونی باید جهت عمودی در راستا حرکت هوای داغ ایجاد کنیم. اگر در راستا هوای داغ قسمتی از راستا افقی بود ضروری است سه برابر طول آن راستا افقی، راستای عمودی وجود داشته باشد.

به عبارتی اگر در مجموع در راستا لوله دودکش یک متر راستا افقی وجود داشت، باید سه متر راستا عمودی وجود نیز داشته باشد.

اگر راستا عمودی کافی در دودکش وجود نداشته باشد تمایل مثبتی به خروج هوا از آن فضا وجود نخواهد داشت. نکته مهم دیگر اینکه اگر درراستا حرکت هوای داغ حتی یک راستا کوتاه در جهت پایین وجود داشته باشد هوای گرم به بیرون نخواهد رفت.

اگر در انتهای راستا خروج هوای داغ، فشار مثبت ناشی از وزش باد ایجاد شود هوای داغ به بیرون نخواهد رفت و به همین دلیل است که باید در انتهای دودکش کلاهک های مخصوص وجود داشته باشد تا جریان باد از خروج هوای داغ پیشگیری نکند .

همانقدر که وجود دود کش برای وسیله حرارتی ضروری است وجود منفذ و دریچه ای برای ورود هوا به فضای مسکونی که وسیله حرارتی در آن واقع شده است، ضروری است. اگر هوا نتواند داخل شود واضح است که به بیرون هم نخواهد رفت و این یعنی اختلال در تهویه و اختلال در تهویه یعنی شرایط برای فراوری منواکسید کربن فراهم شده است .

چگونه از خروج هوای داغ از دودکش یک وسیله حرارتی مطمئن بشویم؟

داغ بودن لوله دودکش در فاصله قابل توجهی دورتر از خود وسیله حرارتی، نشان دهنده جریان هوای داغ در آن خواهد بود .

نحوه صحیح برخورد با شخص مسموم با گاز منواکسید کربن چیست؟

ابتدایی ترین و بهترین اقدام در برخورد با شخص دچار گاز گرفتگی، خارج کردن او از محیطی است که در آن مسمومیت اتفاق افتاده است و سپس انتقال سریع و بلافاصله وی به مراکز درمانی برای تجویز اکسیژن و سایر اقدامات لازم اما بسیار مهم است که به هنگام ورود به فضایی که در آن منواکسید کربن وجود دارد و شخصی مسموم و بیهوش شده است این توجه و دقت را داشته باشیم که خودمان دچار گاز گرفتگی و مسمومیت نشویم.

بهتر است تا حد امکان نفس خودمان را حبس کنیم، در ها و پنجره ها را باز کنیم، دوباره به بیرون از آن فضا برگردیم نفس تازه کنیم و مجدد برای یاری وارد شویم و اگر لازم بود چندین بار برای نفس تازه کردن، از آن محیط خارج شویم و مراجعت کنیم .

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1443

به "هشدار دوباره پزشکی قانونی با موج جدید سرما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار دوباره پزشکی قانونی با موج جدید سرما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید