نمودار نوسانات قیمت نفت ایران در سال اخیر؛ نفت 40دلای چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟

به گزارش ایپتن، خبرنگاران: نفت ایران سال گذشته در محدوده 50 دلار بر بشکه قرار داشته و با شیوع کرونا در جهان به سطوح بسیار نازلی سقوط کرده است.

نمودار نوسانات قیمت نفت ایران در سال اخیر؛ نفت 40دلای چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟

به گزارش خبرنگاران با وجود این، در هفته های گذشته، مانند شاخص های دنیای، نفت سنگین ایران که گرید غالب میادین ایران را تشکیل می دهد رشد کرده و روز پنج شنبه به 64/ 34 دلار بر بشکه رسیده است. با وجود تقریبا دو برابر شدن قیمت نفت ایران، بازدهی مالی که این رشد برای کشور دارد به اندازه دیگر کشورهای تولیدکننده نخواهد بود چراکه صادرات نفت ایران به دلیل تحریم ها بر اساس برخی آمار به چندصد هزار بشکه رسیده است که از 7/ 2 میلیون بشکه روزانه دو سال قبل بسیار کمتر است. بسیاری از خریداران نفت ایران با تصمیم آمریکا به تحریم ایران و پیش از رسمیت یافتن آن شروع به کاهش خرید نفت کردند و به دنبال دیگر کشورهای صادرکننده نفت مانند عربستان و عراق که گریدهای مشابه نفت ایران را تولید می کنند، رفتند. در حال حاضر، قیمت نفت نیز هنوز از سطوح ابتدای سال بسیار پایین تر است. هفته گذشته محمد باقر نوبخت از کاهش شدید درآمد نفتی ایران طی 9 سال از 119 میلیارد دلار به 9/ 8 میلیارد در سال 1398 خبر داد. با وجود این، این کاهش شدید در سالی اتفاق افتاده که هم بهای نفت بالاتر بود و هم صادرات ایران در سطح بیشتری قرار داشت. به همین دلیل، پیش بینی می شود درآمد نفتی ایران در سال 1399 به مراتب کمتر از سال گذشته باشد. با این حال، نفت به محدوده 40 دلار بر بشکه صعود کرده و ممکن است با تمدید توافق اوپک پلاس و رشد تقاضای احتمالی به دلیل خروج بسیاری از مردم دنیا از قرنطینه، در ماه های پیش رو حال و روز صنعت نفت ایران و صنایع وابسته بهتر از قبل باشد. با توجه به کاهش صادرات ایران، سودآوری نفت از راه فروش این کامودیتی به صورت خام خیلی قابل انتظار نیست. با وجود این، افزایش قیمت نفت می تواند بر فرآورده هایی مانند بنزین و محصولات پتروشیمی و همچنین کالاهای اولیه مثل مس، سنگ آهن و فولاد تاثیر مثبتی بگذارد. به همین دلیل، دولت اخیرا گام هایی برای فاصله دریافت از خام فروشی و گسترش صادرات بنزین برداشته است. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در نامه ای به بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان خواستار کاهش تدریجی فروش خام نفت و روی آوردن به تولید و فروش فرآورده ها که ارزش افزوده بالاتری دارند، شد.

ونزوئلا به عنوان متحد استراتژیک و دیرینه ایران، در هفته های گذشته یکی از مقاصد فروش بنزین بوده است. خبرگزاری های مهم دنیا رسیدن پنج نفتکش ایرانی با اندازه متوسط به این کشور را که مانند ایران تحت تحریم های آمریکاست، گزارش کرده اند. با توجه به اینکه یکی از این نفتکش ها حامل حدود 43میلیون لیتر بنزین بوده است، جمع بنزین صادراتی ایران به ونزوئلا در یک ماه اخیر به بیش از 200 میلیون لیتر می رسد.

برخلاف رویه معمول که تابستان زمانی برای انجام تعمیرات اساسی در پالایشگاه ها در نظر گرفته می شود و زمستان اوج تقاضا برای نفت اتقاق می افتد که منجر به تقویت قیمت ها در آن برهه از سال می شود، با نزدیک شدن به فصل گرما هنوز نفت از تب و تاب نیفتاده و به طور پیوسته به بازپس گیری سطوح قیمتی از دست داده به دلیل شیوع کرونا به خصوص در ماه های مارس و آوریل ادامه می دهد. سقوط قیمت نفت در آوریل به طور عمده به دلیل نامتوازن بودن شدید عرضه و تقاضا در بازار رخ داد که با بازگشت برخی از کسب و کار ها در سراسر دنیا و افزایش تقاضا از یکسو و کاهش عرضه شدید به وسیله گروه اوپک پلاس و تولیدکننده های خارج از آن از سوی دیگر، بهای طلای سیاه روندی افزایشی در 6 هفته گذشته به خود گرفته است.

با این وجود در روزهای گذشته چشم انداز سمت عرضه بازار وابسته به تصمیم اوپک پلاس شده است. این گروه که روز شنبه بعد از ظهر به وقت وین به صورت ویدئو کنفرانس دیدار می کنند، در مورد احتمال تمدید فاز اول توافق کاهش تولید برای یک یا چند ماه بحث خواهند کرد. برخی منابع از توافق روسیه و عربستان برای تمدید کاهش تولید 7/ 9 میلیون بشکه در روز خبر داده اند. با وجود این، این کشورها رسیدن به چنین تصمیمی را وابسته به پایبندی بالای اعضا می دانند و به این منظور در روزهای گذشته مذاکراتی با اعضای کمتر متعهد گروه مانند عراق، نیجریه و قزاقستان داشته اند. گفته می شود این کشورها اطمینان داده اند که پس از این، تعهد خود را به سهمیه تولید طبق توافق بالا خواهند برد، هرچند در مورد رفتار آنها در عمل تردید وجود دارد. در این میان، عراق بیشترین انحراف را از اهداف تولید مورد توافق داشته است. این کشور کمتر از نیمی از تعهد خود برای کاهش عرضه را در ماه گذشته میلادی عملی کرده است. با وجود این، یک منبع آگاه به رویترز گفته عراق قول داده پایبندی اش به توافق را بالا ببرد. بغداد وجود مسائل فنی از جمله تسلط نداشتن بر حدود 500 هزار بشکه تولید روزانه نفت در منطقه کردستان این کشور را دلیل تولید بیش از تعهدش عنوان می کند. آنچه واضح است اینکه نتیجه این نشست تا حدود زیادی تکلیف سمت عرضه بازار را برای چند ماه آینده مشخص خواهد کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1041

به "نمودار نوسانات قیمت نفت ایران در سال اخیر؛ نفت 40دلای چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمودار نوسانات قیمت نفت ایران در سال اخیر؛ نفت 40دلای چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید