مسجد جامع تبریز؛ عمارتی قدیمی در شهری کهن

به گزارش ایپتن، تبریز با قدمت بسیار و تاریخ کهن، دارای یک مسجد جامع تاریخی هست. این بنای کهنسال که سازنده و سال ساختش نامعلوم است، در کتابهای تاریخی به نام مسجد جامع کبیری شناخته می شود. عده ای زمان ساختش را صدر اسلام و عده دیگری از مورخان زمان احداثش را دوره سلجوقیان بیان می کنند. جالب هست بدانید که بازار تبریز گرداگرد مسجد جامع شهر شکل گرفته و گسترش یافته است. در حال حاضر، معماری مسجد جامع تبریز در انتهای بازار تبریز واقع شده و ضلع جنوبی آن نیز به صحن مدرسه طالبیه می رسد. با ما در این مقاله جذاب و خواندنی همراه شوید تا شما را قدری بیشتر با تاریخچه و پلان مسجد جامع تبریز آشنا کنیم.

مسجد جامع تبریز؛ عمارتی قدیمی در شهری کهن

قسمتهای مختلف بنایی دیدنی

با توجه به پلان مسجد جامع تبریز می توان به قدمت این بنای جادویی پی برد. محراب بلندش و شبستان وسیعش که ستونهای هشت گوش آجری، طاق و گنبدهای بر فرازش زیبا بوده، هنر دست هنرمندانی گمنام هستند. این بنای قدیمی در دوره ایلخانان مغول گسترش یافت و مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. زمانیکه آق قویونلوها حکومت را به دست گرفتند، گنبد بلندی به مسجد اضافه کردند و کاشیکاری و معرق روی گنبد را به سلجوق شاه بیگم، همسر اوزون حسن سپردند. این گنبد شگفت انگیز و زیبا در بخش شمالی مسجد جامع برپا شد که هنوز هم می توان پایه و گوشه هایی از این کاشیکاری را دید.

مسجدی که اکنون در تبریز برپا است، در حقیقت در اوایل دوره قاجار و توسط حاکم وقت تبریز، حسینقلی خان دنبلی مجدد بنا شد چون، متاسفانه مسجد جامع در زمین لرزه وحشتناک 1193 هجری شمسی دچار آسیب و خرابی فراوان شد. بنای فعلی علاوه بر اینکه از یک ایوانه به دو ایوانه تغییر یافته، دارای ستون و پایه های بسیار محکم و پوشش طاق جدید است و به روش ساخت کاخ فیروزآباد بنا گشت. به همین دلیل، در حال حاضر مسجد را یک بنای مهم دوره قاجار می شمارند.

اما، بهتر است این مکان مذهبی و مورد احترام را که معماریش مختص مساجد ایرانی است، یک بنای شناور در تاریخ بدانیم که هر قسمتش در دوره ای بازسازی شده و از خود نشانه ای به جا گذاشته است. مسجد که اکنون میعادگاه نمازگزاران و عشاق ابنیه باستانی است، در خیابان شهید مطهری شهر تبریز قرار گرفته است. این بنای باشکوه و حیرت انگیز در مورخه 15 دی سال 1310 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به شماره 171 به ثبت رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1248

به "مسجد جامع تبریز؛ عمارتی قدیمی در شهری کهن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد جامع تبریز؛ عمارتی قدیمی در شهری کهن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید