زیست حسگر نانویی با یک قطره خون تشخیص بیماری می دهد

به گزارش ایپتن، یکی از شرکت های نوپای فعال تراشه ای حساس و کارا با قابلیت تشخیص بیماری ساخته است. این شرکت به دنبال استفاده از این تراشه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است.

زیست حسگر نانویی با یک قطره خون تشخیص بیماری می دهد

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه فناوری ایپتن، یکی از شرکت های نوپای فعال در بخش توسعه تراشه هایی با قابلیت حسگری، تراشه ای حساس و کارا با قابلیت تشخیص بیماری ساخته است. این شرکت به دنبال استفاده از این تراشه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است.

استارت آپ نانو دیاگنوسیکس (Nano DiagnosiX) که در حوزه توسعه و تجاری سازی محصولات زیستی حوزه سلامت فعالیت دارد، بیان کرد که محصول خود با نام FemtoSpot را فراوری و به بازار عرضه نموده است.

این محصول که برای حوزه زیست فناوری فراوری شده، یک زیست حسگر نانویی بوده که می توان از آن برای کنترل بیماری های مختلف استفاده کرد. با استفاده از این حسگر می توان آزمایش های پزشکی را به سادگی و در نقاط مختلف انجام داد.

در این حسگر از نانوساختار هایی استفاده شده که روی تراشه های ترانزیستوری اثرمیدان قرار داده شده است. این تراشه های دارای حساسیت بالایی بوده به طوری که می تواند نمونه های آزمایشی با محدوده غلظت های فمتومولار را مورد آزمایش قرار دهد. از دیگر مزیت های این فناوری آن است که کیفیت نتایج ارائه شده در حدل تست های آزمایشگاهی است.

احمد عباس، مدیرعامل این شرکت در این باره گفت: حسگر FemtoSpot یک تغییر پارادایمی در روش های آزمایشگاهی تشخیص بیماری بوده که به صورت ابزاری کوچک و قابل حمل می تواند مستقیما توسط خود بیمار مورد استفاده قرار گیرد بدون این که احتیاج به آموزش خاصی باشد. این تست از نظر سادگی و راحتی همانند تست های تشخیص قند خون در منزل بوده در حالی که از نظر قابلیت اعتماد به نتایج، در سطح بسیار بالایی است. از دیگر ویژگی های این تست می توان به نوآوری اجرا شده در آن به منظور ادغام آن با تلفن های هوشمند اشاره نمود. در واقع این ابزار قادر است تا نتایج آزمایش را به صورت مستقیم به پزشک معالج ارسال کند. این حسگر به پزشک اجازه می دهد تا تشخیص بیماری را در مراحل اولیه انجام داده و هزینه های بخش درمانی را کاهش دهد. هیچ حسگری در بازار چنین قابلیت نداشته و ابزار کاملا هر آنچه در تشخیص و مدیریت بیماری وجود دارد را دگرگون می نماید.

برای انجام آزمون با این روش تنها یک قطره از خون بیمار کافی است تا این ابزار بتواند با استفاده از آن نشانگر های بیماری را در غلظت های بسیار کم شناسایی نموده و نتایج را با دقت بالا ارائه کند.

در حال حاضر شرکت نانو دیاگنوسیکس در صدد توسعه این حسگر برای فراوری تست های تشخیص کرونا است که با دقت بالا و حساسیت قابل توجه بتواند ویروس کرونا را شناسایی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1006

به "زیست حسگر نانویی با یک قطره خون تشخیص بیماری می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیست حسگر نانویی با یک قطره خون تشخیص بیماری می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید