حمله ویلاساز ها به بازار بوم گردی!

به گزارش ایپتن، یکی از اقامتگاه هایی که مدت کوتاهی است در بازار گردشگری وارد شده و با استقبال چشمگیری از سوی گردشگران داخلی و جهانگرد های خارجی روبرو شده است اقامتگاه های بوم گردی هستند. این اقامتگاه ها که در واقع فرهنگ و آداب و رسوم یک جامعه را به نمایش می گذارند معمولا در مناطق بکر و روستایی ایجاد می شوند. اما در رویدادی مخرب، ساخت ویلا و ساختمان های مدرن در این مناطق موجب آسیب به بوم گردی و طبیعت بکر آن شده است.

حمله ویلاساز ها به بازار بوم گردی!

جهت دریافت خدمات دیزاین ویلا باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: به همین دلیل خسرو روستایی یکی از فعالان بوم گردی در استان گیلان در این باره گفت: در حال حاضر ضوابط و مقررات مربوط به محیط زیست در مناطق بکر گردشگری تحت تاثیر رفتار های تخریب نماینده قرار گرفته است. بوم گردی در سایر کشور ها معنای متفاوتی با اقامتگاهی که با این نام در کشور ایران فعالیت می نمایند دارد.

در سایر کشور ها از بوم گردی ها به عنوان جاذبه ای برای افراد گردشگر در مناطق بکر استفاده نمی نمایند، زیرا ممکن است تردد زیاد گردشگران به این مناطق موجب تخریب طبیعت بکر آن ها شده و آسیب های جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد نمایند. البته این به معنای ممانعت از ورود گردشگر در مناطق طبیعی و سنتی نیست بلکه سرمایه گذاری هدفمند و محتاطانه برای بازار بوم گردی در کشور های مختلف اجرا شده است؛ سرمایه گذاری سازگار با محیط زیست.

ما نیز در ایران باید ابتدا میزان تقاضا برای آن را اندازه گیری می کردیم و پس از آن و بر اساس احتیاج بازار و ذائقه توریسم به افزایش تعداد این بوم گردی ها اقدام می کردیم. در واقع این نوع بازار گردشگری ایجاد نماینده بینش در جوامع و افراد هستند که ضوابط زیستی، صنایع دستی، شرایط آب و هوایی و... اطلاعاتی را عرضه می نمایند.

متاسفانه در حال حاضر شاهد ساخت ویلا ها در مناطق بکر و روستایی در کشور هستیم یا اینکه شاهد ساخت و شکل گیری بدون مدیریت و برنامه ریزی اقامتگاه های بوم گردی هستیم که همین امر به بافت بکر مناطق روستایی آسیب می زند. این ساخت و ساز ها در حالی صورت می گیرد که بعضی مدیران بومی در بعضی از این مناطق با ارائه تسهیلاتی به سازنده ها آن ها را تشویق به این کار می نمایند.

امروزه متاسفانه شاهد فروش مکان های بکر و روستا ها به سازندگان ساختمان هستیم تا با ساخت ساختمان هایی که همخوانی با طبیعت ندارند عملا اقامتگاه های طبیعی را از حالت عمومی به ملک شخصی تبدیل نمایند.

وی اضافه نمود: با توجه به توسعه پایدار روستا ها و اهمیت آن ها برای حفظ فرهنگ و محیط زیست بکر این مناطق باید ساخت حتی بوم گردی هایی که با محیط آن ها سازگار است نیز با برنامه و آنالیز های دقیق انجام گردد. علاوه بر آن باید جمعیت حاضر در مناطق بکر کنترل شده و از اشغال زمین های این مناطق جلوگیری گردد. از سوی دیگر توجه داشته باشید که هنوز متولیان گردشگری توان آموزش به گردشگر هایی که وارد این مناطق می شوند را ندارند به طوری که بعضی سواحل و مناطق سنتی از بین رفته و پسماند های غیرقابل تجزیه و انباشت شده در اطراف آن گواه این امر است؛ بنابراین باید ابتدا در نظر داشته باشیم که گردشگرانی که قصد ورود به این مناطق را دارند چه نوع گردشگری هستند. آیا حامی محیط زیست و موافق توسعه پایدار روستا ها هستند یا خیر؟

همچنین باید بدانیم که میهمان هایی که وارد بوم گردی ها می شوند میهمان های ویژه ای باشند که آموزش های لازم برای حضور در جامعه معنوی را دیده باشند. از سوی دیگر می توان با ظرفیت سنجی دقیق تعیین کرد که چه مناطق روستایی با چه میزان مسافر و چه ویژگی هایی مجاز به ورود به این منطقه است.

یکی دیگر از اقداماتی که باید انجام گردد آموزش مالکان این اقامتگاه ها است در واقع باید همان طور که موسساتی به راهنمایان تور های گردشگری آموزش های حرفه ای ارائه می دهند باید موارد مهم نیز به صاحبان این اقامتگاه ها آموزش داده گردد تا بتوانند برای معیار های محیط زیستی ارزش قائل شوند تا حتی کمترین آسیب نیز به طبیعت وارد نگردد. یکی از مسائل صاحبان بوم گردی ها رفتن به مسافت های طولانی برای تمدید مجوز است که باید ساز و کار اینترنتی آن فراهم شده و نحوه تمدید برای آن ها آسان گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1335

به "حمله ویلاساز ها به بازار بوم گردی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله ویلاساز ها به بازار بوم گردی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید