گردشگری دریایی ظرفیتی مغفول در مازندران

به گزارش ایپتن، وعده ورود کشتی تفریحی به آب های ساحلی مازندران باهدف رونق گردشگری دریایی با اراده دولت سیزدهم و پیگیری های مسوولان ارشد استان راهبردی است که می توانند تحول اساسی در گردشگری دریایی مازندران ایجاد کند.

گردشگری دریایی ظرفیتی مغفول در مازندران

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری ایرنا، توریستی دریایی در مازندران حکایتی پیچیده و پروعده دارد و اگر بخواهیم به پیشینه خبرهای مرتبط با رونق توریستی دریایی در مازندران بپردازیم، دورترین خبرها، قول ها و پیش بینی های مثبت، به طور تقریبی به کمتر از یک دهه قبل برمی گردد. به عنوان مثال سال 1393 مدیرکل اسبق میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی مازندران از ورود یک فروند کشتی کروز با 140 سوئیت مجهز به وسیله سرمایه گذار بخش خصوصی خبر داده بود و گفته بود این هتل شناور طی دو سه ماه آینده به استان منتقل می گردد.

بهار 1394 نیز مدیرکل وقت همین دستگاه گفت سه شناور خریداری شده که یکی از آن ها تیر به ایران می آید. اسفند 1396 هم استاندار وقت مازندران گفت برای نوروز 1397 کشتی کروز وارد مازندران می گردد و کوشش بر این است که دو فروند کشتی تفریحی به آب های استان بیاید و بین بنادر انزلی، نوشهر و امیرآباد مسافران را جابه جا کند.

از این دست خبرها طی یک دهه اخیر بارها اعلام شده است. سال ها از اعلام این خبرها و تدابیر مدیران و مسوولان وقت مازندران و کشور برای غلبه بر نادیده گرفتن مزایای توریستی دریایی می گذرد اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم با اراده مسوولان ارشد استان پیگیری ها جواب داد و نخستین کشتی تفریحی و دریایی در بندر نوشهر پهلو گرفت.

به گفته معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی مازندران کشتی اتوبوس تفریحی و دریایی 2 طبقه آب های ساحلی خزر با همکاری سرمایه گذار بخش خصوصی در ماه جاری وارد بندر نوشهر شد و برای استفاده توریستان خارجی و داخلی در هفته های آینده پس از تجهیز برای گشت های دریایی محدوده ساحلی استان مازندران مورد بهره برداری قرار می گیرد.

توریستی دریایی ظرفیتی پرجاذبه امکان مغفول در مازندران

بعلاوه بنا به گزارش سرمایه گذار و مالک آن، این اتوبوس توان جابجایی دست کم 70 مسافر را دارد و دارای بخش هایی چون پذیرایی با ظرفیت دست کم 25 نفر و دارای یک جت اسکی است و حدود 20 متر طول و پنج متر عرض و 20 تن وزن دارد و زمان ساخت آن 2012 است و فضای آن طوری طراحی شده که ظرفیت برگزاری انواع جشن ها را دارد و می تواند حدود 50 کیلومتر در ساعت مسیر دریای خزر محدوده ساحلی مازندران را بپیماید.

به باور صاحب نظران، توریستی دریایی یکی از مهم ترین عامل جذب توریستان است که با ورود اتوبوس تفریحی و دریایی به استان مازندران منطقه ویژه مالی بندر نوشهر افزون بر توسعه، رونق و شکوفایی اقتصاد منطقه، طلسم طرح توریستی دریایی که سال ها کوشش و پیگیری برای اجرای آن از سوی مسوولان ادوار گذشته اجرا شده بود با عزم و اراده دولت جهادی شکسته شد و این رویداد مبارک می تواند بستری مناسب برای ورود کشتی های مسافری نظیر کروز و تقویت دیگر امکانات و تجهیزات که تکمیل کننده صنعت توریستی دریایی است، باشد.

از سوی دیگر برابر آمار، محدوده ساحلی استان های شمالی حدود پنج هزار و 800 کیلومتر طول دارد که حدود 890 کیلومتر آن در شمال شامل استان های گیلان، مازندران و گلستان است و بیش ترین سهم محدوده سواحلی دریای خزر به طول حدود 473 کیلومتر در حوزه جغرافیایی مازندران، 270 کیلومتر گیلان و بقیه مربوط به استان گلستان است.

با این حال برخورداری از سه بندر تجاری فعال یکی در امیرآباد بهشهر، دیگری در فریدونکنار و سومی در منطقه ویژه مالی نوشهر و تعدادی اسکله های ساحلی، نشانگر فراهم بودن بخشی از زیرساخت های توریستی دریایی است.

توریستی دریایی راهبرد مهم در مازندران

در این ارتباط استاندار مازندران با بیان اینکه نخستین اتوبوس تفریحی و دریایی ساحلی خزر در مازندران در بندر نوشهر پهلو گرفت، گفت: یکی از رویاهای بشر در زندگی، سفرهای آبی بوده و امروزه با توجه به امکانات مدرن کشتیرانی، این مهم اجرا شده است.

سید محمود حسینی پور با اشاره به این که کشتی تازه تفریحی دریای خزر نیز این امکان را برای همه مسافران شمال و شمال نشینان فراهم می آورد، ادامه داد: با رایزنی های اجرا شده این کشتی وارد استان شده و به زودی شروع به فعالیت می نماید.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح توریستی دریایی و حمل و نقل دریایی هم جزو مهم ترین راهبردهایی بود که از شروع به کار مدیران تازه و ارشد استان طی یک سال گذشته تا کنون مورد پیگیری قرار گرفته است، اضافه نمود: از آن موقع تا به امروز رایزنی های فراوانی با همکاری اداره کل بنادر و دریانوردی مازندران با سرمایه گذاران مختلف صورت گرفت که در نهایت اتوبوس تفریحی و دریایی آب های ساحلی خزر در استان مازندران با همکاری سرمایه گذار بخش خصوصی وارد بندر نوشهر شد و به زودی برای استفاده توریستان خارجی و داخلی به بهره برداری می رسد.

نماینده عالی دولت در استان، اعلام کرد: کشتی های مسافربری در دریاهای مازندران به عنوان کریدور بین استان های شمالی گلستان، مازندران وگیلان به زودی راه اندازی می گردد.

بعلاوه معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: با پیگیری های اجرا شده دومین کشتی تفریحی استان در دریای بابلسری مازندران به زودی پهلو خواهد گرفت که ظرفیت آن استقرار 120 توریست خواهد بود.

مهران حسنی ادامه داد: در کنار ورود کشتی های تفریحی به مازندران، رفع مسائل و ساخت اسکله های ساحلی در دستور کار است و اکنون ان طرح در سواحل رامسر اجرا شد و در بابلسر هم در دست اجرا قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: پیش بینی می کنیم که کشتی های تفریحی در استان حداکثر در سه چهار هفته آینده با ورود مجدد توریستان به استان به صورت رسمی فعالیت خود را شروع کند.

معاون توریستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی مازندران اضافه نمود: برنامه های زیرساختی و توسعه ای برای توسعه توریستی دریایی علاوه بر رشد مالی ورود سرمایه گذاران به استان را هم تسهیل خواهد نمود و در ماه های گذشته چهار موافقت نامه اصولی برای راه اندازی اسکله ساحلی در استان به تصویب رسید.

حسنی گفت: فقدان کشتی ساحلی در مازندران یکی از چالش های اساسی برای توسعه توریستی دریایی بود که با برنامه ریزی های دولت سیزدهم این نقص برای توسعه این دیار رفع شد.

محدوده ساحلی رامسر تا فرح آباد به طول حدود 300 کیلومتر به لحاظ فعالیت های دریایی توریستی تحت نظارت اداره کل بنادر و دریانوردی مازندران منطقه ویژه مالی بندر نوشهر است و بقیه آب های ساحلی استان را هم اداره کل بنادر و دریانوردی امیرآباد بر عهده دارد.

استان مازندران به خاطر برخورداری از موقعیت های ممتاز در حوزه توریستی، آثار طبیعی و تاریخی در تمامی فصول سال پذیرای میلیون ها مسافر و توریست است که طبق نظر سنجی حدود 90 درصد مسافران و توریستان برای بهره مندی از دریا و جنگل های هیرکانی به خطه شمال و این استان سرسبز روی می آورند.

برابر آمار از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی، طی هشت ماه سال جاری 60 میلیون نفر اقامت در شب در استان ثبت شده است. در زمان حاضر دریاگردی مسافران و توریستان در مازندران با شناورهای دریایی مانند جت اسکی و قایق انجام می گیرد و در نوروز سال جاری دستکم 20 هزار مسافر در دریای خزر محدوده مازندران به وسیله بیش از 2 هزار قایق و شناور جابجا شدند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2259

به "گردشگری دریایی ظرفیتی مغفول در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری دریایی ظرفیتی مغفول در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید