جنجال در تلویزیون بر سر رضاشاه

به گزارش ایپتن، برنامه قبلِ انقلاب از شبکه مستند با میزبانی بهروز افخمی پخش شد و در آن مناظره ای بین صادق زیبا کلام (استاد دانشگاه و فعال سیاسی) و خسرو معتضد (مورخ) برگزار گردید.

جنجال در تلویزیون بر سر رضاشاه

عصرایران در ادامه نوشت: محور مناظره به آنالیز رضا شاه پهلوی و نقش قدرت های خارجی در زمان حکومت رضا شاه بود. در این نوشتار سعی در نقد و تحلیل برنامه به لحاظ فرمی و محتوایی نداریم بلکه بیشتر وجود و لزوم چنین برنامه هایی مد نظر است.

خسرو معتضد و صادق زیباکلام بر سر مسائل تاریخی و علی الخصوص بحث دوران زمامداری رضا شاه مدتهاست با همدیگر زاویه دارند و چندین بار در مکان های دانشگاهی یا رادیو و ... در این مورد با همدیگر مناظره نموده اند و همچنان این مخالفت ادامه دارد.

در طول مناظره در بخش هایی بحث بالا گرفت و زیبا کلام و معتضد مکرر از خجالت هم درآمدند و در مخالفت با نظر طرف مقابل شدید به همدیگر تاختند. معتضد زیباکلام را پوپولیست خواند و یا زیباکلام گفت: اگر کتابی باشه که مدح رضاشاه باشه مردش هستی بیا اینجا بخونی؟

معتضد: بله ...

زیباکلام: دروغ میگی، به خدا دروغ میگی، به علی دروغ میگی ...

شاید جنس این گونه مناظره هایی را پیشتر غیر از زمان انتخابات ریاست جمهوری در صداوسیما ندیده بودیم، ولی اتفاقا این اقدام را باید به فال نیک گرفت و باید از وجود چنین برنامه هایی استقبال کرد.

متاسفانه در صداوسیما همیشه نوعی از محافظه کاری و ترس وجود داشته که هیچگاه اجازه بروز چنین مناظره و بحث هایی را به برنامه سازان نداده است. بیشتر ترجیح بر این است که یک کارشناس متمایل به یک طیف خاص سیاسی در برنامه ها حضور داشته و به شکل متکلم وحده دیدگاه و عقاید خود را بیان کند. هیچ وقت کسی نبوده یا نیست که بر روی آنتن طرف مقابل را به چالش کشیده و به او بگوید آنچه می گویی شاید درست نباشد.

بهرحال رشد و نمو سیاسی در این است که نظرات مختلف در مقابل هم قرار گیرند و هر کسی با هر ایده و نظری حرفش را بزند، این تضارب آرا و بیان آن قطعا به نفع همه است: هم مخاطب، هم کارشناسان و هم تلویزیون و ...

فقط یادمان باشد که در چنین بحث و نظر هایی قطعا افراد تند خواهند شد و یا به درشتی سخن خواهند گفت، ولی هیچ کدام از این حالت ها دلیلی بر این نیست که چنین مناظره هایی برگزار نشود و از تلویزیون پخش نشود.

اگرچه در زمان اکنون برنامه های پخش زنده تلویزیون هم بسیار معدود شده است و از ترس و نگرانی نظرات و اعتقادات مختلف مهمانان ترجیح بر این است که بیشتر برنامه ها به شکل ضبط شده از قبل باشد، ولی باز باید به شبکه مستند و برنامه قبل انقلاب تبریک گفت که چنین فضا و بستری را فراهم ساخته است.

شاید تنها نقد به شبکه مستند و سازندگان این برنامه این است که برنامه ای چنین جالب توجه از چند منظر سیاسی، فزهنگی، تاریخی و ... را بدون کمترین اطلاع رسانی بر روی آنتن فرستاده اند و بعد از پخش آن به وسیله دنیای مجازی و تکه های بریده شده از بحث داغ کارشناسان برنامه است که مخاطب پی می برد چنین برنامه ای هم وجود داشته و دارد.

بهر روی امید که در تلویزیون بیشتر شاهد برنامه هایی اینچنینی باشیم و مطمئنا خیر و برکت چنین تبادل آرایی بسیار بیشتر از مضرات آن است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1437

به "جنجال در تلویزیون بر سر رضاشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنجال در تلویزیون بر سر رضاشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید