تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟

به گزارش ایپتن، به گزارش خبرنگاران، حسین امینی خواه رئیس هیئت مدیره کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت در نشستی خبری که امروز چهارشنبه (28 مهرماه) برگزار گشت، در خصوص جاماندگان سهام عدالت گفت: در حال حاضر دو میلیون نفر مشمول قطعی دریافت سهام عدالت وجود دارند که اطلاعات آن ها در سرور شرکت های تعاونی سهام عدالت استانی به ثبت رسیده و برگه سهام عدالت در دست دارند اما در سامانه نهایی بانک اطلاعات سازمان خصوصی سازی، مشخصات آن ها وجود ندارد. دلیل آن نیز، خطاهای نرم افزاری سرور مرکزی دبیرخانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی اعلام شده که طبق آن، اطلاعات این افراد به دلیل نقض فنی از بین رفته است.

تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟

وی ادامه داد: لذا این گروه چون از قبل مشمول شناخته شده بودند، در اولویت جاماندگان قرار دارند. مراحلی که این دسته از افراد باید طی کنند ابتدا شناسایی، صدور برگه خام سهام عدالت، دعوت نامه دریافت سهام عدالت و ثبت در نرم افزار ثبت نام سهام عدالت در شرکت های سهام عدالت شهرستانی است. در نهایت پس از طی این مراحل، کارت سهام عدالت صادر و اطلاعات ثبت شده آن ها از سرور شرکت های شهرستانی سهام عدالت به سرور مرکزی سهام عدالت منتقل خواهد شد.

وی افزود: نکته حائز توجه این است که به دلیل شیطنت های رئیس وقت سازمان خصوصی سازی، قصد داشتند نقش تعاونی های سهام عدالت در این موضوع را کمرنگ کنند؛ لذا با طراحی یک سامانه، اطلاعات سالمی که از مشمولین داشتند، وارد آن سامانه کردند و جلوی فرصت تصحیح نقص اطلاعات این افراد را گرفتند.

امینی خواه بیان نمود: مادامی که سهام عدالت با تشکل مردمی خود که شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت است و همچنین با تجمیع آرا، نتواند در مجامع شرکت های سرمایه پذیر شرکت کند، پراکندگی آرا موجب خواهد شد که مدیرانی از جانب مردم روی کار نباشند. پیشنهاد ما این است که افراد روش مستقیم که هنوز عضو شرکت های تعاونی شهرستانی سهام عدالت هستند، رأی آن ها نیز در قالب این شرکت ها تجمیع شود تا پس از تشکیل کرسی، یک کننده واقعی بتواند از حقوق آن ها دفاع کند. چرا که 19 میلیون سهامدار روش مستقیم، قطعاً نمی توانند اراء خود را تجمیع و تبدیل به کرسی مدیریتی کنند.

اعطای 2 هزار میلیارد تومان اعتبار به صندوق توسعه بازار

رئیس هیئت عامل کانون شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت در ادامه گفت: مبلغی بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان از دارایی های شرکت های سرمایه گذاری استانی جهت بازار گردانی پرتفوی شرکت های سرمایه گذاری استانی با مصوبه شورای عالی بورس، در اختیار صندوق توسعه و تثبیت بازار قرار گرفت تا بتواند تعادل بازار را در پرتفوی سهام عدالت کنترل کند. اما متأسفانه تا به امروز این صندوق به تکلیف قانونی خود عمل نکرده و موجب ریزش شدید ارزش روز پرتفوی شرکت های استانی شده است. علاوه بر اینکه عوامل این موضوع نسبت به این جریان باید پاسخگو باشند، مسئولین دولت تازه هم باید نظارت و پیگیری لازم را اعمال کنند.

امینی خواه با اشاره به نقش سهام عدالت در اقتصاد کشور اظهار کرد: طرح سهام عدالت بزرگترین فرصت برای مشارکت مردم و تحقق بخش تعاون در اقتصاد کشور است که اگر در دولت تازه به آن توجه شود، قطعاً موجب رشد پتانسیل تعاونی ها و نقش آن در اقتصاد خواهد شد. در حال حاضر 352 شرکت تعاونی شهرستانی سهام عدالت، به صورت بالقوه پایگاه های مردمی توانمندی در نقاط مختلف کشور هستند که از این ظرفیت جهت استفاده در سهم تعاونی در اقتصاد کشور نباید غافل شد. لذا اگر سهام عدالت بخواهد به ریل اصلی خود برشود، لازمه اش ایفای نقش تعاونی های شهرستانی است.

وی در انتها در خصوص سهام فوت شدگان اظهار کرد: متأسفانه هنوز پس از گذشت یک سال و نیم از آزادسازی، سهام فوت شدگان که تا کنون به سه میلیون نفر رسیده اند، جهت انتقال به وراث بلاتکلیف به جای مانده است. این در حالی است که از سال 95 تا اردیبهشت 99، سهام فوتی ها از طریق نرم افزاری که با پول سهام عدالت از طریق سازمان خصوصی سازی تهیه شده بود، به وراث انتقال پیدا می کرد. اما اکنون این سرمایه راکد مانده و وراث به سهام عدالت و حتی سود سالانه آن، دسترسی ندارند و معین نیست چه کسانی از خواب این سرمایه بهره مند می شوند.

منبع: مهر

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1846

به "تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف سهام عدالت فوت شدگان چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید