با چه راهکارهایی پس انداز بیشتری داشته باشیم؟

به گزارش ایپتن، گروه خبرنگاران زندگی - اوضاع مالی بسیاری از خانواده ها رو به راه نیست. در چنین وضعیتی حرف زدن از پس انداز کردن شاید بیش از آن که یک توصیه عاقلانه به نظر برسد تبدیل به منشائی برای دلخوری شود. وقتی دخل با خرج جور نیست و نیازها از درآمد ما پیشی می گیرند به سختی می شود به چنین مقوله و آینده نگری فکر کرد. اما کارشناسان اقتصاد خانواده می گویند پس انداز در شرایط مالی فعلی جامعه می تواند راه حل مناسبی برای ایجاد امنیت مالی نسبی باشد اما این مقوله به شرایط زندگی افراد بستگی دارد. عده ای هستند که از رفاه مالی مناسبی برخوردارند و پول مورد نیاز برای خرید هر آنچه که دوست دارند را به راحتی می توانند از درآمد ماهیانه خود خرج کنند؛ مسلماً این افراد دلیلی برای پس انداز پول از درآمد ماهیانه نمی بینند. در مقابل افرادی هستند که درآمد ماهیانه شان نسبت به هزینه های زندگی کمتر است و با خواندن تیتر این مطلب پوزخندی می زنند و با خود می گویند: دل خوش سیری چند؟ اما حقیقت این است که اگر دیدگاه خود را نسبت به پس انداز تغییر دهیم، متوجه خواهیم شد که پس انداز چه برای افراد با درآمد خوب و چه برای گروه های کم درآمد، امری ممکن و ضروری است.

با چه راهکارهایی پس انداز بیشتری داشته باشیم؟

چرا پس انداز مهم است؟

پس انداز و دانستن اینکه مقدار معینی را برای مواقع احتیاج جمع کرده اید، به شما آرامش می دهد و باعث می شود تا در صورت به وجود آمدن یک اتفاق غیر منتظره کمتر دچار استرس شوید. همچنین پس انداز به شما کمک می کند آینده بهتری را برای خود رقم بزنید و به اهدافتان نزدیک تر شوید. پس انداز صرفاً بلند مدت نیست. شما می توانید حتی از پس انداز در کوتاه مدت نیز بهره مند شوید؛ مثلاً با این هدف پس انداز کنید که تا چند ماه آینده به یک سفر لذت بخش بروید. از دیگر مزیت های پس انداز می توان به عدم احتیاج به قرض گرفتن، کاهش استرس مالی و ایجاد احساس امنیت بیشتر اشاره کرد اما سؤال اینجاست که چگونه عادت کنیم تا در هر شرایطی حتی با وجود درآمد کم، پس انداز کنیم؟

از هزینه های تان یادداشت برداری کنید

اولین قدم برای شروع پس انداز، این است که بفهمید چقدر خرج می کنید. از ابتدای ماه قیمت هر چیزی که می خرید را یادداشت کنید از ماست و پنیرو وسایل خانه گرفته تا وام مسکن، بنزین، کرایه ماشین و... . در سرانجام ماه مجموع هزینه ها را به دست آوردید تا ببینید چقدر هزینه کرده اید و بیشترین هزینه مربوط به چه چیزی بوده است.

غیر ضروری ها را حذف کنید

اکنون که می دانید در یک ماه چقدر خرج کرده اید، می توانید شروع به پس انداز کنید. بودجه شما باید نشان دهد که هزینه های شما نسبت به درآمد شما چقدر است تا بتوانید هزینه های خود را برنامه ریزی کنید و هزینه های اضافی را محدود نمایید. برای پس انداز کردن به صورت زیر عمل کنید:

-از 50 درصد درآمد خود برای احتیاجهای خود استفاده کنید، یعنی هزینه های ثابت و ضروری مانند اجاره خانه ،اقساط و قبوض آب و برق.

-از 30 درصد درآمد خود برای خواسته های خود استفاده کنید، یعنی هزینه های متغیر و غیر ضروری مانند رفتن به رستوران و خرید بسته اینترنت یا اشتراک.

-20 درصد از درآمد خود را پس انداز کنید؛ بنابراین اگر بعد از کسر مالیات ماهیانه، 4 میلیون و پانصد تومان درآمد داشته باشید، به این معنی است که می توانید 1،260،000 تومان در ماه کنار بگذارید. با این فرایند، فقط در عرض یک سال، 15،120،000 تومان پس انداز خواهید کرد.

شناسایی پر هزینه ها

اگر نمی توانید آنقدر که می خواهید پس انداز کنید، زمان آن رسیده که هزینه هایتان را کاهش دهید. چیزهای غیرضروری مانند خریدن لباس های اضافی، خوردن غذا در بیرون از خانه و تفریح های گران قیمت را که می توانید کمتر روی آنها خرج کنید، شناسایی کنید. در پی راه هایی برای صرفه جویی در هزینه های ثابت ماهانه خود مانند هزینه قبض تلفن، آب و برق و گاز باشید. ایده های دیگر برای کاهش هزینه های روزمره عبارتند از:

تخفیف ها را دست کم نگیرید

اگر دوست دارید تفریح کنید و هزینه کافی برای این کار را ندارید، می توانید با مراجعه به سایت هایی مثل نت برگ و تخفیفان، خدمات تفریحی را با نصف قیمت خریداری کنید. همچنین برای خرید مایحتاج خانه می توانید از کدتخفیف هایی که فروشگاه ها ماهانه ارائه می دهند، استفاده کنید.

اشتراک های بی مصرف را قطع کنید

اگر فرصت کافی برای تماشای فیلم از vod ها از جمله نماوا و فیلیمو را ندارید، لزومی ندارد بخشی از هزینه تان را صرف خرید اشتراک کنید یا اگر مقدار استفاده تان از بسته های اینترنتی محدود است در خرید بسته اینترنتی تان تجدیدنظر کنید و به صرفه ترین و کمترین حجم اینترنتی که مناسب شما است را خریداری نمایید.

در خانه از خودتان پذیرایی کنید!

برنامه ریزی کنید که بیشتر وعده های غذایی خود را در خانه بخورید و اگر دوست داشتید که حداقل ماهی یکبار به رستوران بروید، رستورانی را انتخاب کنید که با بودجه شما همخوانی داشته باشد لذا قبل از رزرو و سفارش غذا حتماً لیست قیمت غذاها را بررسی کنید. خودتان را با این حرف ها که یکبار است و یک شب می خواهیم لذت ببریم و... گول نزنید؛ لذت بردن و خوشگذرانی با ولخرجی منافات دارد. می توان با حداقل هزینه یک شب به یادماندنی را برای خودمان و خانواده مان رقم بزنیم.

داشتن لیست خرید

قبل از خرید، موارد ضروری را روی کاغذ یادداشت کنید و براساس لیست خرید کنید. هرکدام را که خریدید، روی آن را خط بزنید و سراغ گزینه بعدی بروید. بدون این لیست ممکن است شما فراموش کنید که چه چیزهایی احتیاج دارید و اقلام غیرضروری هم خریداری کنید.

خواسته های شما با احتیاج های تان فرق دارند

یادتان باشد احتیاج و خواسته با یکدیگر متفاوتند. احتیاج به آب، غذا، خانه و لباس جزو احتیاجهای ضروری هستند اما پوشیدن لباس مارک دار، رفتن به رستوران اعیانی و اجاره خانه ای که در وسع مالی تان نیست، خواسته های و احتیاجهای کاذبی هستند که می تواند شما را در تأمین مخارج ضروری زندگی در تنگنا قرار دهند. هنگامی که برای یک خرید غیر ضروری مثل خرید لب تاپ، موبایل و...وسوسه می شوید، چند روز صبر کنید تا متوجه شوید که این مورد جزو خواسته های شماست یا احتیاجهایتان. در این صورت ممکن است متوجه غیرضروری بودن آن مورد خاص بشوید و بخواهید هزینه آن را پس انداز کنید.

بی هدف ها ولخرجی می کنند!

یکی از بهترین راه ها برای پس انداز، معین هدف است. با فکر کردن در مورد آنچه که ممکن است بخواهید برای آن پس انداز کنید شروع کنید - هم در کوتاه مدت (یک تا سه سال) و هم در بلند مدت (چهار سال یا بیشتر). سپس تخمین بزنید که چه مقدار پول احتیاج دارید و چه مدت ممکن است برای پس انداز آن طول بکشد. اهداف کوتاه مدت مثل صندوق اضطراری (سه تا نه ماه هزینه زندگی) یا پس انداز برای پیش پرداخت خرید خودرو و اهداف بلند مدت مثل پیش پرداخت برای یک خانه.

به طور منظم پس انداز کنید

برای اجرای موفقیت آمیز و منظم پس انداز به ترتیب زیر عمل کنید:

1. مقداری از حقوق خود را مستقیماً به حساب پس اندازتان واریز کنید یا هر ماه یک انتقال اتوماتیک از حساب اصلی خود به حساب پس اندازتان تنظیم کنید.

2. امکان برداشت از حساب پس انداز را مسدود کنید و با نزدیک شدن به اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت دستور برطرف توقیف حساب بانکی را صادر نمایید.

با پول نقد خرید کنید

با تغییر سبک پرداخت هزینه ها، همه چیز به کلی تغییر کرده است و افراد می توانند با کارت بانکی خود به صورت حضوری و آنلاین خرید کنند اما برای جلوگیری از ولخرجی و پس انداز پول، بهتر است پول نقد را جایگزین کارت بانکی کنید زیرا پول نقد باعث می شود که پول کمتری همراه داشته باشید و هیجانی خرید نکنید. اگر هم وسوسه خرید اینترنتی را دارید، رمز دوم کارت خود را فعال نکنید تا به عنوان عامل بازدانده باشد.

شاهد رشد پس انداز خود باشید

پیشرفت پس انداز خود را هر ماه بررسی کنید. این به شما کمک می کند نه تنها به برنامه پس انداز خود پایبند باشید بلکه به سرعت مسائل را شناسایی و برطرف کنید. پس انداز پول حتی ممکن است به شما انگیزه دهد که راه های بیشتری برای پس انداز و رسیدن به اهداف خود بیابید.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2045

به "با چه راهکارهایی پس انداز بیشتری داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با چه راهکارهایی پس انداز بیشتری داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید