آیا بزاق در مراقبت از دندان نقش مهمی دارد؟

به گزارش ایپتن، رفتن به دندانپزشک ممکن است یک پدیده نسبتا مدرن باشد، اما آیا می دانید که از حدود 500 سال قبل از میلاد مردم از خمیر دندان استفاده می نمایند؟ در آن موقع، یونانیان باستان از مخلوطی استفاده می کردند که حاوی زنگ آهن و پودر مرجانی برای تمیز کردن دندان ها بود. در عین حال، مسواک ها شاخه هایی از شاخه های درختی بودند که مردم آن را به دندان هایشان می کشیدند. خوشبختانه مراقبت از دندان ها از آن موقع پیشرفت نموده است و اکنون ابزارهای متعددی در اختیار ما قرار گرفته است تا از دندان هایمان مراقبت کنیم. روزانه مراقب دندان هایمان هستیم چون روزانه از آنها استفاده می کنیم پس با دانستن کمی در خصوص نحوه رفتار و مراقبت ما از دندان هایمان می توانیم در سلامت دندان ها نقش پر رنگ تری داشته باشیم. دندان ها نقش مهمی در روز بازی می نمایند هم برای جویدن غذاها استفاده می شوند که اگر درست انجام ندهند باعث بیماری های گوارش می گردد هم به یاری زیبایی ما می آیند که برای هر کسی امر مهمی است. پس در ادامه بیشتر با نحوه مراقبت از دندان ها آشنا می شویم.

آیا بزاق در مراقبت از دندان نقش مهمی دارد؟

دندان های شما منحصر به خودتان هستند

دندان های شما مانند اثر انگشت شما هستند: آنها مختص به خودتان هستند. به همین دلیل است که سوابق دندانپزشکی برای شناسایی بقای انسان استفاده می گردد. حتی دوقلوهای یکسان دندانهای یکسانی ندارند.

لثه ها نقش مهمی در مراقبت از دندان دارند

حدود یک سوم از هر دندان زیر لثه ها است. به همین دلیل است که نگه داشتن لثه های سالم برای شما مهم است، زیرا با این کار مطمئن می شوید که دندان های شما به خوبی مراقبت می گردد. لثه های شما همواره باید صورتی رنگ باشند.

شما 32 عدد دندان دارید

شما دارای هشت دندان (دندان های جلو)، چهار دندان نیش، هشت دندان پرمولر و 12 دندان معمولی می باشد.

مینای دندان شما سخت ترین بخش بدن شما است

مینا لایه ای دورتر از دندانهای شماست. مانند یک پوسته سخت، هدف اصلی آن حفاظت از بقیه دندان است. مینای دندان عمدتا از کلسیم و فسفات، هم جنس با استخوان های شما ساخته شده است، اما به دلیل پروتئین ها و بلورهای خاصی که در آن تشکیل می گردد قوی تراز استخوان است.

احتمال شکستگی دندان

حتی اگرمینای دندان برای محافظت از دندان ها باشد، خوب است بدانید که آنها نیز شنماینده هستند. مینای دندان هنوز هم می تواند به تراشه و یا کرک دچار شوند و باعث پوسیدگی دندان های شما شوند. شکر ها و اسیدها مانند آنهایی که در نوشیدنی های شیرین یافت می شوند، با باکتری ها در دهان شما ارتباط برقرار می نمایند وبه مینای دندان ها که منجر به پوسیدگی دندان می شوند، حمله می نمایند. نوشیدنی های شیرین به خصوص هنگامی که شما آنها را اغلب یا به آرامی در طول روز می نوشید، بسیار مضر است.

زرد شدن دندان

مینا بخشی از مسئولیت ظاهر سفیدی دندان ها را بر عهده دارند و هنگامی که از بین می فرایند، دندان هایتان ممکن است آغاز به زرد شدن نمایند. هر دردی که احساس می کنید، ممکن است در معرض مینا قرار گیرد.

دنتین رشد می نماید، مینای دندان نمی نماید

دنتین لایه ای است که در زیر مینای دندان واقع شده است و همچنین از استخوان های شما سخت تر است. دنتین ساخته شده از کانال های کوچک و عبور است که سیگنال های عصبی و تغذیه را به وسیله دندان انتقال می دهند. سه نوع دنتین وجود دارد: اولیه، ثانویه و ترمیمی. در حالی که مینای دندان اساسا استاتیک است، دنتین همچنان رشد می نماید و در طول زندگی شما تغییر می نماید.

دهان شما به 300 نوع باکتری مجهز است

پلاک حاوی میلیون ها باکتری است که از 200 تا 300 گونه مختلف تشکیل شده است. عامل اصلی برای پوسیدگی دندانها، Streptococcus mutans است که قند و کربوهیدراتهای دیگر را به اسید تبدیل می نماید باعث پوسیدگی دندان می گردد.

پلاک دشمن دندان شماست

سفید و چسبنده است،و به طور مداوم در حال رشد است. اگر شما آن را به طور مرتب با مسواک زدن و نخ از روی دندان و بین دندان ها پاک نکنید، می تواند باعث پوسیدگی دندان گردد. بدون برداشتن، پلاک سخت و سخت می گردد. بنابراین، مسواک و نخ دندان را حداقل دو بار در روز استفاده کنید و هراز گاهی از جرم گیری دندان توسط دندان پزشک نیز استفاده کنید.

شما 10،000 گالون بزاق فراوری می کنید

بدن شما هر روز مقدار کمی از بزاق فراوری می نماید که مقدار آن حدود 10،000 گالن است. بزاق نقش مهمی در سلامت کلی شما ایفا می نماید. به عنوان مثال، غذا را راحت تر فرو برد و حاوی آنزیم هایی است که هضم را بهتر می نمایند. هنگامی که به دندان هایتان می خورد، بزاق از بین میرود و ذرات غذای پایدار را از بین می برد و حاوی کلسیم و فسفات است که می تواند اسیدها را در پلاک خنثی کند که موجب آسیب و تخریب آنها می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1507

به "آیا بزاق در مراقبت از دندان نقش مهمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بزاق در مراقبت از دندان نقش مهمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید