آکرومگالی چیست و چگونه درمان میشود؟

به گزارش ایپتن، آکرومگالی (رشد بیش از حد بدن) معمولاً به دلیل ترشح بیش از حد هورمون رشد در خون ایجاد و باعث بیماری ژیگانتیسم در بچه ها می گردد. برای تشخیص این بیماری انجام آزمایش خون میزان گری سطح هورمون رشد لازم است.

آکرومگالی چیست و چگونه درمان میشود؟

آکرومگالی

بیماری آکرومگالی یک بیماری نادر اما جدی است که به علت افزایش بیش از حد هورمون رشد در خون ایجاد می شود. هورمون رشد، بوسیله غده هیپوفیز، واقع در پایه مغز، وارد جریان خون شده و به قسمت های دیگر بدن انتقال می یابد. در بچه ها، هورمون رشد، رشد و نمو را تحریک می نماید.

در بزرگسالان هورمون رشد بر میزان انرژی، قدرت عضلات و سلامت استخوان ها تأثیر می گذارد. به افزایش بیش از حد هورمون رشد در بچه ها، غول پیکری یا آکرومگالی گفته می شود. آکرومگالی در بزرگسالان عمدتاً در زنان و مردان میان سال رخ می دهد. هر ساله حدود سه مورد نو آکرومگالی در هر یک میلیون نفر رخ می دهد.1

علل آکرومگالی

همانطور که گفته شد آکرومگالی با ترشح بیش از حد هورمون رشد (GH) به وسیله غده هیپوفیز معین می شود. غده هیپوفیز یک غده از غدد درون ریز واقع در پایه مغز است که هورمون های مختلفی از جمله هورمون رشد را فراوری و ترشح می نماید.

هورمون رشد باعث تحریک رشد، فراوری مثل سلول، بازسازی سلول و فراوری فاکتور رشد شبه انسولین -1 (IGF-1) می شود که در جریان خون ترشح می شود. اگر هورمون رشد بیش از حد ترشح شود، میزان زیاد IGF-1 می تواند منجر به بیماری های آکرومگالی و غول پیکری (ژیگانتیسم) شود. در 95٪ موارد، آکرومگالی ناشی از تومور غیر سرطانی غده هیپوفیز به نام آدنوم هیپوفیز است.

افراد مبتلا به آکرومگالی که بیماری آنها تحت کنترل نیست به طور میانه 2 تا 3 برابر بیشتر از سایر مردم در خطر مرگ هستند و بعلاوه میانه عمری 10 سال کوتاه تر خواهند داشت.2

علائم آکرومگالی

دستها و پاها بزرگتر از حد عادی متورم می شوند- ممکن است بیمار متوجه تنگ شدن حلقه یا تغییر میزان کفش، به ویژه عرض کفش خود شود

لب ها، بینی و زبان بزرگ تر می شوند

برآمدگی و جلو آمدگی آرواره فک پایین

پوست چرب تر، ضخیم تر و مودارتر از حد معمول

عرق کردن بیش از حد

بم شدن صدا

سردرد

ایراداتی در بینایی

خر و پف غیر عادی

خواب آلودگی در طی ساعات روز.2

روش تشخیص

پزشک انجام آزمایش قند خون را به شما توصیه می نماید .میزان قند و هورمون رشد خون شما میزان گیری میشود، در صورتی که مبتلا به آکرومگالی باشید میزان هورمون رشد بالاتر از میزان طبیعی نشان داده می شود .

اگر چنین باشد سایر هورمون ها مورد آنالیز قرار می گیرند و در صورت کمبود، میزان آنها، با دارو جایگزین می شود. علاوه بر آن با انجام یک اسکن(MRI یا CT اسکن) میزان غده هیپوفیز معین می شود. ممکن است جهت واضح تر شدن تصاویر، از تزریق دارویی قبل از انجام اسکن استفاده شود .3

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر نشانه یا علامتی مرتبط با آکرومگالی دارید، برای ارزیابی شرایط به پزشک مراجعه کنید.

آکرومگالی معمولا به تدریج و به کندی توسعه می یابد و حتی اعضای خانواده نیز در ابتدا متوجه تغییرات فیزیکی که به همراه این اختلال رخ می دهد نمی شوند. با این حال برای دریافت مراقبت و درمان مناسب، تشخیص اولیه این بیماری بسیار اهمیت دارد. اگر این اختلال به درستی درمان نشود، می تواند عوارض جدی در پی داشته باشد. 4

درمان آکرومگالی

درمان های موجود بر روی پایین آوردن فراوری هورمون رشد و نیز کاهش اثرات منفی تومور بر روی غده هیپوفیز و بافت های احاطه کننده آن تمرکز دارند. ممکن است بیش از یک نوع درمان مورد احتیاج باشد.
جراحی
پزشک ممکن است بیشتر تومورهای غده هیپوفیز را به یاری روشی که جراحی ترانس اسفنوئیدال (transsphenoidal) نام دارد بردارد. در این فرآیند، جراح به وسیله بینی تومورهای هیپوفیز را خارج می نماید. حذف تومور می تواند فراوری هورمون رشد را به حالت عادی برگرداند و فشار بر روی بافت های اطراف این غده را کاهش دهد.

در برخی موارد، جراح ممکن است نتواند کل تومور را بردارد. این موضوع می تواند به افزایش سطح هورمون رشد بعد از جراحی منجر شود و احتیاجمند پرتو درمانی (رادیوتراپی) یا دیگر روش های درمانی باشد.

داروها
داروهای کاهش دهنده هورمون رشد و یا مسدودکننده های عملکرد آن شامل موارد زیر است:
آنالوگ های سوماتوستاتین
داروهایی مثل اکتروتاید (سندوستاتین) و لانروئیدید نسخه های نسخه های سنتزشده ای از هورمون مغزی سوماتوستاتین هستند. این داروها می توانند با ترشح بیش از حد هورمون های رشد تداخل داشته باشند و قادر هستند سطح هورمون رشد را پایین تر بیاورند.

زمانی که درمان با اکتروتاید آغاز می شود، در ابتدا داروی آماده زیر پوست تزریق می شود. این کار سه بار در روز انجام می شود تا وجود عوارض جانبی و موثر بودن آن معین شود. لانروئیدید یک بار در ماه تزریق می شود.

آگونیست های دوپامین
داروهای کابرگولین (cabergoline) و بروموکریپتین (bromocriptine) به صورت قرص مصرف می شوند. در برخی افراد، این داروها می توانند سطوح GH و IGF-I را کاهش دهند. در برخی بیماران نیز ممکن است میزان تومور با مصرف آگونیست های دوپامین یا مکمل سوماتواستاتین کاهش یابد. برخی افراد شاید نسبت به مصرف این داروها رفتارهای وسواسی نشان دهند.
آنتاگونیست های گیرنده هورمون رشد
داروی pegvisomant نوعی مهارکننده برای هورمون رشد محسوب می شود و اثر آن را روی بافت های بدن مسدود می نماید. این دارو مخصوصاً برای بیمارانی که از داروها و درمان های قبلی جواب نگرفته اند، مناسب می باشد. تزریقات روزانه زیرجلدی این دارو می تواند سطوح IGF-I را به حالت عادی برگردانده و نشانه ها را در افراد بیمار بهبود بخشد. سطوح خود هورمون رشد با مصرف این دارو پائین نمی آید.
پرتو درمانی
زمانی که بعد از جراحی سلول های تومور باقی می ماند، پزشک ممکن است پرتو درمانی یا رادیوگرافی را توصیه کند. پرتو درمانی می تواند سلول های تومور را نابود سازد و به تدریج سطح هورمون رشد را کاهش دهد. ممکن است بهبود نشانه های آکرومگالی به یاری این روش سال ها زمان احتیاج داشته باشد.

پرتودرمانی به یاری یکی از سه روش زیر انجام می شود:

پرتو درمانی سنتی
این نوع پرتو درمانی معمولا طی یک دوره 4 الی 6 هفته ای و در تعطیلات آخر هفته انجام می شود. ممکن است تاثیر کامل این روش، تا 10 سال پس از درمان قابل تشخیص نباشد.
درمان با پرتو پروتون (پروتون تراپی)
پرتو پروتون دوز بالا و هدفمندی از تابش را به تومور می رساند. این نوع درمان در طول زمان ارائه می شود اما تعداد دفعات این نوع تراپی معمولا کمتر از پرتو درمانی سنتی است.
رادیوجراحی استریوتاکتیک (Stereotactic radiosurgery)
این گزینه می تواند دوز بالایی از تابش را در یک دوز واحد به سلول تومور برساند و در عین حال میزان تابش به بافت های احاطه کننده را محدود نماید. این نوع تابش ممکن است سطح هورمون رشد را در عرض سه الی پنج سال به حالت عادی و طبیعی بازگرداند. رادیو جراحی استریوتاکتیک تنها در چند مرکز درمانی استان متحده آمریکا در دسترس است و برای همه افراد توصیه نمی شود. پزشک نوع پرتو درمانی را بر اساس شرایط زیر معین می نماید:

میزان و موقعیت سلول های به جای مانده تومور

سطح فاکتور رشد شبه انسولینی- I (IGF-I)

حتی بعد از درمان اولیه نیز، آکرومگالی احتیاجمند مانیتورینگ دوره ای به وسیله پزشک است.4

عوارض آکرومگالی

آکرومگالی معمولاً به آرامی رشد می نماید. حتی ممکن است اعضای خانواده در ابتدا متوجه تحولات جسمی تدریجی ناشی از این اختلال نشوند، اما تشخیص زودهنگام بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است تا هر چه زودتر مراقبت های مناسب آغاز شوند.

پیشرفت آکرومگالی می تواند منجر به مسائل عمده سلامت شود.

عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آرتروز

گواتر

دیابت قندی

فشار خون بالا

فشار روی نخاع

سندرم تونل کارپانل

پولیپ در روده بزرگ

بیماری قلبی عروقی، به ویژه بزرگ شدن قلب (کاردیومگالی، اختلال در عضلات قلب)

آپنه خواب، وضعیتی که در آن تنفس به طور مکرر متوقف می شود و در طول خواب تکرار می شود.

درمان زودرس آکرومگالی می تواند از بروز عوارض یا بدتر شدن آنها جلوگیری کند. آکرومگالی و عوارض آن می تواند منجر به مرگ زودرس شود.1

پینوشتها

1.www.pezeshket.com

2.www.valeandarou.com

3.www.radoir.org

4.www.salamati24.com

منبع: راسخون
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1866

به "آکرومگالی چیست و چگونه درمان میشود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آکرومگالی چیست و چگونه درمان میشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید