21 هکتار از باغستان سنتی قزوین در آتش سوخت

به گزارش ایپتن، علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین اظهار داشت: کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با همکاری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین پس از وقوع آتش سوزی در باغستان سنتی اقدام به نقشه برداری و ارزیابی حجم باغ های دچار خسارت و آسیب دیده پرداختند.

21 هکتار از باغستان سنتی قزوین در آتش سوخت

جهت دریافت خدمات طراحی ویلای دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

این مسئول گفت: باغستان سنتی قزوین به عنوان یک گنجینه نفیس سبز از ارزش تاریخی و طبیعی بالایی برخوردار است و آسیب و از بین رفتن حتی یک متر از آن نیز پذیرفته نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین با اشاره به پیگیری های حقوقی این اداره کل در مورد حادثه به وقوع پیوسته، اظهار کرد: این دستگاه از مسببان حادثه آتش سوزی هفته جاری در باغستان سنتی قزوین به دستگاه قضا شکایت خواهد نمود.

خزائلی گفت: هرگونه آسیب و تخریب آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی براساس قانون جرم کیفری محسوب می گردد و پیگیرد قضائی به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اهمیت باغستان سنتی قزوین،اظهار کرد: باید با همکاری شهرداری تمهیدات لازم برای پیشگیری از حوادثی چون آتش سوزی در این مجموعه اتخاذ گردد و راهکارهای برای مراقبت بهتر از این مجموعه انجام گردد.

این مسئول گفت: شهروندان می توانند در صورت هرگونه آسیب و تخریب در باغستان سنتی قزوین، مراتب را برای رسیدگی فوری به یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گزارش دهند.

باغستان سنتی قزوین مجموعه باغاتی در گرداگرد این شهر هستند که دارای بیش از هزار سال عمر هستند.

وسعت این باغ ها که روزگاری چهار هزار و 200 هکتار تخمین زده می شد اکنون 2 هزار و 500 هکتار است.

ایرنا نوشت، هر ساله بخشی از این باغستان سنتی طعمه آتش سوزی های سهوی و گاه عمدی می گردد که سودجویان با هدف پیش روی به سمت تغییر کاربری و یا استفاده از چوب درختان آن را رقم می زنند.

منبع: گردشبان
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1168

به "21 هکتار از باغستان سنتی قزوین در آتش سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "21 هکتار از باغستان سنتی قزوین در آتش سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید