کمتر از هزار دانش آموز استثنایی از تحصیل بازماندند

به گزارش ایپتن، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به اینکه سال گذشته 311 دانش آموز استثنایی در کنکور قبول شدند که این مقدار نسبت به سال گذشته 12 درصد رشد داشته است، شرح داد: مقدار قبولی این دانش آموزان هر سال رو به افزایش است.

کمتر از هزار دانش آموز استثنایی از تحصیل بازماندند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش استثنایی، آقای سید جواد حسینی، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ضمن اشاره به آخرین شرایط دانش آموزان مدارس استثنایی گفت: حدود 70 درصد از دانش آموزان استثنایی از آموزش های مجازی استفاده می کردند و امسال نیز ظرفیت برای آموزش آن ها اضافه شده است.

او با بیان اینکه کلاس های گفت وگوی صوتی برای دانش آموزان نابینا ایجاد شده است که می تواند خیلی مؤثر باشد، افزود: همچنین پلتفرم گویاساز برای دانش آموزان ناشنوا در شبکه شاد راه اندازی می شود که محتوای آن در حال بارگذاری است.

آقای حسینی با بیان اینکه مدارس استثنایی برای بازگشایی در اولویت اند، گفت: مدارس زیر 50 نفر در همه مقاطع بازگشایی شده اند و بقیه مدارس در اواخر آبان بازگشایی خواهند شد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به اینکه پارسال 311 دانش آموز استثنایی در کنکور قبول شدند که این میزان نسبت به سال گذشته 12 درصد رشد داشته است، شرح داد: میزان قبولی این دانش آموزان هر سال رو به افزایش است.

او درباره شرایط دانش آموزان اوتیسمی افزود: دانش آموزان اوتیسمی دو دسته هستند که عده ای در مدارس عادی و عده ای در مدارس استثنایی تحصیل می کنند. همچنین بالغ بر 3 هزار دانش آموز اوتیسمی داریم که در مدارس کشور تحصیل می کنند و 70 مدرسه اوتیسمی در کشور داریم.

آقای حسینی ادامه داد: دانش آموزان عادی و استثنایی گاهی از تحصیل باز می مانند؛ همچنین ما در شرایط کرونا و با همه شرایط سخت کمتر از هزار نفر از دانش آموزان استثنایی از تحصیل بازماندند و یا ترک تحصیل کرد که آن ها شناسایی شدند و فعالیت هایی در جهت بازگرداندن آن ها در حال انجام است

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه تحصیل در همه مقاطع عادی بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران رایگان است، گفت: ما مدارس غیر دولتی نیز برای دانش آموزان استثنایی داریم، اما تعداد آن بسیار کم است و اغلب دانش آموزان استثنایی در مدارس عادی تحصیل می کنند و حتی 50 درصد هزینه ایاب و ذهاب آن ها را نیز تأمین می کنیم.

آقای حسینی بیان نمود: وسایل توانبخشی و خدمات حمایتی هم برای این دانش آموزان درنظر گرفته می شود تا از این طریق امکان ادامه تحصیل آن ها بیشتر فراهم شود.

او با اشاره به اینکه از سال گذشته تا به امروز بیش از 200 مدرسه به مدارس استثنایی اضافه شده است؛ افزود: درحال حاضر هزار و 700 مدرسه خاص و استثنایی داریم همچنین از اسفندماه 98 طرح بهشت تا بهشت اجرایی شد که در این راستا نیز بیش از 160 مدرسه با کمک خیرین ساخته شده است و یا در حال ساخت است تا به استاندارد های آموزشی برسیم، چون سرانه فضای آموزشی دانش آموزان استثنایی باید از دانش آموزان عادی بالاتر باشد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی ادامه داد: به دلیل ساخت و ساز هایی که در دو سال گذشته انجام شد در منطقه ها محروم 2 و نیم متر و سایر منطقه ها کشور یک و نیم متر فضای آموزشی استثنایی افزایش پیدا کرد و اکنون این رقم به 11 متر رسیده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1853

به "کمتر از هزار دانش آموز استثنایی از تحصیل بازماندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمتر از هزار دانش آموز استثنایی از تحصیل بازماندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید