کشفی که وجود حیات فرازمینی را تأیید می نماید!

به گزارش ایپتن، ما می دانیم که کره زمین در دوره اولیه شکل گیری خود، مکان مناسبی برای ایجاد زندگی و حیات نبوده، اما به مرور تغییراتی رخ داد که شرایط را برای تولد زندگی در این سیاره فراهم کرد. برداشت های اولیه از این فراوری زندگی و حیات بر روی کره زمین اکنون با انتشار یک مطالعه نو، دگرگون شده است، زیرا این مطالعه مدعی است زندگی پیچیده ممکن است خیلی زودتر از آنچه ما فکر می کردیم روی زمین آغاز شده باشد. اما این یافته نو وجه جالب دیگری نیز دارد و آن تأیید وجود حیات فرا زمینی است و اینکه ما در این تکیهان تنها نیستیم.

کشفی که وجود حیات فرازمینی را تأیید می نماید!

به گزارش خبرنگاران، تمام حیات روی زمین احتمالاً از یک نقطه در تاریخ اولیه زمین پدید آمده است. مدتی بعد از این نقطه تاریخی، حیات بر روی این کره متنوع و پیچیده تر شد و به دودمان هایی منشعب شد که به بقا و تداوم آن یاری می کرد. اینکه دقیقاً این نقطه عطف ها در چه زمانی اتفاق افتاده اند، محل بحث و مناقشه در جامعه علمی بوده است، اما تحقیقات نو نشان می دهد که هر دو مراحل ممکن است زودتر از آنچه قبلاً فکر می کردیم اتفاق افتاده باشد.

این مطالعه که به وسیله محققان دانشگاه لندن انجام شد بر اساس شواهدی از حیات میکروبی متنوع در داخل یک تکه سنگ به مقدار یک مشت حاصل شده، که در استان کبک کانادا پیدا شده و قدمت آن به حدود 3.75 تا 4.28 میلیارد سال پیش باز می شود. محققانی که این سنگ را در سال 2017 میلادی کشف نموده بودند، متوجه ساختار های جالب توجهی همانند رشته های کوچک، دستگیره ها و لوله ها در سنگ شدند که بی درنگ آن را با بقایای باکتری های باستانی مربوط کردند. اما همه متقاعد نشده بودند این ساختار ها که تاریخ اولین نشانه های حیات روی زمین را حداقل 300 میلیون سال عقب می اندازند، منشأ بیولوژیکی دارند.

با این حال، پس از تجزیه و تحلیل گسترده بیشتر از سنگ، تیم ساختاری حتی بزرگتر و پیچیده تر از آنچه قبلاً شناسایی شده بود، کشف کرد. درون صخره، ساختاری ساقه مانند با شاخه های موازی در یک طرف که نزدیک به یک سانتی متر طول دارند و بعلاوه صد ها کره یا بیضوی در کنار لوله ها و رشته ها وجود داشت. دومینیک پاپینو، نویسنده اصلی این مطالعه و ژئوشیمیدان دانشگاه کالیفرنیا UCL می گوید: این یافته بدان معناست که حیات می تواند 300 میلیون سال پس از تشکیل زمین شروع شده باشد. از نظر زمین شناسی، این یک رخداد بسیار سریع است و تقریباً معادل یک چرخش خورشید به دور کهکشان است.

سوال اصلی برای پاپینو و همکارانش این بود که آیا ممکن است این ساختار ها به وسیله واکنش های شیمیایی غیر مرتبط با موجودات زنده شکل گرفته باشند؟ بر اساس این مقاله، بعضی از ساختار های کوچکتر می توانستند محصول واکنش های غیرزیستی باشند، با این حال، ساقه درخت مانند تازه شناسایی شده به احتمال زیاد منشأ بیولوژیکی دارد، زیرا هیچ ساختاری مانند آن که تنها به وسیله واکنش های شیمیایی ایجاد شده باشد، قبلا پیدا نشده است.

علاوه بر این ساختارها، محققان مواد شیمیایی معدنی را نیز در سنگ شناسایی کردند که می توانستند محصولات جانبی انواع مختلف فرآیند های متابولیک باشند. این مواد شیمیایی با فرآیند های استخراج انرژی در باکتری هایی که آهن و گوگرد را شامل می شوند، سازگاری دارند. به گزارش خبرنگاران، دانشمندان می گویند، بسته به تفسیر بقایای مواد شیمیایی این سنگ، حتی ممکن است آثاری از گونه ای فتوسنتز نیز در این سنگ وجود داشته باشد. به هر روی این یافته نو به این احتمال اشاره می نماید که زمین در دوره اولیه تاریخ خود، یعنی تنها 300 میلیون سال پس از شکل گیری، به وسیله مجموعه ای از حیات میکروبی اشغال شده بود.

این سنگ به وسیله ترکیبی از مشاهدات نوری به وسیله میکروسکوپ های رامان (که از پراکندگی نور برای مشخص ساختار های شیمیایی استفاده می نماید) و بازآفرینی دیجیتالی بخش هایی از سنگ با ابررایانه ای که هزاران تصویر را از دو تکنیک تصویربرداری با وضوح بالا پردازش می کرد، تجزیه و تحلیل شد. این قطعه سنگ مورد بحث به وسیله پاپینو از کمربند Nuvvuagittuq Supercrustal در کبک کانادا جمع آوری شد که زمانی بخشی از بستر دریا بود. این منطقه حاوی بعضی از قدیمی ترین سنگ های رسوبی شناخته شده روی زمین است. این سنگ مملو از فسیل، بعلاوه برای سطوح عناصر کمیاب زمین مورد تجزیه و تحلیل نهاده شد و محققان دریافتند که در واقع همان سطوح سنگ های باستانی دیگر را دارد و تأیید می نماید که قدمت آن به مقدار سنگ های آتشفشانی اطراف است.

قبل از این کشف، اولین شواهد فسیلی از حیات اولیه کره زمین، در غرب استرالیا پیدا شده بود که قدمت آن به 3.46 میلیارد سال قبل بازمی شود. با این حال، اختلافات مشابهی در خصوص اینکه آیا این فسیل ها منشأ بیولوژیکی داشته اند یا خیر وجود دارد. شاید هیجان انگیزترین پیامد های این کشف، معنای آن برای توزیع بالقوه حیات در کیهان باشد. به این معنا که اگر زندگی بتواند در شرایط سخت زمین اولیه پیشرفته و تکامل یابد، ممکن است در سراسر کیهان بیش از آنچه ما فکر می کنیم، پیشرفته باشد. به گزارش خبرنگاران، نویسندگان مقاله می گویند: این کشف نشان می دهد که فقط چند صد میلیون سال برای تکامل حیات به سطح سازمان یافته در یک سیاره قابل سکونت، زمان ضروری است؛ بنابراین ما به این نتیجه رسیدیم که چنین زیست بوم های میکروبی می توانند در سایر سیاره هایی که در آن ها آب مایع با سنگ های آتشفشانی در تعامل است، وجود داشته باشد. این قدیمی ترین ریزفسیل ها و دوبیوفسیل های پیداه شده در کبک نشان می دهد که حیات فرازمینی ممکن است بسیار گسترده تر از آنچه قبلا تصور می شد، وجود داشته باشد. این مطالعه در مجله معتبر Science Advances منتشر شده است.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 29 خرداد 1401 بروزرسانی: 29 خرداد 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2058

به "کشفی که وجود حیات فرازمینی را تأیید می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفی که وجود حیات فرازمینی را تأیید می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید