کاهش نرخ سود اوراق دولتی درهفته سیزدهم

به گزارش ایپتن، طبق نتایج حراج اوراق دولتی در هفته سیزدهم بانک ها سهمی نداشتند و سبب شد که مجموعا حراج اوراق دولتی نسبت به هفته پیش، 60 درصد کاهش داشته باشد.

کاهش نرخ سود اوراق دولتی درهفته سیزدهم

به گزارش خبرنگاران در اطلاعیه بانک مرکزی نتایج سیزدهمین هفته حراج اوراق دولتی تا 5 شهریور منتشر شد. براین اساس نرخ میانگین وزنی بهره موثر هفته سیزدهم 20.05 درصد محاسبه شده است که این میزان نسبت به هفته قبل 0.74 واحد درصد کاهش داشته است. این نرخ در هفته دوازدهم 20.79 درصد بوده است.

نتایج سیزدهمین حراج اوراق دولتی با چند اتفاق همراه بود؛ نخست سهم بانک ها از خرید اوراق صفر شد و فقط در بازار سرمایه اوراق فروش رفت.

رشد منفی 60 درصدی حجم کل اوراق هفتگی

در این هفته میزان فروش اوراق هزار و 827 میلیارد تومان بود. این رقم در مقایسه با هفته قبل 2 هزار و 600 میلیارد تومان کاهش داشته است. هفته قبل حجم فروش اوراق 4 هزار و 500 میلیارد تومان بود. با مقایسه میزان فروش هفته های دوازدهم و سیزدهم شاهد کاهش 60 درصدی فروش اوراق هستیم.

بر این اساس مجموعا تا 5 شهریور ماه، 59 هزار و 200 میلیارد تومان برای حراج اوراق بدهی دولت تامین اقتصادی اجرا شده است. درکل 21 هزار و 200 میلیارد تومان آن به وسیله بازار سرمایه و 37 هزار و 900 میلیارد تومان آن به وسیله بانک ها تامین شده است.

فرایند نزولی بازار پول

از هفته سوم به تدریج سهم بانک های از تامین اوراق کاهش یافته است. در هفته مذکور سهم بازار سرمایه در فروش اوراق 5 درصد و سهم بازار پول 95 درصد بوده است. با مرور ارقام فروشتا پایان هفته سیزدهم درخواهیم یافت که سهم بانک ها از حراج اوراق دولتی به 64 درصد و سهم بازار بورس 34 درصد رسیده است. در این هفته نرخ سود پاین بوده است، همین امر هم سبب شده است که سهم بانک ها در تامین اوراق دولتی به صفر رسیده و بازار سرمایه همه آن را تامین کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1173

به "کاهش نرخ سود اوراق دولتی درهفته سیزدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ سود اوراق دولتی درهفته سیزدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید