چگونه باید به زعفرانیه رفت؟

به گزارش ایپتن، بیش از یک قرن پیش محله ای در شمال تهران وجود داشت که آب وهوای آن هوش از سر ساکنانش می برد. در آن موقع، کوچه باغ های کاهگلی و درختان میوه که از بالای دیوار به بیرون متمایل شده بودند، خودنمایی می کردند. رفته رفته جاده ای برای دسترسی راحت تر به این منطقه کشیده شد. این منطقه که زعفرانیه نام دارد، توسط خیابان ولیعصر به مرکز شهر وصل شده است. امروزه کمتر می توان حال وهوای کوچه باغ های نمدار و سرسبز را در این منطقه مشاهده کرد. این منطقه تبدیل به محله ای اعیان نشین و گران قیمت شده است. مراکز تجاری و تفریحی بسیاری در این منطقه وجود دارند. از این رو، برای دسترسی به این مراکز و به طور کلی رفت وآمد در مرکز شهر، شرایط حمل ونقل عمومی مورد سوال قرار می گیرد. در ادامه به چگونگی حمل ونقل در محدودهٔ زعفرانیه خواهیم پرداخت.

چگونه باید به زعفرانیه رفت؟

بی آرتی، آشنای دیرینه

طولانی ترین خیابان تهران یعنی ولیعصر، فاصله ها را نزدیک نموده است. وجود خطوط اتوبوس های تندرو در این خیابان سبب شده که در سریع ترین زمان ممکن بتوان به مقصد رسید. البته اتوبوس بی آرتی مخصوص زعفرانیه وجود ندارد. بلکه مسافران باید در ایستگاه تجریش پیاده شوند و برای ادامهٔ جهت از تاکسی ها و ون های مسافربری استفاده نمایند. زعفرانیه بین ولنجک و تجریش است. از طرفی مسافران می توانند به وسیله خط 4 بی آرتی به مقصد پایانهٔ افشار حرکت نموده و در پایانه، تاکسی ها به مقصد زعفرانیه را سوار شوند. همچنین در ضلع جنوبی میدان تجریش، پایانهٔ اتوبوس رانی شهری قرار گرفته است. در این ایستگاه، خطوط بسیاری برای زعفرانیه، پایانهٔ اوشان و میدان قدس وجود دارد.

مترو، غریبه ای دور

زعفرانیه از جمله محلاتی است که در آن خط مترو وجود ندارد. البته می توان از خط متروی تجریش که خط 1است، برای رسیدن به زعفرانیه استفاده کرد. اگر از خط 2 وارد مترو می شوید، در ایستگاه امام خمینی و از خط 4 در ایستگاه دروازه دولت وارد خط 1 شوید. با این حال، تا به امروز خط مترویی مخصوص محلهٔ زعفرانیه احداث نشده است. ساکنان این منطقه به همین دلیل بیشترین استفاده از خودروهای شخصی را دارند.

خودروهای شخصی، همراه همیشگی

نبود وسایل حمل ونقل مخصوص از یک طرف و متمول بودن ساکنان محدودهٔ زعفرانیه از طرف دیگر سبب شده که استفاده از خودروهای شخصی در این منطقه به وفور دیده گردد. به همین دلیل، جهت ولنجک تا زعفرانیه در بیشتر اوقات ترافیک است. خودروهای شخصی به اتوبان چمران، خیابان شریعتی، و ولیعصر دسترسی مناسبی دارند.

کلام آخر

اراضی که در گذشته برای کشاورزی و باغ داری استفاده می شدند، در حال حاضر تبدیل به مراکز تجاری و تفریحی شده اند. اگر به آگهی های خانه و املاک زعفرانیه در دیوار سر بزنید، خواهید دید که قیمت املاک در این منطقه بسیار بالا است. اما جاذبه های تفریحی و گردشی زیادی برای عموم مردم وجود دارد. وجود باغ فردوس، امامزاده صالح، بازار تجریش و مراکز لوکس تجاری، دلیلی مناسب برای رفت وآمد به این محدوده هستند. زعفرانیه به لحاظ دسترسی شرایط بدی ندارد. چرا که از متروی تجریش، خطوط بی آرتی و اتوبوس های خطی می توان به این محدوده دسترسی پیدا کرد. اما در واقع، هیچ خط مترو و بی آرتی مخصوص زعفرانیه وجود ندارد.

منبع: اتاق
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1677

به "چگونه باید به زعفرانیه رفت؟" امتیاز دهید

6 کاربر به "چگونه باید به زعفرانیه رفت؟" امتیاز داده اند | 3.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه باید به زعفرانیه رفت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید