چطور به درستی فشار خون تان را مقدار بگیرید؟

به گزارش ایپتن، برای اینکه معلوم گردد آیا بیماری پرفشاری خون دارید، باید پزشک، پرستار یا یکی دیگر از کارکنان پزشکی فشار خون تان را میزان بگیرد. اینکه چگونه خودتان را آماده این میزان گیری می کنید، وضعیتی که دست تان را قرار می دهید و سایر عوامل می توانند در حد 10 درصد یا بیشتر عدد ثبت شده فشارخون را تغییر دهد.

چطور به درستی فشار خون تان را مقدار بگیرید؟

این تغییر 10 درصدی در مقدار فشار خون ثبت شده در حدی هست که بتواند فشار خون بالا را پنهان کند یا بالعکس باعث گردد شما مصرف دارویی را آغاز کنید که به آن نیازی ندارید یا اینکه دکترتان به نا درست مقدار داروی تجویزی برای شما را تغییر دهد.

دستورالعمل هایی برای مقدار گیری فشار خون وجود دارد تا مقدار ثبت شده هر چه دقیق تر باشد.

برترین شرایط برای گرفتن فشار خون

برترین شرایط برای مقدار گیری فشار خون شرایط نشسته بر روی صندلی است، در حالیکه پاهایتان روی کف زمین باشد و دست هایتان روی تکیه گاهی قرار گیرد، به طوریکه آرنجتان در سطح قلبتان باشد. شما باید در تمام طول مدت مقدار گیری در این شرایط بمانید.

مقدار گیری فشار خون باید در کدام بازو انجام گردد؟

مقدار گیری فشار خون دست کم یکبار در هر دو بازو ایده خوبی است، چرا که مقدار ثبت شده فشار خون در یک بازو (معمولا بازوی راست) ممکن است از بازوی دیگر (بازوی چپ) بالاتر باشد.

به طور کلی، تفاوت فشار خون سیستولی یا حداکثر در میان دو بازو 5 میلی متر جیوه یا کمتر است. اگر این تفاوت میان دو بازو به طور مداوم بالاتر از 10 میلی متر جیوه باشد، باید به دکترتان خبر دهید. این تفاوت مداوم مکن است نشانه ای از این باشد که تجمع پلاک های چربی در شریان های شما بیشتر از حد انتظار است.

چطور به درستی فشار خون را مقدار بگیریم؟

برای مقدار گیری درست فشار خون از این نکات پیروی کنید:

  • در طول 30 دقیقه پیش از مقدار گیری فشار خون نوشیدنی های کافئین دار ننوشید و سیگار نکشید.
  • پیش از مقدار گیری فشار خون برای پنج دقیقه آرام بنشینید.
  • بخش قابل اتساع بازوبند باید به طور کامل دست کم 80 درصد از بخش بالایی بازوی شما را بپوشاند و بازوبند باید به طور مستقیم روی پوست برهنه قرار داده گردد، نه روی پیراهن.
  • در حین مقدار گیری فشار خون صحبت نکنید.
  • فشار شما با وقفه ای کوتاه باید دو بار مقدار گیری گردد. اگر تفاوت این مقدار گیری ها 5 نمره یا بیشتر باشد، باید برای بار سوم مقدار گیری انجام گردد.

البته در مواردی ممکن است فشار خون شما به شیوه دیگری مقدار گیری گردد. اگر هنگام بلند شدن از بستر در صبح ها یا هنگام ایستادن پس از مدتی نشستن چشم هاییتان سیاهی می رود، باید فشار خون شما هنگام نشستن و بعد هنگام ایستادن مقدار گیری گردد تا ملوم گردد آیا با تغییر شرایط تان فشار خونتان افت می نماید یا نه.

مقدار طبیعی فشار خون

فشار خون طبیعی و غیرطبیعی در حال حاضر اینگونه رده بندی می گردد:

  • فشار خون طبیعی: فشار خون کمتر از 120 میلی متر جیوه روی 80 میلی متر جیوه
  • فشار خون بالا رفته: فشار خون سیستولی یا حداکثر 120 تا 129 میلی متر جیوه (به همراه فشار دیاستولی یا حداقل کمتر از 80 میلی متر جیوه)
  • مرحله اول پرفشاری خون: فشار خون 130 روی 80 میلی متر جیوه تا فشار خون 139 تا 89 میلی متر جیوه.
  • مرحله دوم پرفشاری خون: فشار خون 140 روی 90 میلی متر جیوه و بالاتر.
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1402 بروزرسانی: 3 مرداد 1402 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2263

به "چطور به درستی فشار خون تان را مقدار بگیرید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور به درستی فشار خون تان را مقدار بگیرید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید