مغلطه ی اشتباه دریافت حقوق قانونی با ارزش های اخلاقی (Rights to Ought Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (193)

به گزارش ایپتن، تعریف: مغلطه اشتباه دریافت حقوق قانونی با ارزش های اخلاقی موقعی اتفاق می افتد که شخصی بایدها و نبایدهای اخلاقی را با حق وحقوق قانونی قاطی کند. این مغلطه بین حق طلبان متعصب رایج است، چون این افراد تفاوت بین حقوق مدنی و آرمان های اخلاقی را نادیده می گیرند. بایدها و نبایدهایی که این افراد ازشان حرف می زنند، اغلب بر پایه ارزش های اخلاقی ذهنی (Subjective) بنا شده اند (یا حداقل ارزش هایی که طرف مقابل بهشان اعتقاد ندارد)، نه حقوق و قوانین عینی تری (Objective) که تقریباً همه به رسمیت می شناسندشان. این مغلطه تلاشی برای مخفی نگه داشتن این حقیقت است.

مغلطه ی اشتباه دریافت حقوق قانونی با ارزش های اخلاقی (Rights to Ought Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (193)

معادل انگلیسی: Rights to Ought Fallacy

معادل های جایگزین: مغلطه حقوق مشروطه

الگوی منطقی:

شخص A نباید کار X را انجام می داد.

شخص A حق داشت کار X را انجام دهد. بنابراین شخص A باید کار X را انجام می داد.

مثال 1:

کارل: سلام بیلی. خوشحالم می بینمت! فکر کنم توی کارخونه ما بهت خوش بگذره!

بیلی: هی، تو ایرلندی هستی! من هرچی کارگر کارخونه ایرلندی می شناسم کارش عالی بوده. ایرلندی ها جون می دن برای کارگری تو کارخونه. غافلگیر شدم توی مقام مدیریت دیدمت.

کارل: جانم؟

بیلی: زیاد جدی نگیر. من از حق آزادی بیان برخوردارم و دارم از این حق استفاده می کنم. آیا با قانون مشروطه ایالات متحده مسئله ای داری؟ از آمریکا بدت میاد؟

شرح: پر واضح است که بیلی از واقعیت های تفاوت های فرهنگی اطلاعی ندارد و مهارت های اجتماعی اش بسیار ضعیف است. او حق دارد نظر خودش را بیان کند، ولی ظاهراً برایش مهم نیست که شاید نظرات او بقیه را برنجاند. حقوق قانونی در خلاء مشخص نمی شوند. این مفاهیم عضوی از مجموعه عظیم ترند که شامل قراردادهای اجتماعی مثل ظرافت بیان، رفتار صحیح و مهربانی می گردد.

مثال 2:

یکی از عظیم ترین سوپراستارهای شوهای ریالیتی (Reality TV) از شوی Goose Galaxy اخیراً با مجله GM (مخفف Geese Monthly) مصاحبه کرد. توی این مصاحبه به مصاحبه کننده گفت که طبق باورهای شخصی ش، امپراطور کهکشان حکم نموده همه کاربران MAC گناهکار هستن و استفاده از MAC باعث ایجاد میل به برقراری رابطه جنسی با کامپیوتر می شه. تعداد زیادی از کاربرای MAC و کسایی که از MAC استفاده نمی کنن، به خاطر این بیانات غلط و توهین آمیز اعتراض خودشونو اعلام کردن، ولی هواداران Goose Galaxy در جواب گفتن که این سوپراستار حق داره هرچی دلش می خواد بگه، چون طبق متمم اول قانون اساسی آمریکا از حق آزادی بیان برخورداره.

شرح: ادعای مخالفان این بود که نظرات مطرح شده غلط و توهین آمیز هستند (هیچ پژوهشی پیروز نشده ثابت کند که استفاده از MAC باعث ایجاد میل به برقراری رابطه جنسی با کامپیوتر می گردد) و سوپراستار شوی ریالیتی نباید این حرف ها را می زد. با این حال، هواداران Goose Galaxy در جواب اعلام کردند سوپراستار حق داشت این حرف ها را بزند، برای همین باید این حرف ها را می زد. دقت کنید که هیچ ادعایی درباره حق و حقوق مطرح نشده است. هواداران شو به مغلطه مرد پوشالی (Strawman Fallacy) توسل جسته اند. اما این مغلطه حتی از مرد پوشالی نیز پا را فراتر می گذارد، چون هواداران Goose Galaxy از این که سوپراستار حق داشته از لحاظ قانونی این حرف ها را بزند، نتیجه گیری نموده اند که باید این حرف ها را می زده است.

اسثتنا: اگر ارزش های فردی شما با حقوق قانونی جامعه همسو باشند، می توانید ادعا کنید که هر شخص باید بر اساس حقوق خود عمل کند و این ادعا مغلطه آمیز نیست، ولی به شرط این که به هنگام ارائه دلیل پای حق وحقوق را وسط نکشید.

مثال: احساس من بهم می گه استفاده از MAC غیراخلاقیه. برای همین لازم می بینم از کاربران MAC انتقاد کنم، و بله، قانون این اجازه رو به می ده.

منابع:

این مغلطه را خود بو بنت ابداع نموده است.

ترجمه ای از:

Logically Fallacious

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1005

به "مغلطه ی اشتباه دریافت حقوق قانونی با ارزش های اخلاقی (Rights to Ought Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (193)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغلطه ی اشتباه دریافت حقوق قانونی با ارزش های اخلاقی (Rights to Ought Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (193)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید