مجید مجیدی: در شرایط سختی هستیم

به گزارش ایپتن، مجید مجیدی و عوامل فیلمخورشید در ایران از دغدغه بچه ها کار سخن گفتند.

مجید مجیدی: در شرایط سختی هستیم

به گزارش خبرنگاران، نشست فیلم خورشید همزمان با جشنواره فیلم کودک و نوجوانان اصفهان در سینما فرهنگ تهران با حضور مجید مجیدی، کارگردان، امیر بنان، تهیه کننده و جواد عزتی، روح الله زمانی، شمیلا شیرزاد، ابوالفضل شیرزاد، مانی غفوری بازیگران فیلم برگزار شد.

در این نشست مجید مجیدی کارگردان فیلم گفت: در ابتدا از دست اندرکاران جشنواره کودک تشکر می کنم. در شرایط سختی هستیم و امیدوارم این شرایط هرچه زودتر تمام شود و شاهد رونق سینما باشیم.

وی گفت: خورشید به موضوع بچه ها کار می پردازد که همه کشورها درگیر آن هستند. این معضل فراتر از بحث حکومت ها و دولت هاست. طبق تحقیقاتی که داشتم متوجه شدم که این معضلات نیازمند مشارکت عمومی است. این بچه ها آینده سازان کشور هستند و اگر به آنها توجه نکنیم این معضل گریبانگیر می شود. از این دست مسائل اجتماعی به تمام اجتماع مرتبط است.

او ادامه داد: تمام بچه های که کار می کنند آسیب های خانوادگی دارند که برای گذران زندگی خود و خانواده مجبور به کار کردن هستند. دوست داریم شرایطی ایجاد شود که بچه ها مجبور به کار نباشند. به هر حال در این شرایط فعلی بحث آموزش این بچه ها اهمیت دارد. در تحقیقاتم با مدرسه ای روبرو شدم که توسط خیریه ها برای بچه ها کار تشکیل شده بود و در آن مدرسه به مسائل بچه ها رسیدگی می کردند. این موضوع باعث شد که به این دست مدرسه ها توجه ویژه داشته باشم و این مسئولیت اجتماعی است، ما باید در کنار فیلم، پویش هایی را با همکاری موسسات خیریه برقرار کنیم و اصحاب رسانه هم کمک کنند تا مشارکت مردمی ایجاد شود و مدرسه بسازیم.

وی ادامه داد: می توانیم برای این بچه ها کار آفرینی کنیم و به آنها مهارت بیاموزیم . من به این بچه ها به شکل گنج نگاه می کنم که هر یک استعداد ویژه ای دارند. بچه های فیلم هم کودک کار بودند و ما با آنها ارتباط برقرار کردیم. تمام این بچه ها استعداد دارند. شمیلا سلبریتی ونیز شده بود و توجه ها را جلب کرده بود.

جواد عزتی بازیگر فیلم خورشید در این نشست گفت: اگر نتوانیم در خانواده ها اهمیت تحصیل را جا بیاندازیم صد تبلت هم داشته باشند، اتفاقی نخواهد افتاد.

وی گفت: اگر یک مادر وظیفه خود بداند بدون تبلت هم می تواند فرهنگ و آداب را به کودکش بیاموزد. سینما می تواند این نقش را ایفا کند و فرهنگ بیاموزد. مثال واقعی برای این فیلم داشتیم و کسانی هستند که در واقعیت این کار را می کنند. نقشی که بازی کردم برایم از این جهت جذاب بود که شخصا دغدغه داشت و به دنبال کمک بچه ها بود.

روح الله زمانی بازیگر نوجوان این فیلم گفت: حالم خوب است و از لحاظ کرونا مسئله ای ندارم. جایزه ونیز را در ایران دریافت کردم. از دریافت جایزه شاد شدم اما فکر نمی کردم که کودکی که نمی توانست سه کیلومتر هم از محل زندگیش دور شود، از قاره ای دیگر جایزه بگیرد.

در این نشست مانی غفوری با تاکید به این که امیدوارم که جشنواره فیلم کودک و نوجوان بتواند استعدادهای بچه ها را شناسایی کند، گفت: تصمیم دارم کار در سینما را ادامه دهم. از آقای مجیدی ممنونم که کمک کرد تا بتوانم بازی کنم. شخصیتی که بازی کردم بی ربط با زندگی واقعی من نیست. در وهله اول سینما و بعد ورزش برایم اهمیت دارد و این روزها در رده نوجوانان تیم نیروی زمینی بازی می کنم.

ابوالفضل شیرزاد با اشاره به این که در زمان جشنواره ونیز ایران بود و ونیز نرفت، اظهار داشت: خواهرم تصویری با من ارتباط می گرفت. عکس های او را می دیدم و شاد بودم که دیگر کار نمی کنیم. من در مترو و چهارراه کار می کردم و گاهی برخورد بدی با من می شد. کودک کار بودن سخت است. من و خواهرم کار کردیم و می دانیم که چقدر سخت است.

سید محمدمهدی موسوی گفت: خاطرات بسکمک با این فیلم دارم و از موفقیت های خورشید شادم. این روزها هم کار می کنم و هم درس می خوانم. ما نمی توانیم کار نکنیم. در بحران کرونا برخی به رعایت پروتکل ها توجه نمی کنند و مسافرت می فرایند و… مسئولین باید کاری جدی در این رابطه انجام دهند.

مجیدی با بیان این که در فیلم خورشید تلاش کردیم تا تحلیلی بر لایه های مختلف معضل بچه ها کار داشته باشیم، توضیح داد: هر زمانی بخشی از جامعه فقیر شود، بخش دیگر پولدارتر می شود. معتقدم که در کیفر خواست کسانی که اختلاس می کنند، باید به فقیر شدن بخشی از جامعه اشاره شود که چه جنایتی انجام داده اند. استعدادهای بالقوه وسرمایه هایی در این کشور وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما خاک می خورند. سعی کرده ایم در این فیلم به کلیشه ها نپردازیم و با ظرافت جلو برویم. چالش اصلی یک فیلم، فیلمنامه آن است. مرزبندی سختی است که بتوان مفاهیم بسیار مطرح نمود و کلیشه زده نشد.

این کارگردان ادامه داد: تماشاگران آثار یک کارگردان را با هم مقایسه می کنند و باید هر بار نوآوری داشته باشیم. سخت ترین بخش توجه به نکات ریز درون داستان است. شمیلا استعداد خوبی در بازیگری داشت که می تواند تبدیل به چهره ای شود و حتی روح الله استعداد برگزاری کارگاه بازیگری را دارد. او زمان ضبط خورشید در مورد لنز از من سوال می کرد و متوجه می شد که در نماهای مختلف چطور باید بازی کند. به سادگی نباید از این استعدادها گذشت. در جشنواره فجر زمان محدودی برای رساندن فیلم به جشنواره داشتیم و فیلمبرداری پنج بهمن تمام شد. این کار اولین فیلم من بود که به این بحران خورد، تونل آب در سوله ای و قطعه قطعه ساخته شد و کار سختی بود، خورشید پنج درصد جلوه های ویژه داشت. 45 روز فیلمبرداری تونل طول کشید و دو ماه به زمان فیلمبرداری اضافه شد. تاکید داشتم که فیلم به جشنواره فجر برسد. مرسوم است که فیلم بعد از جشنواره بر اساس بازخوردها و نظرات اصلاح شود. بعد از دریافت بازخوردها تغییراتی را اعمال کردم و نسخه ای که در جشنواره کودک پخش شد همان نسخه ارائه شده در ونیز بود.

جواد عزتی در پایان این نشست گفت: زمانی که مجید مجیدی قصه فیلم را برای من تعریف کرد، به من این جمله را گفت که اگر می توانی از این داستان بگذری نیا! شاد بودم که در این کار بازی کردم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1262

به "مجید مجیدی: در شرایط سختی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجید مجیدی: در شرایط سختی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید