ماه گرفتگی که با چشم قابل رویت نیست

به گزارش ایپتن، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از وقوع ماه گرفتگی در روز دوشنبه 10 آذرماه اطلاع داد و گفت: این پدیده در ساعت 11 و 2 دقیقه در آسمان 10 آذرماه رخ خواهد داد.

ماه گرفتگی که با چشم قابل رویت نیست

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا؛ مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به ماه گرفتگی پیش رو گفت: در ساعت 11 و 2 دقیقه روز دوشنبه، 10 آذرماه جاری به وقت کشورمان ماه گرفتگی از نوع نیمسایه شروع خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه کشورمان ایران جزو مناطق تحت پوشش این گرفت نیست، اظهار کرد: اما باید توجه داشت که گرفت نیمسایه ماه رخ می دهد و در حقیقت عبور ماه از نیمسایه زمین با چشم انسان چندان قابل تشخیص نیست و در نجوم قدیمه به آن خسوف غیر مرئی می گفتند.

عتیقی، خاتمه این گرفت را ساعت 15 و 23 دقیقه روز 10 آذرماه به وقت ایران عنوان نمود و ادامه داد: ماه گرفتگی نیمسایه دوشنبه، 10 آذر به ساروس (دوره) 116 تعلق داشته و پنجاه و هشتمین گرفت از 73 گرفت این ساروس به شمار می رود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: قاره های امریکا، استرالیا و شرق آسیا از مناطق تحت پوشش گرفت نیمسایه ای دوشنبه، 10 آذر 99 هستند.

او یادآور شد: ماه گرفتگی به صورت های جزئی (عبور بخشی از ماه از درون سایه زمین)، ماه گرفتگی کلی (عبور ماه به طور کامل از درون سایه زمین) و یا ماه گرفتگی نیمسایه رخ می دهد و از نظر آماری سالانه میان صفر تا حداکثر 3 ماه گرفتگی رخ می دهد.

به گفته این فعال نجوم آماتوری، بر این اساس در بعضی از سال ها پدیده ماه گرفتگی حادث نمی گردد.

عتیقی تاکید نمود: در پدیده ماه گرفتگی زمین میان ماه و خورشید قرار می گیرد و ماه از درون مخروط نیمسایه (مخروط باز) و مخروط سایه (مخروط بسته) زمین عبور خواهد نمود.

او اظهار کرد: فاصله هر ماه گرفتگی در یک ساروس تقریبا برابر با 18 سال و 11 روز و 8 ساعت است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1329

به "ماه گرفتگی که با چشم قابل رویت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماه گرفتگی که با چشم قابل رویت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید