ماجرای کشف شگفت انگیز یک دی ان ای دو میلیون ساله!

به گزارش ایپتن، محققان این دستاورد ها را از رسوباتی در شمالی ترین منطقه گرینلند پیدا کردند؛ منطقه ای در دهانه آبدره ای در اقیانوس منجمد شمالی در شمالی ترین نقطه گرینلند که با پوشش یخ های دائمی حفظ شده بود و 2 میلیون سال است که دست نخورده ماند.

ماجرای کشف شگفت انگیز یک دی ان ای دو میلیون ساله!

علم دیرینه شناسی، شاخه ای از زیست شناسی و زمین شناسی است که به آنالیز آثار و بقایای موجودات گذشته می پردازد و حالا با کشف دی ان ایی مربوط به دو میلیون سال پیش، فصل تازهی در این علم مقابل دیدگان دانشمندان گگردده شده است.

محققان این دستاورد ها را از رسوباتی در شمالی ترین منطقه گرینلند پیدا کردند؛ منطقه ای در دهانه آبدره ای در اقیانوس منجمد شمالی در شمالی ترین نقطه گرینلند که با پوشش یخ های دائمی حفظ شده بود و 2 میلیون سال است که دست نخورده ماند.

16 سال کوشش

ویلرسلوف (Willerslev)، یکی از محققان این گروه می گوید: دی ان ای ها می توانند به سرعت تخریب شوند، اما ما نشان دادیم که اکنون در شرایط مناسب، می توانیم به گذشته تر از آن چیزی که هر کسی می تواند تصورش را بکند، برگردیم.

او و همکارانش، 16 سال بر روی این پروژه کار کردند. او اضافه کرد: ممکن است در آینده، از تکنیک های مشابهی برای کشف بینش های تازه در خصوص انسان های اولیه و اجدادشان استفاده گردد.

استخراج و تجزیه و تحلیل دی ان ای، فرآیندی پرزحمت است که تنها با ظهور نسل تازهی از تکنیک ها، به دانشمندان این امکان را داد تا به این دستاور برسند.

ماموت ها در قطب شمال!

حالا با این کشف، می توان تصویری از جنگل هایی پر از پستانداران عصر یخبندان مثل خرگوش ها، گوزن ها و ماموت ها را در این منطقه تصور کرد؛ موجوداتی که قبلاً فقط در آمریکای شمالی و مرکزی یافت می شدند.

بد نیست بدانید دو میلیون سال پیش، گرینلند، 11 تا 17 درجه گرم تر از امروز بوده است.

مقابله با گرمایش زمین!

پروفسور کرت کیار (Kurt Kjærr) از دانشگاه کپنهاگ می گوید: این امکان وجود دارد که مهندسی ژنتیک بتواند استراتژی پیشرفته به وسیله گیاهان و درختان را در 2 میلیون سال پیش تقلید نمایند تا در آب و هوایی که مشخصه آن افزایش دما است، از انقراض بعضی گونه های گیاهی و درختان جلوگیری نمایند.

این پیشرفت علمی از آن جهت مهم است که می تواند به دانشمندان این امکان را بدهد که بتوانند با تأثیر مخرب گرمایش جهانی مقابله نمایند.

این یافته ها در مجله Nature منتشر شده است.

منبع: همشهری

منبع: فرادید
انتشار: 25 آذر 1401 بروزرسانی: 25 آذر 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2166

به "ماجرای کشف شگفت انگیز یک دی ان ای دو میلیون ساله!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای کشف شگفت انگیز یک دی ان ای دو میلیون ساله!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید