دانشگاه تهران: تهرانی ها، نگران نیترات آب نباشند

به گزارش ایپتن، نتایج پژوهش محققان دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران نشان داد که تصور عمومی درباره آلودگی بالای آب شرب تهران به نیترات، صحیح نبوده و آب تهران از کیفیت مناسبی در ارتباط با مقدار نیترات برخوردار است.

دانشگاه تهران: تهرانی ها، نگران نیترات آب نباشند

به گزارش ایسنا، دکتر روح الله نوری، عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در رابطه با یافته های پژوهش محققان دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در زمینه پایش غلظت نیترات در آب شرب تهران که در آزمایشگاه آب و فاضلاب این دانشکده اجرا شده است، گفت: نمونه گیری برای اجرای این پژوهش در دو فصل بهار و پاییز از آب شرب منازل 100 نقطه تهران که به صورت همگن در کل منطقه ها تهران توزیع شده بود، صورت گرفت.

وی درباره نتایج حاصل از سنجش مقدار نیترات آب شرب تهران، اظهار کرد: غلظت نیترات در تمامی نمونه های آب شرب تهران که در فصل بهار گرفته شده بودند، کمتر از حد مجاز استاندارد (50 گرم بر لیتر) بود. مقدار گیری ها نشان داد که بیشینه غلظت نیترات در نقاط نمونه برداری حدود 23 میلی گرم بر لیتر یعنی کمتر از نصف حد مجاز استاندارد بود. در این فصل منابع آب سطحی (سدها) سهم بیشتری از منابع آب زیرزمینی (چاه ها) که غالباً غلظت های بالاتری از نیترات دارند در تأمین آب تهران برخوردارند.

عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران درباره نتایج آزمایشات بر روی نمونه های برداشت شده در پاییز نیز گفت: در 8 نمونه از 100 نمونه، غلظت های بالاتر از حد مجاز استاندارد مشاهده شد که علت عمده آن سهم بیشتر منابع آب زیرزمینی در تأمین آب شرب تهران در این فصل بود. به علت کاهش منابع آب سطحی، بخش عمده ای از آب شهر تهران در این فصل را منابع آب زیرزمینی تشکیل می دهند و همین امر علت اصلی بالاتر بودن غلظت نیترات در آب شرب تهران در فصل پاییز نسبت به فصل بهار است.

دکتر نوری اضافه نمود: نتایج این پژوهش نشان داد که تصور عمومی درباره آلودگی بالای آب شرب تهران به نیترات صحیح نبوده و آب تهران از کیفیت مناسبی در ارتباط با مقدار نیترات برخوردار است و با ملاحظات مدیریتی مناسب می توان مشکل اندک مشاهده شده در آلودگی آب در فصل پاییز را نیز رفع کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در انتها تاکید نمود: آمادگی داریم طی تفاهم نامه با اداره کل آب و فاضلاب استان تهران، نتایج این پژوهش را به صورت کامل در اختیار ذی نفعان قرار دهیم و طرحی علمی برای پایش مستمر کیفیت آب تهران در تمامی فصل ها تعریف و اجرا کنیم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، نتایج پژوهش محققان دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر روح الله نوری، در ژورنال تخصصی Journal of Cleaner Production با ضریب تأثیر 11 منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1401 بروزرسانی: 3 مرداد 1401 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 2090

به "دانشگاه تهران: تهرانی ها، نگران نیترات آب نباشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه تهران: تهرانی ها، نگران نیترات آب نباشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید