ایده های بازی برای تشویق احساسات کودک

به گزارش ایپتن، کودک شما اغلب از طریق بازی، احساسات را می آموزد و ابراز می کند. خوب است بدانید که این احساسات در چه زمانی و به چه صورت نمایان می شود.

ایده های بازی برای تشویق احساسات کودک

به گزارش ، در این گزارش به شما ایده هایی داده می شود تا بتوانید با استفاده از آن ها به کودک خود برای یادگیری و ابراز احساسات یاری کنید تا او بتواند به کشف دنیای اطراف خود بپردازد. شما با خواندن این مطلب در می یابید که چه انتظاراتی می توان از احساسات کودک داشت و چه زمانی برای ابراز احساسات خود نیاز به یاری ما دارند. همچنین چند ایده بازی برای تشویق احساسات بچه ها داده می شود.

نوزادان از سه ماهگی شروع به به یادگیری احساسات خود و نحوه بیان آن ها می کنند. بازی یک روش طبیعی است که نوزادان به یاری آن، می آموزند و رشد می کنند. در حقیقت این بازی است که به آن ها فرصتی می دهد تا احساساتی مانند غم، شادی، خوشبختی یا ناامیدی را کشف و ابراز کنند؛ بنابراین این درست همان جایی است که شما باید وارد شوید و از طریق بازی با کودک، به او در یادگیری احساسات خود یاری برسانید.

منظور از بازی با کودک برای یادگیری احساسات این است که شما طرف مقابل بازی با او باشید و نه اسباب بازی ها. نمایش چهره با حالت های مختلف یک بازی مهم برای کودک در جریان یادگیری احساسات است. هرچه ارتباط چشمی بیشتر با یکدیگر برقرار کنید، روابط احساسی قوی تری را تجربه می کنید.

فراموش نکنید که نوزادان می توانند در مورد احساسات شان با استفاده از زبان بدن چیز های زیادی برای شما تعریف کنند.

لازم است نسبت به احساسات بچه ها و ابراز آن حساس باشیم. آن ها باید در هر دوره ای احساسات مربوط به آن زمان را بیاموزند و نشان دهند؛ بنابراین شما باید این انتظارات را از احساسات کودک خود داشته باشید:

- از 2 تا 4 ماهگی با صدای بلند بخندند.

- از هشت ماهگی، شروع به حذف غریبه ها و خارج کردن آن ها از دایره نزدیکان خود کنند. در این ایام آن ها شما را به هر بزرگسال دیگری ترجیح می دهند. این حالت در نوزادان اضطراب غریبه نامیده می شود.

- از حدود هشت ماهگی علائم اضطراب جدایی از والدین بروز می کند، حتی اگر این جدایی به فاصله یک اتاق تا اتاق دیگر در داخل خانه باشد.

- از 10 ماهگی نوازش را دوست دارد و به آن تمایل نشان می دهد.

شما برای اینکه بتوانید به نوزاد خود در کشف و ابراز احساساتش یاری کنید لازم دارید تا با او بازی کنید. در اینجا چند ایده بازی برای یاری به کودک شما ارائه شده است:

- با کودک خود موسیقی بسازید. نوازندگی موسیقی مانند آواز خواندن یا ایجاد صدا با اسباب بازی یا ساز های ساده می تواند به بچه ها یاری کند تا احساسات خود را رها کنند.

- هنگام بازی با کودک از تماس فیزیکی استفاده کنید. این کار می تواند به کودک شما در بیان احساسات یاری کند. شما می توانید شعر های بچه هاه ای مانند دویدم و دویدم را بخوانید و هنگام خواندن، پای کودک را تند حرکت دهید تا او تجسمی بهتر از این حالت داشته باشد.

- بازی با ماسه، گِل، رنگ و دیگر مواد اینچنینی را امتحان کنید. این کار می تواند به کودک شما یاری کرده تا به شیوه های مختلف احساس عادت کند.

- برای توضیح احساسات ساده از عروسک یا اسباب بازی استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید از عروسک ها یا اسباب بازی ها استفاده کنید و مواردی مانند این را بگویید: ماشین مسرور است، چون تنها نیست و اتوبوس با او در حال رانندگی است یا موش ناراحت است و گربه می خواهد او را نوازش کند.

اگرچه بازی برای یادگیری و پیشرفت مهم است، ولی یادمان نرود که یک تفریح است و اگر سرگرم کننده نباشید، دیگر بازی نمی شود؛ بنابراین ایده خوبی است که هنگام بازی، از کودک خود پیروی کنید. زبان بدن کودک شما به شما اطلاع می دهد که چه زمانی علاقه دارد بازی کند و چه موقع به اندازه کافی بازی کرده و دیگر تمایلی ندارد.

گفته شد که بچه ها در هر دوره زمانی، با احساسات مختلفی آشنا می شوند، اما این نکته را نباید فراموش کرد که بچه ها با سرعت های مختلف رشد می کنند. به طور کلی، لحظه های اصلی رشد به همان ترتیب همیشگی اتفاق می افتد، اما ممکن است برای هر کودک در سن متفاوتی باشد، حتی برای بچه ها در یک خانواده.

با این حال امکان دارد شرایط پیش آید که شما را سرگردان و نگران کند و نیاز به یاری برای بررسی احساسات کودک خود داشته باشید. شرایطی مانند وقتی که:

- کودک شما مرتباً صورت خود را از شما دور می کند و به چشمان شما نگاه نمی کند

- درک احساسات کودک تان سخت می شود.

- به نظر نمی رسد احساسات کودک شما در شرایط مناسبی قرار داشته باشد.

- کودک شما به ندرت از عبارات عاطفی برای برقراری ارتباط احساسی استفاده می کند - به عنوان مثال، او وقتی مسرور یا غمگین باشد به شما نشان نمی دهد.

منبع: ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ipten.ir شناسه مطلب: 1081

به "ایده های بازی برای تشویق احساسات کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایده های بازی برای تشویق احساسات کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید